| angelinthedark a întrebat:

Dau fundita...am o problema.Eu cred ca am candidoza vaginala, nu stiu sigur ca nu am fost inca la medic, insa am mancarimi, senzatie de usturime la urinare si am si o scurgere branzoasa, deci cred ca am aceasta infectie.Am sa merg la medic, dar totusi pana atunci am cateva nelamuriri.
EU am facut sex neprotejat cu prietenul meu, deci eu nu am mai avut asa ceva inainte, oare am luat cumva de la el, sau am luat eu si acum oare a luat si el? Se poate sa fi luat aceasta infectie altcumva, nu prin sex? Si inca o chestie, deci am facut sex neprotejat cu el, ori avea el si mi-a dat si mie ori aveam eu si i-am dat lui, dar chestia e ca mi-a facut si sex oral, banuiesc ca poate lua vreo infectie, cum ar fi candidoza bucala? Nu stiu cum sa ii spun sa il intreb daca are ceva simptome sau cum sa fac sa ii spun despre asta, sa mergem amandoi la medic sau daca merg eu si chiar am candidoza sau alta infectie, si imi da un tratament, poate lua si el acelasi tratament? Oare credeti ca daca am candidoza el 100% a luat ca mi-a facut sex oral?

Răspuns Câştigător
| maraa_9303 a răspuns:

Candidoza se ia prin act sexual neprotejat. Deci e posibil sa fi luat de la el. Dar sunt si alte cauze ale acestei boli precum:scaderea imunitatii organismului, antibioticele.
Cel mai bine mergi la un consult si fa-ti curaj si intreaba-l si pe el.Altfel daca e sa aveti amandoi sa va tratati amandoi ca sa nu va imbolnaviti iar.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi de la o igiena excesiva (spalat cu exces de sapun) sau defectuoasa (pus maini nespalate pe organele genitale), de la antibiotice, de la o scadere a imunitatii. Candidoza orala e mai rara decat cea vaginala, asa ca nu m-as gandi la sexul oral.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Sigur ai luat de la el daca nici acum nu va protejati!

| Floreenofficial a răspuns:

Sunt sanse foarte mari sa fi luat si el. iar tu, nefiind vazuta de un doctor nu ai de unde sti ce ai mai exact, poti da doar cu presupusul, cel mai bine duceti-va cat mai repede amandoi la un medic!

| marsy a răspuns:

Posibil sa fie vreo mica infectie! Nu cred ca sexul oral are de afacere cu problema ta! Daca ai imunitate slaba sau ai luat antibiotice puternice poti avea ciupearca!(candidoza)Aceasta apare si la fetele virgine! Mergi la medic pn o analiza si un mic tratament. apoi medicul iti va spune daca trebuie si partenerului! O zi buna! Protectie! Igiena! Te-am pupat! :*:*

| mihaa a răspuns:

Candidoza nu este doar o boala cu transmitere sexuala, aceasta ciuperca se poate lua din apa, sampon, de asemenea si alimentatia are un rol important, prea mult dulce, prea multa sare se poate di de la multa ciocolata, branzeturii, nu neaparat partenerul tau te-a imfectat
o mai poti si din cauza lenjeriei,(clataritul hainelor cu tot felul de balsam de rufe,)
daca nu ma crezi intreaba medicul, eu am avut candida si m-am tratat impreuna cu sotul si acum suntem ok

| Alyyynu a răspuns:

Dap dupa simptome se pare ca ai.
Candidoza este o ciuperca, ea exista in flora vaginala dar are potential patogen abia atunci cand se multiplica prea mult.
Deci poti sa o iei de undeva, ori sa se produca la tine in urma unei dereglari a organismului.
In general este prezenta la femei, la barbati mai rar... dar se transmite.
Se trateaza (nu trece singura din cate stiu...) cu o crema care se aplica la nivelul vaginului si al penisului si cu niste tablete..., intreaba la farmacie sau du-te la medic mai bine, tratamentul trebuie urmat de ambii parteneri.

| corinapoara a răspuns:

Daca spui ca acestea iti sunt simptomele da este posibil sa fie candidoza cat despre partenerul tau nu stiu ce sa spun...mergeti impreuna la medic pentru un consult mai amanuntit.