| marry95 a întrebat:

Dau fundita! :* Ati putea avea o relatie cu un baiat cu care va intelegeti foarte bine, ganditi la fel, cand vorbiti la telefon parca va indragostiti de vocea lui, va place felul lui de a fi dar in acelasi timp tu nu simtiti atractia fizica iar el e foarte indragostit? De ce da sau de ce nu?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ar TREBUI sa ai o relatie cu un asemenea baiat, nu multe au aceasta sansa!
Sa fie iubite si adorate, sa fie tratate cu respect si deferenta, sa fie ascultata parerea lor....multe nu au nimic din toate astea si totusi, raman langa un baiat, chinuindu-se!
Tie nu-ti place doar aspectul fizic care oricum e efemer!
Calitatea unui om nu are la baza aspectul lui fizic, ci caracterul si cantitatea de suflet pe care ti-o pune la dispozitie.
E ca un cadou minunat, impachetat in hartie de ziar.Nici macar n-ar trebui sa-ti pese, as sfasia hartia de ziar si m-as bucura pentru totdeauna de cadoul meu extraordinar!
happy
Sper sa alegi bine.

| Danysan a răspuns (pentru greece12):

E ca un cadou minunat, impachetat in hartie de ziar.-MEreu o Placere sa iti ascult raspunsurile. Respect Camii.

| marry95 explică (pentru greece12):

Nici eu nu ma inteleg...cand vorbim la telefon il simt foarte aproape de mine si trece timpul foarte repede, simt ca e persoana potrivita dar cand ne intalnim parca simt sa ma distantez, sa fiu mai rece pentru ca nu simt atractia aia fizica pentru el. Mi-e foarte greu si nu stiu cum sa reactionez.

| Danysan a răspuns (pentru marry95):

Uite Incearca sa Mergi cu el cateva Zile.La Munte si apoi vezi ce se Intampla. Normal ar Trebuii sa va apropiati.

| greece12 a răspuns (pentru marry95):

Nu te grabi.
Si subliniaza-ti mereu in minte ce anume te atrage intr-adevar la el!
Distanta dintre voi se va micsora in ritmul dorit de tine, asta nu e problema!
happy

| greece12 a răspuns (pentru Danysan):

Sa nu mai lipsesti ca imi lipsesti!
happy

| marry95 explică (pentru greece12):

Sper sa fie bine si sa nu fac pe nimeni sa sufere. O alta problema e ca vrea sa ii cunosc prietenii iar in grupul lui de prieteni e un baiat de care mi-a placut foarte mult desi nu ne cunoastem. Nu ma asteptam sa fie asa de complicat.

| marry95 explică (pentru greece12):

Va multumesc din suflet ca ati incercat sa ma ajutati si mi-ati dat sfaturi. Sper sa fac alegera corecta fara sa fac pe cineva sa sufere. Cu fundita e mai greu pentru ca nu stiu cui sa o dau fara sa va suparati. Va pup! :*

| greece12 a răspuns (pentru marry95):

Vai de mine!
Daca vrei sa iti zambesc in continuare, NU imi da mie vreo funda, niciodata n-am raspuns pentru asa ceva!
Mi-ajunge sa stiu ca ti-a fost de folos sfatul meu.
Atat.
happy

61 răspunsuri:
| eugenl a răspuns:

Chipurile sunt foarte diferite, dar daca acum treci de faza de a te obisnui cu chipul sau mai tarziu ii vei vedea sufletul. Daca are ceva in cap si in inima atunci va trebui sa alegi intre superficialitate si character.

| marry95 explică (pentru eugenl):

Da, dar la inceput e o piedica lipsa atractiei fizice. Daca nu ajungi sa o placi pe acea persoana?

| Danysan a răspuns (pentru marry95):

Eu spun sa meri cu el intr-o mica Vacanta. Acolo o sa incepi sa il Placi o sa vezi.O sa Te apropii de el, apoi o sa relizezi ca de fapt Simti mult mai mult decat ti-a Imaginat.

| eugenl a răspuns (pentru marry95):

Atunci nu are un character suficient de bun.

| marry95 explică (pentru Danysan):

Din pacate nu e posibil sa merg in vacanta cu el...nu am nici eu timp nici el. cel putin nu luna aceasta.

| marry95 explică (pentru eugenl):

Verisoara mea spune in felul urmator: 1.Caracter bun=te face sa il vrei ca prieten
2. Caracter bun+ atractie=te face sa te indragostesti

| eugenl a răspuns (pentru marry95):

