| anthony_2971 a întrebat:

Dau funda la cine imi zice de la ce varsta poti incepe viata sexuala?

Răspuns Câştigător
| Onutza14_4774 a răspuns:

Nu exista o varsta anume la care iti poti incepe viata sexuala din puct de vedere legal o poti incepe de la 16 ani in sus...
Viata sexuala se incepe cand te simti uh pregatita fizic dar si emotional
Sper ca ti-am fost de folos:X:*

15 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

OFF TOPIC - Girl, nu mi se pare normal ceea ce ai făcut tu. Ai copiat tot răspunsul de pe un site, şi nici măcar nu te-ai obosit să scrii sursa la urmă, lăsându-i pe ceilalţi să creadă că acel răspuns a fost rezultatul "muncii" tale. Nu era greu să copii link-ul ăsta : http://relatii.ele.ro/......9927.html.
ON TOPIC- Dacă eşti băiat, vârsta nu are o relevanţă prea mare, atâta timp cât eşti destul de informat despre viaţa sexuală.
Dacă eşti fată, vârsta recomandată ar fi 17-18 ani. De ce 17-18 ani şi nu mai devreme?
1. Pentru că începerea sexuală de la o vârstă mai fragedă favorizează riscul apariţiei cancerului de col uterin.
2. Pentru că nefiind informată despre riscurile actului sexual neprotejat, poţi contacta o BTS (boală cu transmitere sexuală), sau te poţi alege cu o sarcină nedorită.
3. Pentru că, de asemenea; nefiind informată despre metodele contraceptive, ai putea să foloseşti unele metode ineficiente şi eronate precum: coitus interruptus (metoda coitului întrerupt), metoda calendarului, a temperaturii bazale, etc.
Viaţa sexuală se începe atunci când crezi că eşti destul de pregătită din absolut toate punctele de vedere.
Trebuie să ţii cont de faptul că prezervativul nu trebuie uitat nici măcar o singură dată, pentru că AC(anticoncepţionalele) te feresc de o sarcină nedorită, însă nu şi de o BTS.
De asemenea, trebuie să iei la cunoştinţă şi faptul că pastila de a II-a zi( contracepţia de urgenţă), nu este o soluţie favorabilă, întrucât urmările administrării ei pot fi crunte.
Şi nu în ultimul rând, pentru a evita/atenua durerea la primul contact sexual, este necesar preludiul şi, de ce nu, şi un lubrifiant pe bază de apă, care te ajută şi să previi ruperea prezervativului facilitând actul sexual.
O zi frumoasă! Baftă!

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Din punct de vedere medical, la 18 ani.Atunci ai corpul format pentru toate schimbările care se produc şi intensitatea trăirilor creşte foarte mult.

| AnGeL a răspuns:

Atunci cand te simti pregatit

| Girl a răspuns:

Primul contact sexual e un moment important in viata fiecarui adolescent, in viata oricarui om. Ce este atat de special este de fapt ideea de a trece la o alta etapa, la maturitatea fizica si psihica.

Dar cand este bine sa aiba loc inceputul vietii sexuale? Este o dezbatere care dureaza de foarte mult timp si probabil ca va mai dura, pentru ca e greu de crezut ca se va ajunge la un consens multumitor atat din partea celor libertine cat si din partea celor mai conservatori dintre noi.

Unii sunt de parere ca aceasta problema este importanta de fapt doar in cazul fetelor, pentru ca la nivel psihic diferenta dintre a fi virgina si a-ti fi inceput viata sexuala este una care poate cauza numeroase probleme. Lucrurile nu stau insa chiar asa, pentru ca studiile au aratat ca si baietii pot fi afectati la nivel cognitive de momentul inceperii vietii sexuale.

Astfel, pentru femei, varsta minima recomandata la care ele isi pot incepe viata sexuala este fixate de medici in jurul a 15 ani. Aceasta varsta minima incepe insa sa semene tot mai mult cu realitatea: din 1991 si pana astazi, media de varsta a primului contact sexual din Romania a scazut ce peste 20 de luni.

Astfel, societatea "deschisa" in care traim se aseamana cu societatea americana a anilor ’70.

Mai importanta decat varsta fizica este cea psihica: aceasta experienta este una pentru care trebuie sa fii pregatita, asa ca cel mai bine este ca fata sa aiba discutii fie cu parintii, fie cu medici specializati in asemenea probleme. Inceperea vietii sexuale presupune si asumarea unor riscuri si a unor responsabilitati. Bolile cu transmitere sexuala si posibilitatea aparitiei unei sarcini nedorite sunt lucrurile care trebuie obligatoriu avute in vedere. Discutiile despre metodele contraceptive nu sunt tocmai romantice, dar sunt obligatorii inainte de a face primul pas.

Din cauza filmelor si a miturilor Hollywood-iene, de foarte multe ori prima experienta sexuala este dezamagitoare. Asteptarile sunt prea mari, iar lipsa de experienta isi spune cuvantul. Trebuie avuta rabdare, cu timpul lucrurile devenind mult mai placute pentru ambii parteneri.

Secretul este ca intre cei doi parteneri sa existe incredere si o foarte buna comunicare, pentru a putea discuta despre lucrurile care ne fac sau nu placere, care ne produc anxietate sau chiar durere.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| Andreea357 a răspuns:

Pentru ca corpul trebuie sa se dezvolte atat fizic cat si pshic ar trebui pe la vreo 18, dar uni si-o incep de la 15-16, dar poti incepe cand vrei uh atata timp cat te simti pregatit/ta

| Andreea357 a răspuns:

Pentru ca corpul trebuie sa se dezvolte atat fizic cat si pshic ar trebui pe la vreo 18, dar uni si-o incep de la 15-16, dar poti incepe cand vrei uh atata timp cat te simti pregatit/ta...ciao

| Alexiyaaaa a răspuns:

Daca crezi ca esti destul de informat,si stii totul despre sex,in asa fel incat sa nu ti se intample ceva neplacut(aici ma refer la sarcina,in cazul fetelor). poti incepe de la ce varsta vrei...dar, cu toate astea, indicat ar fi sa ti-o incepi dupa varsta de 18 ani...winkingbig grin

| vreauTotulSauNimic a răspuns:

La baieti este recomandat sa inceapa de la varsta de 18 ani, iar la fete de la 20.

| FetitaCuOchiVerzi a răspuns:

Pai am citit intr-o revista ca poti si de la 14 ani dar cel mai bine ar fi sa o incepi dupa 17 ani

| razvy2011_4706 a răspuns:

17 18 in suswinking

Răspuns utilizator avertizat
| Spritero a răspuns:

Daca ea a avut menstruatii si tu ai avut ejaculari inseamna ca de abia atunci esti O.K sa incepi viata sexuala.Bafta!

| anonym_4492 a răspuns:

Cand faci rost de un prezervatyv

| XyZloVeYou a răspuns:

2 anilaughing