| AnaMaarriiaa a întrebat:

Am o problemă. De câteva zile am mâncărimi în zona vaginala, usturime la urinare si totodata am obeervat o secretie alba gălbuie, mai brânzoasă, pe lenjeria intimă.Se poate sa fie vorba de candidoza? Daca da, ceva remedii naturaliste? Rog seriozitate, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Astea nu suna a simptome de ceva grav, eu in momentele in care aveam simptomele astea, consumam foarte multe lichide, în special ceai. Trebuie să urinezi cat mai des pentru a elimina bacteriile cat mai repede. Apoi, ca remediu naturist, iti pot recomanda sa ti faci spălaturi cu apa cu sare (de preferat neiodata) sau cu ceai special pentru asa ceva. Găsești pompa pentru spălaturi la farmacie. Dacă vrei ceva medicamentos si ieftin, poti folosi crema clotrimazol, pe care o aplici dimineata si seara pe exterior sau si in interior daca crezi ca e cazul. Sau capsule rowatinex (capsulele sunt mai eficiente decat picăturile) de 3 ori pe zi, înainte de masa, până le termini pe toate. Poti sa încerci toate metodele sau doar una din ele, cum crezi tu ca iti e mai bine. Si, cel mai important, sa te duci cel puțin o dată pe an la ginecolog, sa te consulte si sa ti faca analize de secretie, si mai ales testul papanicolau (pentru cancer mamar).

| TheGentleman a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Terminați măi cu leacurile băbești și cu medicație după ureche. Ginecologul are cheia rezolvării acestor probleme

| IrinaMihaela15 a răspuns (pentru TheGentleman):

Doctora de familie mi-a recomandat rowatinex si consumul abundent de ceai. Din nou, vorbeste bărbatul de bolile de p***a rolling on the floor

| TheGentleman a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Bărbații sunt cei mai buni ginecologi. Așa, ca fapt diverswinking

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Candida cel mai probabil, du-te la ginecolog să-ți dea tratament pe lângă diagnostic, lasă naiba remediile naturiste și diagnostic după ureche

| TheGentleman a răspuns:

Se poate să fie ORICE boală cu transmitere sexuală. Sunt chiar așa scumpe prezervativele și vizitele regulate la ginecolog?

| IrinaMihaela15 a răspuns (pentru TheGentleman):

Vorbeste bărbatul pentru probleme de femei...prietene, simptomele astea le poti face si daca stai afara pe ceva rece, tu repede ca nu se *** cu prezervativ. De unde stii tu asta ma? I ai tinut lumânarea?

| acerr a răspuns:

Nu e candidoza
poate fi o infectie din mai multe motive, apa cu bicarbonat, poti chiar sa sezi in lighean si si iaurt rece dupa, si nu purta chiloti, sa intre aer cat mai mlut

| Directioner99 a răspuns:

E vorba cu siguranta de candidoza.

| ynexistenta a răspuns:

Ceva natural ar fi sa pui bicarbonat in apa si sa te speli "jos" cu ea dar eu recomand sa mergi la ginecologie, iti face un set de analize si stie exact ce tratament sa-ti dea.cu astea naturiste nu iti trece infectia de tot, poate reaparea oricand, asta daca iti si trece pe moment...

| Adry05 a răspuns (pentru ynexistenta):

Asta cu bicarbonatu e mai mult pentru prevenire sau ca adăugire la un tratament da n-o poți trata doar extern prin bicarbonat.

| RoxanaQ23 a răspuns:

Ai luat antibiotice? Dacă da asta e cauza și da e vorba de candidoza ( cel puțin asa a fost la mine) și nu s-a luat prin transmitere sexuala ci am avut tratament cu antibiotic și din cauza asta am făcut-o. Spală zona cu ceai de mușețel și de la farmacie cumpăra "Nidoflor", o crema tot pe baza de antibiotic care da rezultate foarte repede. Nu e nimic foarte grav, stai liniștită.