Verisoara ta are dreptate. Chiar daca are character bun tot va trebui sa te atraga cu ceva, da-i timp si incearca sa vezi ce te atrage la el, daca vrei sa-i dai o sansa cu adevarat.

| marry95 explică (pentru eugenl):

Multumesc pentru sfat happy asa o sa fac

| sofisis a răspuns:

In general atractia fizica e un element destul de important intr-o relatie. Lipsa ei indica o relatie amicala.
Deci daca nu simti si dorinta cand il vezi...mai bine mai asteapta macar. Nu te arunca aiurea ca s-ar putea sa il ranesti.

| Danysan a răspuns:

Ai putea sa ai o Relatie cu Un Baiat care Te Iubeste? Daca raspunzi la intrebarea asta singura o sa iti dai seama ce trebuie sa faci.

| marry95 explică (pentru Danysan):

Cred ca poti daca simti acelasi lucru. Probabil el ar fi fericit pentru ca ma iubeste dar eu nu pot sa risc si sa astept sa il iubesc si eu. Daca nu o sa se intample acest lucru? Daca apare o persoana de care ma indragostesc ce fac? Il ranesc sau il las balta? Nu pot sa fac acest lucru pentru ca nici eu nu as vrea sa fiu in locul lui. Probabil daca as fii o nesimtita careia sa nu ii pese ar fi mult mai usor dar nu pot sa imi bat joc.

| Danysan a răspuns (pentru marry95):

Inca ceva el e atras de tine si are Sentimente pana la Iubire mai e.Ia in considerare ca el Simte ceva aparte pentru tine dar Iubirea apare dupa un Timp mai Indelungat. Iubirea presupune devotament, sacrificiu si lupat pentru acea Relatie. Apoi fi sincera cu tine ca e posibil ca mai tarziu sa regreti.Sunt atatea fete care subit se trezesc ca Plac un baiat care Initial era naspa -de ce oare? Pai pentru ca aspectu e Relativ.Eu te sustin in decizia ta Indiferent de ce vei Hotara dar vreau sa nu fi Influnetata de faze de genu :Vai fata esi cu uratu ala, sau ce naspa e Iubitu tau pentru ca daca te ei dupa astea e clar ca, gandeste altii pentru tine.Frumusete trece tine Minte si ramai cu animalu in casa.Animal care te-a Fermecat odata dar nu era altceav decat un simplu aspect. Iubirea Oferita din Inima e ceva aparte si cu greu se gaseste. Gandeste-te Bine.

| marry95 explică (pentru Danysan):

Iti multumesc mult:* asa e. mai intervin si prietenii sau alte persoane care comenteaza ca esti mult mai frumoasa decat el si ca asteptau de la altceva de la tine. Uneori iti vine sa iei o persoana si sa mergi undeva unde nu te cunoaste nimeni sa poti fii fericita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! happy
Aspectul fizic nu e atat de important precum crezi. Cunosc o tipa care vorbea cu un baiat care era innebunit dupa ea. Fizic vorbind, el nu arata atat de bine incat toate fetele sa ramana cu gura cascata. Chiar m-a intrebat ce sa faca, mi-a spus ca ii place felul lui de ar fi, dar nu se simta atrasa de el si considera ca asta e o piedica.
I-am spus sa-i acorde o sansa. Sa iasa mai mult cu el, sa vorbeasca vrute si nevrute, pur si simplu sa petreaca mai mult timp cu dansul, iar acum se iubesc si au o relatie frumoasa.

Deci, se poate. Incearca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de nevasta.

| marry95 explică (pentru anonim_4396):

Ce depinde de nevasta? laughing

| MiruD a răspuns:

Ce e asa neclar? Tu vezi in el doar un foarte bun amic. Si tii la el ca la un prieten.
Si da, se poate o "relatie" de genu.

| marry95 explică (pentru MiruD):

Ar putea exista o prietenie cand el e foarte indragostit de mine iar eu vreau sa fim doar amici?

| MiruD a răspuns (pentru marry95):

Pentru tine, poate ca da. Dar el sigur nu ar accepta asta, pentru ca ar fi tentat sa faca si alte lucruri mai intime si pe tine automat te-ar deranja. Depinde acum cat de indragostit e si cum se desfasoara aceasta relatie de prietenie dintre voi 2.

| Macryna a răspuns:

