| shackelover a întrebat:

Hei. Imi spune cineva de la ce varsta trebuie sa iti incepi viata sexuala.? Sau de la ce varsta poti incepe?

15 răspunsuri:
| Komododragosh a răspuns:

Cand te simti pregatit si fizic si psihic, atuncea e momentul sa incepi viata sexuala cu persoana draga preferabil. Poti avea si aventuri daca esti genul ala de persoana, dar daca cauti mai mult decat placere fizica, iti sugerez sa mentii o relatie buna cu partenerul din toate punctele de vedere. Trebuie sa ramai constient ca trebuie sa te protejezi inainte de toate si sa mai ramai constient ca nu numai sexul conteaza intr-o relatie.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Din punct de vedere psihologic si fiziologic la 18 ani

| AlexanderAdrian a răspuns:

Am spus-o si-o s-o mai spun, 18 ani e un prag legal. Il tot amintim ca fiind varsta la care suntem maturi si gata dom'le putem face sex. N-are nici o treaba nici cu maturizarea emotionala nici cu cea fizica. Daca tot vorbim de praguri legale, tot uitam ca fetele se pot casatori si de la 16 ani cu acordul parintilor/tutorelui legal.

Apoi povestea cu sexul DOAR dupa casatorie. Bine, sa faca asa cine doreste, sex dupa casatorie, constata ca de fapt nu se potrivesc si apoi fie se chinuie intr-o casnicie ratata, fie inseala fie se despart.

Maturizarea emotionala NU are din punctul meu de vedere o legatura indispensabila cu sexul. Ca sa incepi asa cum trebuie viata sexuala e MUSAI sa stii elementele de baza ce tin de sex - despre dezvirginare, despre protectie, bts-uri, preventia sarcinii. Ca poti avea si 18 ani si sa faci cum am auzit pe-aici de zeci de ori "stiu ca trebuia prezervativ dar mi-a bagat-o putin asa fara, oare acum sunt insarcinata?"

Iar varsta, nu exista un trebuie, o faci cand simti ca esti pregatit, in opinia mea nu mai devreme de 16 ani.

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Viata sexuala o incepi cand esti tu pregatit din punct de vedere psihic dar si fizic. Cand stii foarte bine care sunt riscurile unei relatii sexuale si sa stii sa te protejezi.
Nu exista o varsta anume, ci doar trebuie sa fii 100% sigur ca iti doresti 100% ca esti informat inainte de a incepe sa faci sex.
Si sa o incepi cu cineva pe care il iubesti, pentru a ramane o experienta placuta.

| Emilian65 a răspuns:

Viata sexuala o poti incepe atunci cand esti pregatit, si daca ai cu cine.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideal, ar fi sa îți începi viață sexuala după 17-18 ani, atunci când corpul tau este dezvoltat macar in proporție de 80%.
Incepandu ti viata sexuală mai devreme, riscul de a te îmbolnăvi si de a lua boli cu transmitere sexuala este mult mai mare.
Nu ti strica copilăria si fa o cu cineva care într adevăr te iubește si te așteaptă pana te vei simți pregătită chiar daca vei avea si 25 ani.
Bafta happy

| Silvia93 a răspuns:

La fete dupa 17 ani, la baieti dupa 14.

| bogdann123465 a răspuns:

happy Mai degraba intereseaza-te de scoala si viitorul tau. Asa te sfatuiesc.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru bogdann123465):

Dar de ce ii vorbesti asa? te-ai gandit ca poate parintii nu-i vorbesc despre lucrurile astea absolut importante din cauza mentalitatii bolnave a unei societati in care sexu este un subiect tabu? are tot dreptul sa intrebe de sex indiferent de varsta

| LoveSleep a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Ai uitat ceva!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru LoveSleep):

Omul nu este proiectat sa fie monogam!

| LoveSleep a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Asa ma laughing

| Alexandra234girl a răspuns:

17 - 18 ani ar fi normal pana in 35