| Mihaimagnidicul28 a întrebat:

Dar noi ne nastem cu diferite boli sau le capatam pe parcursul vieti si cum? Ma refere la (hiv,sifilis,gonore,canceer, herpes genital si bucal)?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Noi ne putem naste cu anumite predispoziti genetice,gen diabet,boli cu inima, bolii mintale, dar repet nu e ceva sigur ca le vei avea sunt sanse mici in fapt, totul e si ce viata duci, eu m-am ingrasat 28 de kg in 3 ani si jumatate e asta face ca riscut de diabet,bolii cu inima, hipertensiunea sa creasca, cancerul nu se stie exact de ce apare e o chestie de ghinioin, hiv il primesti de la mama sau prin sex, dragorii etc herpesul prin sarut

| Mihaimagnidicul28 explică (pentru RAY):

Ma refer la hiv sau sifilis, daca persoana respectiva nu l dobandeste de la mama sau tata, si nu are niciun act sexual, si iti face oral sunt sanse?

| RAY a răspuns (pentru Mihaimagnidicul28):

Desigur ca da

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Unele boli au la baza microbi (hiv, sifilis), altele sunt ereditare, sau pot fi dobandite.

| sofisis a răspuns:

Le capatam.
Sau mai sunt situatiile rare in care mama are o boala si o transmite si fatului. Deci se naste avand deja boala. De exemplu hiv.

| ShamelessQboy a răspuns:

Cu unele te poți naște transmise de la mama, altele le poti contacta pe parcurs.