Atractia fizica conteaza si ea daca nu-ti place fizic mai bine nu

| Șurubelniță a răspuns:

Acum nu toti suntem niste printese sau feti frumosi. Frumusetea e relativa, exista persoane mai frumoase decat altele, bineinteles ca exista si persoane care nu sunt atractive numai ca nu trebuie judecati pentru felul lor de a fi. Pana la urma e posibil sa fi suferit vreun accident sau sa aiba vreo boala incat sa arate in felul acela, mai putin atractiv. Oricum, fiecare merita o sansa si nu poti stii ce suflet gasesti in interiorul "ambalajului".
Pana la urma nu exista oameni perfecti si trebuie acceptati asa cum sunt : cu micile sau marile lor defecte chiar daca acestea tin de ordinul fizicului.

| marry95 explică (pentru Șurubelniță):

Tocmai asta te pune in dificultate. e greu sa refuzi un om cu un caracter minunat doar pentru ca nu se ridica la nivel fizic la asteptarile tale sau a altor persoane. dar e o greseala pe care esti tentat sa o faci.

| denyemy a răspuns:

Esti norocoasa, pune mana pe el si nu il mai lasa sa scape.

| marry95 explică (pentru denyemy):

Mersi de sfat sper sa fie bine happy

| marry95 explică:

Fetelor va dau un sfat happy nu intrati intr-o relatie cu gandul ca o sa va indragostiti pe parcurs deoarece in cele mai multe cazuri nu se intampla asa...pe langa faptul ca va impuneti singure sa va indragostiti, o sa va simtiti vinovate pentru ca nu aveti aceleasi sentimente pe care vi le impartaseste baiatul de langa voi. O sa apara sentimente dar niste sentimente diferite fata de sentimentele pe care le simti pentru un iubit...o sa il consideri mai mult ca pe un frate, prieten sau orice altceva dar nu o sa il simti ca pe un iubit. Nu merita sa faceti pe cineva sa sufere pentru ca cel mai greu si mai dureros lucru e sa se joace cineva cu sentimentele tale. Daca la inceput nu simti ca il doresti langa tine, nu o sa simti niciodata. Chiar daca e baiat bun si ti se pare baiatul perfect nu incepe o relatie daca nu simti nici o atractie pentru el. E foarte greu sa stii ca cineva te iubeste si tu nu poti sa ii impartasesti sentimentele.

| DeathReaper a răspuns:

Daca nu iti place fata lui lasa-l.
Daca are batu' mic lasa-l
Daca nu iti place corpul lui cum e slab sau gras etc dai o sansa. Dac te iubeste mult si ii zic sa devina mai asa el va face acel lucru.

| marry95 explică (pentru DeathReaper):

Nu stiu...decat sa vrei sa fii cu o cineva in speranta ca reuseste sa se schimbe pe parcurs, mai bine o lasi balta si lasi acea persoana sa isi gaseasca perechea potrivita care o iubeste si o accepta asa cum e ea. Nici eu nu as vrea sa ma accepte cineva in speranta ca ma voi schimba. Totusi mersi de sfat :*

| DeathReaper a răspuns (pentru marry95):

Voi ma inebuniti cu "te plac asa cum esti" sau "nu vreau sa te schimb". Ne este foarte greu, cel putin mie, sa vad ce nu va convine. Incercam sa fim perfecti pentru voi, iar voi, nu ne ajutati deloc.

| marry95 explică (pentru DeathReaper):

Cu cat incerci mai mult sa fii perfect si sa il faci pe celalalt fericit cu cat esti mai dezamagit. Si eu incerc intodeauna sa fac ce e mai bine si as vrea sa le fac pe toate persoanele de langa mine fericite dar nu pot face acest lucru. E greu sa incerci intodeauna sa te schimbi doar pentru a fi pe placul celuilalt. Trebuie sa ne acceptam. Ce faci daca realizezi ca nu se schimba o persoana cum te-ai fi asteptat?

| DeathReaper a răspuns (pentru marry95):

Depinde de cat de mult iubesti acea persoana.

| marry95 explică (pentru DeathReaper):

Pai da... daca iubesti accepti.

| ElenaDanielaE a răspuns:

Cand te indragostesti de o cineva te indragostesti de felul lui de a fi...
Dar daca nu-ti place cu arata si asta te face sa nu-ti mai doresti o relatie cu el, las-o balta!

| Abcd1234ef56 a răspuns:

