| mmica99 a întrebat:

Dacă am făcut un teste de sarcina am așteptat aproximativ 12 minute rezultatul, a ieșit negativ și apoi l-am aruncat, este posibil ca mai târziu de 12 minute sa se modifice? Testul este barza ultra sensibil care se face înainte cu 5 zile de venirea menstruației însă eu l-am făcut după 3 zile de întârziere și 18 zile de la contact

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NUMAI/DOAR in cazul in care in urina testata EXISTA hormonul de sarcina hCG care este o substanta chimica aceasta intra in reactie cu substanta chimica existenta in TESTER, procesul de reactie chimica dintre cele 2 substante se produce in 1-2 secunde. Daca in termen de 5-6 secunde NU a iesit in evidenta si cea de a 2-a liniuta de pe testerul folosit, inseamna ca este posibil ca in urina supusa testarii sa NU se fi acumulat pana in acest moment acea cantitate minim detectabila (CMD) de hormone hCG necesara si astfel nu are/nu este ce sa activeze testerul, ori ca acest hormone de sarcina hCG NU EXISTA DELOC. fiindca NU EXISTA SARCINA instalata in UTER. Chiar daca rezultatul obtinut este NEGATIV, dupa trecerea a numai 18 zile acest rezultat poate fi corect doar in proportie in jur de 90%, astfel ca pentru a avea un rezultat 100% sigur, testul trebuie sa fie repetat neaparat/in mod obligatoriu dupa trecerea a celor minim 21 de zile strict necesare in vederea obtinerii unui REZULTAT care sa fie considerat 100% VALID, VALABIL, CERT, EXACT. PRECIS si CORECT. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Mandreiv a răspuns:

Poti repeta testul dar intarzierea poate fi de la alte cauze.

| GabrielaBtw a răspuns:

Testul se face dupa 21 de zile de la contact