| VirginulcuAnxietate a întrebat:

Dacă sunt frumos dar 0 sociabil, nu am șanse să am nici o prietenă?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Ce nu înțelegi voi, e că dacă erați așa frumoși și atrăgători cum vă credeți, nu mai ajungeați in stadiu de a fi antisociali. Pentru că ați fi avut parte de atenție tot timpul.

| LonelyGuy a răspuns (pentru VoidEternal):

Corect! Sunt de acord. Am avut un coleg în liceu care arăta foarte bine și, deși era mai timid, fetele se băgau în seamă o groază cu el și treptat a scăpat de timiditate și a avut multe relații.

Dar în cazul meu, fiindcă niciodată nu am arătat bine și mai fiind și introvertit, mereu am fost ignorat și normal că am ajuns anxios, antisocial șamd.

| Sylvyu92 a răspuns (pentru LonelyGuy):

La fel si la mine, iti jur am avut un specimen in clasa sosia lui cristiano ronaldo, nu exagerez a avut peste 20 de fete prietene si era combinat si cu fotomodelul scolii de 1, 85 el avand 1, 65 si acum tin minte cum am vrut sa sarim efectiv toti colegii pe el sa il luam sa il batem in ultimul an de liceu pentru ca efectiv ni se luase de ceea ce vedeam in fiecare pauze

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Concluzie: a fi frumos nu inseamna ca esti si sociabil.
Probabil astepti sa vina fetele la tine de frumos ce esti.
Ai de asteptat.
Bagă o poza cu tine ca sa ne facem o idee.

| Violleta2022 a răspuns:

Vrabia malai viseaza!
Tu esti ca blonda aia care este frumoasa dar pute de proasta si se minuneaza de ce toti rad de ea laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te-ai plictisit sa-ti faci atatea conturi pe aici si sa primesti aceleasi raspusnuri?
mai taie frate din aroganta aia cu frumusetea ta, ca nu tine loc de inteligenta, de aia nu se uita nici o fata la tine.
Pune mana si invata cum sa te imbraci si cum sa te adresezi unei fete, ca ai probleme mari cu exprimarea si abordarea.
Apoi, sa nu uitam ca esti micut de statura, deci sanse minime sa gasesti prea multe fete mai micute decat tine, care sa te accepte, ca la alea inalte nu ai nici o sansa sa te arunci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai șanse mici.

| Goete a răspuns:

"SOCIÁL, -Ă adj. 1. Creat de societate, al societății, caracteristic societății; care privește societatea omenească. 2. Care este produsul unei activități desfășurate în comun. 3. Propriu unui anumit tip de societate; legat de apartenența la o anumită clasă a societății. 4. Care aparține unei societăți comerciale. [Pron. -ci-a-. / < fr. social, it. sociale, lat. socialis].
adjectivsocial

SOCIÁL, -Ă adj. 1. referitor la societate, caracteristic societății. 2. creat de societate; care este produsul unei activități desfășurate în comun. 3. propriu unui anumit tip de societate. (< fr. social, lat. socialis)
adjectivsocial"

O relatie amoroasa, de prietenie sau chiar doar sexuala NU este o relatie sociala.

| Goete a răspuns:

Faptul ca tu te vezi frumos poate fi Narcisism sau doar punctul tau de vedere in timp ce noi ceilalti te vedem urat

| Fantaspirit a răspuns:

Nuh,că oamenii tăcuți,foarte tăcuți sunt considerați a fi tantalai,și că nu emana masculinitate. Pe femei le interesează și ce ai in cap nu doar cum arăți. Daca nu ești sociabil nu prea te poți integra într-un colectiv,trebuie sa oferi ceva,sa reprezinți un interes ca sa stârnești curiozitatea celor din jur,daca taci ești vulnerabil fiindcă cei cu care ești în competiție într-un context în care vrei sa cucerești cei care sunt altfel te vor ataca și denigra in taină in fata fetelor sa se de-a ei macho,iar tu nu vei putea sa le demonstrezi că s-au înșelat în privința ta tăcând mereu. Din păcate daca nu ești cat de cat sociabil nu poți supraviețui,nu vei fi văzut bine de nimeni,atenție nici macar de propria familie si ea te va marginaliza,fiindcă tăcând din gura mereu transmiți că ai multe insecurități,neîncredere în tine și multe complexe,nici nu prea oferi posibilitatea de a fii cunoscut inchizandu-te in tine,lumea te va percepe ori prost ori arogant cu arfe.
Noi am supraviețuit ca oameni datorita socializării,așa ne-am propagat ca omenire și perpetuat până în prezent.
Este o problema destul de serioasa sa fii foarte tăcut,in multe cazuri și fetele care sunt la fel te vor evita că și ele caută de regulă ce este în contrast cu personalitatea lor,ce oferă putina adrenalina,ce le scoate din monotonie. Sa fii cuminte nu mai impresionezi,dar asta nu înseamnă că trebuie să îți pierzi orice speranță, sunt și fete care te vor considera misterios,asta chiar le va atrage,evident până te vor descoase,daca ulterior scoți numai perle se ofilește și acel mister.
Acest aspect este foarte greu să îl schimbi la tine fiindcă așa ești tu,așa este personalitatea ta, sa devii foarte sociabil nu este deloc ușor și nici nu te vei simți confortabil sa te dai ceea ce nu ești adică extravertit,fetele au un simt foarte dezvoltat și te vor simți.
Eu ți-aș spune sa mergi la sala,sa faci sport,poate e fondul unor insecurități,a neîncrederii,dar din punctul meu de vedere așa ești tu,vine te place bine cine nu asta e,nu e o tragedie,ești tânăr și tot timpul din lume sa te schimbi sa te dezvolți personal,până atunci lucrează la tine,citește cărți, chestii motivaționale, mergi la sala, fa totul în tăcere iar rezultatul nu va întârzia să apară, eu îți doresc succes și sper sa tii cont de răspunsul meu și dacă simți sa pui in practica ce am scris.

| Iepuroi a răspuns:

Da, dar daca ai ajuns sa intrebi asta e grav.