Daca esti cu persoana draga sufletului tau multi ani, iar destinul face sa sufere un accident si sa nu mai fie ca la inceput, fizic vorbind, ce ai face? L-ai abandona doar pentru ca nu mai este frumos ca inainte?
Lumea pune accent pe frumusete, insa caracterul este tot ce ne ramane!
Mai mult te v-a aprecia un baiat normal decat un mucos care, vezi Doamne, are toate fetele la picioare. Aici si voi, fetele, gresiti enorm dand credit cercelatilor si "smecherilor de cartier"!
N-ar fi rau sa incerci o relatie cu tipul asta. Daca baiatul are caracter si bun simt, poti sa-l intalnesti si pe tatal lui Fat Frumos...
In viata fericirea si increderea ti-o dau numai oamenii cu caracter!

| marry95 explică (pentru Abcd1234ef56):

E foarte adevarat. Cu siguranta daca esti cu o persoana de ceva timp si o iubesti nu o lasi balta indiferent de ce s-ar intampla la nivel fizic dar cand ai 18 ani e diferit. Nu poti sa iti impui sa intri intr-o relatie oricat de frumos s-ar comporta o persoana cu tine. Esti constient ca in viitor esti mult mai fericit langa o persoana care te respecta si te intelege chiar daca nu e cea mai frumoasa persoana decat daca esti langa o persoana de o frumusete nemaiintalnita dar fara caracter dar e greu sa accepti asta.

| Roxanna112345 a răspuns:

Binenteleshappy Gandeste-te ca atunci cand esti cu cineva iti place felul lui de a fi mai mult decat orice.E mult mai bine sa-ti placa doar felul lui de a fi decat sa arate doar bine! Odata si odata, oricum frumusetea si atractia fizica va disparea deci eu zic sa te uiti dupa ceea ce trebuie! Dar depinde si de fiecare persoana. Daca tie chiar nu-ti place cum arata sau nu esti atrasa fizic de el si consideri asta ca fiind un aspect important mai bine NU. Insa trebuie apreciat si faptul ca e foarte indragostit, ceea ce e un lucru deosebit si tot mai rar intalnit. Insa alegerea iti apartine in totalitate! Gandeste-te mai bine si daca tu crezi ca merita si simti ceva pentru el, atunci eu zic ca mertia incercat happy Succes! :* (funda? )

| Danysan a răspuns (pentru Roxanna112345):

Raspun foate ok.Bravo. Drept e ca Frumusetea e trecatoare Important e ce fel de Persoana ai alaturi.Iar Dragostea poate asa apara si pe Parcurs daca stam Bine si ne gandim.Cum creste Iubirea intr-o Relatie de ce nu ar Aparea si acolo unde nu Exista dar este Intelegere.

| inLoveWithNutella a răspuns:

Fetele care zic ca fizicul nu conteaza doar ca sa para mai intelectuale sunt mincinoase, ca doar nu poti fi intr-o relatie cu cineva care te farmeca prin vorbe, dar ti rusine sa iesi cu el la un suc.
Parerea mea e ca daca nu te atrage si fizic sa o lasi balta, ca dupa aia poate o sa te indragostesti de altul care arata mai bine si apoi ce faci? Ii dai papucii la celalat.Mai bine nu te cupla cu el ca numa iti bati joc de bietul baiat.

| marry95 explică (pentru inLoveWithNutella):

Ai dreptate dar in zilele noastre e greu sa gasesti un baiat care stie sa se comporte cu tine si atunci intervine teama de a nu regreta mai tarziu.

| Danysan a răspuns (pentru inLoveWithNutella):

Ok si de cine iti e rusine de Gasaca de Analfabeti care fac misto de Tine si mai si spun ca iti sunt Prietenti? Atata vreme cat tu te simti Bine cu el si esti Fericita ce conteaza de ce zice Lumea.Tu stai cu el nu Ceilalti. Trezeste-te la Realitate ca doar nu mergi cu el la Expozitie ca sa fie mare Bijuterie.

| inLoveWithNutella a răspuns (pentru Danysan):

Draga,eu is foarte "trezita la realitata", nu stiu tu cat esti de treaza.Eu mi-am exprimat opinia, nu stiu ce te trezesti tu sa comentezi aiurea.

| ILoveYou26 a răspuns:

