| GiuliaAnd a întrebat:

Dau FUNDA! Va rog sa ma ajutati! Am 16 ani si pe 19 Octombie am avut primul meu contact sexual, prietenul meu s -a protejat si mi-a spus ca totul e in regula dupa terminarea actului.La o saptamana dupa actul sexual am avut niste dureri de cap. Dupa doua saptamani am avut al doilea contact sexual, prietenul meu s-a protejat si mi-a spus ca totul a fost bine, ca amandoua prezervativele erau intregi. Dupa o saptamana si ceva am observat ca sanii mei au inceput sa fie mai moi si s-au mai marit putin si am avut o mica ameteala si o durere de cap, nu inteleg de ce! exista riscul sa fi ramas insarcinata cu toate ca prietenul meu s-a protejat si mi-a spus sigur ca prezervativele au fost intregi de fiecare data dupa actele sexuale? Ps: Ciclul meu menstrual este neregluat, de obicei vine la o luna si ceva dar uneori vine si la doua luni. Va rog ajutati-ma, sunt disperata.

Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

Stai calma nu ai de ce sa te strezezi -la varsta ta si datorita ca ti-ai inceput viata sexuala Organismu trece prin modificari mari asa ca difera de la fata la fata. Daca ai totusi suspiciuni mari fa un test de sarcina.

4 răspunsuri:
| Violente a răspuns:

Nu are el cum să vadă din ochi dacă era întreg, e de ajuns o gaură mică.
După fiecare contact trebuie umplut cu apă prezervativul, doar așa îți vei da seama happy
Cat despre sarcină, e cu dus și întors.
Putea ca prezervativul să fie ciupit și prietenul să nu observe, dar nu cred.
Aceste simptome descrise de tine pot fi foarte bine incluse la "sindrom premenstrual".
Keep calm! happy

| Hαppiηеss a răspuns:

Daca prezervativele nu s-au rupt nu ai cum sa fi insarcinata, iti faci griji degeaba, te stresezi prea mult din cauza asta, daca intr-adevar vrei sa te convingi fa un test de sarcina dimineata la prima urinare. Succes!

| SEXULvsBARZA a răspuns:

Salut, Giulia! Ne pare rău că ești îngrijorată. Bravo că folosiți prezervativul! Nu putem spune dacă ești însărcinată - pentru asta poți face un test de sarcină și poți merge la un medic ginecolog pentru un consult.O poți ruga pe mama ta să te programeze sau te poți programa singură - sau merge la cabinetul de ginecologie de la un spital din orașul tău. Trebuie să știi că de la 16 ani ai dreptul să mergi singură la ginecolog și că ai dreptul la confidențialitate. Mai multe despre drepturile tale, aici:http://www.sexulvsbarza.ro/gallery/drepturile-elevei-minore-insarcinate OK, acum hai să vorbim despre altceva: despre responsabilitate. Tu și prietenul tău ați decis să faceți sex. Trebuie împreună să vă ocupați de contracepție. Ceea ce înseamnă că și tu trebuie să te asiguri că prezervativul e bine pus și că el rămâne la locul lui în timpul sexului și că este cu atenție îndepărtat și aruncat în mod corect. Nu e corect ca responsabilitatea să îi revină lui și nici nu e bine pentru tine să nu știi ce se întâmplă cu mijlocul vostru de contracepție - în acest caz, nu știi ce s-a întâmplat cu prezervativele și din cauza asta îți faci griji. E normal ca la începutul vieții sexuale să îți fie jenă să comunici deschis despre astfel de lucruri, dar de fapt, lucrurile stau așa: dacă nu sunteți pregătiți să comunicați bine despre contracepție și să vă asumați împreună responsabilitatea pentru asta, nu sunteți pregătiți să faceți sex. Nu prietenul tău „se protejează", ci voi amândoi „vă protejați". Dacă ai alte întrebări, le poți scrie medicilor de la Fundația Marie Stopes International Romania la adresa intreaba@sexulvsbarza.ro Nu-ți fă griji, corepondența rămâne sub confidențialitate.

| AlbertAinstein a răspuns:

Sunt sanse ca prezervativuls a fie rupt... Cazuri mai unice... Daca la varsta de 16 ani corpul tau inca nu este pregatit se poate intampla. Cand esti gravida simptomele sunt : Simti o mica balonare, greturi dimineata, seszatie de pofta imensa de mancare, cat si lipsa ciclului. Nu te ingrijora de acum. Raspunde cand vezi daca ciclul vine sau nu. Sper ca ti-am fost de ajutor! Ma rog cred ca o sa primesc si funta promisa