| clarraxdxs a întrebat:

Dacă x se duce la o clinica privată pentru avort in condițiile in care ea este minora dar iubitul major, se poate face ceva? (nu întreb pentru mine)
S-a sunat pentru programare dar doctorul încă nu știe faptul ca persoana e minora

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de politica clinicii, daca cer consimtamantul scris al parintilor sau nu.

| Floridori a răspuns:

Este irelevanta varsta iubitului si nu are legatura.

Daca fata are 16 ani impliniti, poate face avort fara acordul parintilor, atata timp cat sarcina are varsta legala pentru un avort la cerere.
Insa, unii medici nu fac avort la cerere, ci doar terapeutic, independent de varsta pacientei, asa ca cel mai bine ar fi sa se informeze la clinica respectiva.In plus, este important sa intrebe preturile (sunt destul de piperate) si sa ia in calcul faptul ca nu va plati numai interventia in sine, ci si ecografia care i se va face inainte pentru a confirma atat sarcina, cat si varsta acesteia.

| dinaprilie a răspuns:

Pe vremuri mergea. Acum probabil ca e mai "altfel". Mergeti si vedeti.