| Pistobacu a întrebat:

Daca un adult caruia ii plac copiii intr-un mod gresit se numește pedofil, cum se numește un copil caruia ii plac adultii? Gen cu diferența de vârsta de 30-40 de ani

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Gerontofil.

| Violleta2022 a răspuns:

Un copil caruia ii plac adultii, se numeste INCONSTINET!
Copii nu au discernamant (nu deosebesc bine de rau), de acea sunt sub tutela parinteasca pana la 18 ani, fiindca sunt incapabili sa inteleaga de ce este gresita o relatie dintre cu copil si un adult.

| Floridori a răspuns:

Daca ne referim la adolescentii care deja au dorinta sexuala (deoarece copiii, chiar daca isi exploreaza sexualitatea in diverse moduri mai mult inconstiente de mici, nu intra in categoria parafiliilor daca cel putin nu au varsta pubertatii) si care au o atractie fata de persoanele mai in varsta, atunci acestia se numesc gerontofili daca atractia este indreptata catre persoane de varsta a treia, sau mezofili, daca simt atractie fata de persoanele mature de varsta medie.
Atat pedofilia cat si mezofilia sau gerontofilia fac parte din aceeasi familie de parafilii si anume cronofilia.

| SladeFTW a răspuns:

Milogi