| RAY a întrebat:

Daca sunt si misogin si misandru ce sunt?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Esti realist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Werrich):

Cuvinte intelepte!

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc!

17 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Dilimache

| RAY explică (pentru Drimmero):

Imi amintesc de paraziti 98

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Cam inactiv in ultima perioada, chiar mi-era dor de polemicile create de tine

| RAY explică (pentru Drimmero):

Am incercat 2 ani sa vb cu romani nu ai ce comunica cu ei

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Depinde de cine dai si cu m te comporti si tu

| Seba2013 a răspuns:

Termenii acestia au fost aruncati in lupta pentru promovarea desfranarii, provoaca doar aporie. Nu stiau ei cum sa promoveze acest cult pentru eros( pornografia) si au inventat conceptul de ura fata de femei (asa fac si cu homosexualii). In fata femeii rele trebuie sa fim in garda, si femeia poate avea intentii rele, nu este inocenta. Ei bine prin termenul acesta aruncat in cultura cu asocieri si sensuri de rau, ii fac pe oameni sa fie pasivi si sa nu problematizeze cultul erosului. SI cate si mai cate. Darwin cu conceptele lui coditioneaza spre maimutareala si asa nu se mai intelege concupiscenta din paradis. Si uite asa o iau oamenii razna cu concepte si modele care ii induc in eroare.

Vezi ce spune Keats despre Frumoasa doamnă fără milă, cum ne sechestreaza si ne face sa dormim. Sau Venus cum il atrage pe Tannhäuser in luxura. Este necesara metanoia sau convertirea din lumea aceea, altfel ajungem sclavi.

Iti las niste referinte aici:
https://www.culturabizarra.com/la-bella-dama-sin-piedad/
La bella dama sin piedad
El poema parte de un diálogo entre el poeta y un triste caballero sin nombre. Éste último le narra a Keats el motivo de su aflicción: su encuentro en el bosque con una hermosa y misteriosa mujer, probablemente un hada. El caballero errante la sube a lomos de su caballo, y ella lo conduce hasta una gruta perdida. Allí, hacen el amor, hasta que el hombe, entre besos y caricias, sucumbe a un sueño profundo. Y mientras duerme, se le aparecen antiguos reyes y príncipes que le advierten de que ha sido esclavizado por la dama sin piedad

| Seba2013 a răspuns:

Iti mai las un mesaj pe tema asta:

Din perspectiva dialecticii stapan-sclav, esti stapan.

Din perspectiva lui Nietzsche nu esti camila ci leu, ca sa fii ca un copil inocent trebuie mai mult de lucru.

Deci este nevoie de discordia lui Empedocles, de leul lui Nietzsche care se rebeleaza din sclavie pentru a fi liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Misosandru

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu am auzit de acest termen, poate mizantrop?
Mizantropie
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigationJump to search
Mizantropia este definită drept o lipsă de încredere, dispreț, ură față de specia umană sau față de natură umană[1]. Etimologia termenului o găsim în limba greacă, în termenii μῖσος (misein, ură) și ἄνθρωπος (antropos, om, uman)[2].

| tup3u a răspuns:

Înseamnă că urăști femeile și tot ce le înconjoară

| RAY explică (pentru tup3u):

Pe naiba, misogin =urasti femeile, misandru =urasti barbati

| tup3u a răspuns (pentru RAY):

laughing și eu ce am spus? laughing

| RAY explică (pentru tup3u):

Tu ai vb de misoginism

| Paulyka36 a răspuns:

Prost

| RAY explică (pentru Paulyka36):

în 25 Septembrie | Paulyka36 a răspuns (pentru Denyx16):
Eu sunt prost dar tu o sa ajungi mai rău că mine, la nebuni.