| Pupezamirela1790 a întrebat:

La o sarcină de 8 săptămâni iese testul de sarcină pozitiv?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este DA. Placenta viitoarei sarcini incepe sa produca hormonul de sarcina numit hormon hCG incepand din ziua in care are loc implantarea ovulului fecundat in interiorul tesutului numit ENDOMETRU care acopera suprafata interioara a UTERULUI prin procesul numit NIDATIE.
Din acel moment zilnic este produsa o cantitate de hormon hCG din ce in ce mai mare fiindca cantitatea produsa se dubleaza la fiecare 2-3 zile (48-72 ore). Valoarea cantitativa maxima de hormon hCG produs, atinge un "varf" un nivel ''maxim'' in timpul primele 8-11 saptamani de sarcina, dupa care nivelul cantitativ incepe sa scada putin cate putin pana ce la un moment dat cam dupa saptamana a 14-16-a valoarea hormonului hCG in sange va ramane la acelasi nivel pe intreaga perioada urmatoare de dezvoltare a sarcinii. Rezultatul testului de sarcina va fi mereu POZITIV pana in momentul in care are loc nasterea copilului. Sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, daca stii ca esti deja insarcinata in 8 saptamani, ce sens mai are sa faci testul de sarcina?

Testul se face doar pentru a descoperii daca esti gravida!

Un test corect de sarcina se face dupa 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile va arata ca-i negativ, chiar daca esti gravida.

| Pupezamirela1790 explică (pentru Violleta2022):

Întrebarea asta și-o pune o prietenă, in urmă cu 8 săptămâni a avut ultimul act sexual neprotejat in perioada ovulației, menstruația a venit dar foarte puțin față de celelalte menstruații a făcut și 2 teste de sarcină negative ambele și se întreabă dacă totuși există posibilitatea unei sarcini dar să nu se pozitiveze testul sau ceva.

| Ely1234567 a răspuns:

Da iasă pozitiv eu am făcut un test de sarcina la 4 săptămâni și a ieșit pozitiv... Dacă a fost negativ înseamnă că nu este însărcinată. Pentru liniștea ei sa meargă la un medic ginecologhappy

| Pupezamirela1790 explică (pentru Ely1234567):

Și eu cred la fel că nu are cum sa fie însărcinată și testele să iasă negative măcar o liniuță oricât de pala tot se vedea zic eu, la atâta timp după contact, ea citește prea multe povești de pe internet și se îngrijorează mai tare, într-un fel o înțeleg și eu am trecut prin așa ceva dar totuși. sper să reușesc să o conving că nu are nimic. mulțumesc mult de răspuns!

| BuBBlesykeSs a răspuns:

E greu sa si faca o programare la ginecolog? ....fiecare isi da cu parerea dar nimeni n a fost la curul prieteni tale.