Cand vrei sa incepi o relatie cu un baiat de care esti atrasa de felul lui de a fi, si iti place in mare parte de el, mai putin de cum arata, ar trebui sa te gandesti ca nimeni nu e perfect, si ca defectele lui care nu-ti plac acum, la un moment dat, defectele pot ajunge calitati, si sa te indragosteti de defectele lui, si atunci il vei considera perfect.Deci atunci cand vrem sa stam cu cineva, sa facem o alegere, ar trebui sa ne gandim la sufletul lui, la cum ne intelegem. etc. si mai apoi la cum arata.Cu toate ca. conteaza si aspectul fizic. Da atunci cand vrei o relatie serioasa, nu ar trebui sa pui atat de mult accent pe aspect.

| marry95 explică (pentru ILoveYou26):

Dar totusi in timp ce incerci sa iubesti pe cineva ai putea sa intalnesti o persoana care te atrage atat din punct de vedere fizic cat si prin modul de a se comporta. E bine sa accepti cand esti tanar sau sau e bine sa mai astepti daca nu esti sigur pentru a nu-l face pe celalalt sa sufere?

| Danysan a răspuns (pentru marry95):

Poti sa fi in Limba dupa un Baiat si sa dai de altu insa aici se arata cat de serioasa esti si cum ti la Relatia ta.Mai pe Inteles sunt fete care calga stramb chiar daca stau cu baiatu pe care il plac deci o Relatie Serioasa e destul de Complicata si Inainte de a lua o decizie gandeste-te Bine.

| marry95 explică (pentru Danysan):

Asta depinde de caracterul fiecaruia.Eu cred ca atata timp cat esti intr-o relatie nu poti calca stramb (cel putin eu) oricat de tentat ai fi pentru ca acea relatie nu o sa mai fie niciodata ca inainte chiar daca nu se afla.

| ILoveYou26 a răspuns (pentru marry95):

Cateodata exista atractii din astea trecatoare. Dar ramai tot la ce iubesti chiar daca la inceput nu a fost ceea ce iti doreai cu adevarat din punct de vedere fizic.E bine sa fi sigura pe tine atunci cand vrei sa faci o alegere.Deoarece exteriorul te poate pacalii.La exterior sa para o persoana placuta, dar interiorul nu atat de bun.Deci alege o persoana cu caracter, si cu suflet mare, si persoana langa care te simti bine sufleteste.

| EllyElena98 a răspuns:

Daca tie iti place de el poti avea o relatie cu el, dar daca tie nu iti place de el nu incerca sa ai o relatie cu el, sa stai langa el cu sila sau mai rau sa il pupi in scarba.

| Marymary733 a răspuns:

Eu am avut o relatie asa,semanam enorm unul cu celalalt,parca eram una si aceiasi pesoana,ne intelegeam si aveam incredere unul in celalalat.El ma placea foarte mult si simtea ceva puternic pentru mine,dar sincer eu il iubeam mai mult ca pe un frate.I-am dat o sansa,vorbeam seara de seara la telefon,ne intelegeam,prin cuvinte, dar fata in fata eu il tratam tot mai distatn, cu timpul si-a dat seama ca nu il plac in felul in care ma place el, acum e suparat pe mine desi a trecut un an de atunci. Poate la tine nu va fi la fel, asculta-ti inima

| viosuperba a răspuns:

Eu zic ca da deoarece nu gasesti multi baieti asa ca el. Daca chiar ai vrea ai putea fii cu el, asta depinde de tine.

| marry95 explică (pentru viosuperba):

Stiu ca nu sunt multi ca el si pot sa pierd un baiat cu calitati pe care multe persoane le doresc. Eu acum trebuie sa aleg intre ce imi spune inima si ce gandesc eu.

| bw a răspuns:

Dar de ce trebuie sa incepi o relatie daca nu esti sigura? Nu ai pentru ce sa te grabesti. Fii doar sincera cu baiatul, propune-i sa va intalniti, sa faceti diverse activitati impreuna, sa va cunosteti mai bine. Cine stie, poate el descopera ca sentimentele lui nu sunt atat de puternice precum credea, poate tu descoperi lucruri la el care sa te atraga, dati-va timp. Cat despre amicul lui, tu i-ai atribuit unei fantasme din capsorul tau chipul acestui baiat, de nalucire esti indragostita, nu de amic, gandeste-te ca nici macar nu il cunosti.

| marry95 explică (pentru bw):

Sper sa ramanem prieteni indiferent daca o sa fie sau nu ceva intre noi. De ce amicul lui de fiecare data cand se intalnesc intreaba de mine sau ii spune sa ma cheme si pe mine afara cu ei?