| anonim_4396 a întrebat:

Dauneaza masturbarea la 15 ani?

Răspuns Câştigător
| RareşTPUro a răspuns:

Adica daca te masturbezi de prea multe ori pe zi sau la 5 zile sau pe saptamana, poti deveni dependent si nu o sa te poti controla... Iar cand vei pleca pentru cateva zile altundeva o sa fierbi ca sa te masturbezi. La asta ma refer prin exces.

14 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Nu dauneaza, poti sa o freci cat de mult vrei, dar mai mult de 3-4 ori pe zi nu poti ca deja te doare. Spor

| Drolja a răspuns:

Posibil tastaturii.

| RareşTPUro a răspuns:

Doar daca exagerezi poate duce la exces, in rest nu dauneaza fiindca este normal, esti la varsta pubertatii.

| FcrbDaniel1996 a răspuns (pentru RareşTPUro):

Dar in jurul varstei de 16?

| RareşTPUro a răspuns (pentru FcrbDaniel1996):

Si atunci este la fel ca la 15.

| FcrbDaniel1996 a răspuns (pentru RareşTPUro):

Cum este excesul?

| RareşTPUro a răspuns (pentru FcrbDaniel1996):

Adica daca te masturbezi de prea multe ori pe zi sau la 5 zile sau pe saptamana, poti deveni dependent si nu o sa te poti controla... Iar cand vei pleca pentru cateva zile altundeva o sa fierbi ca sa te masturbezi. La asta ma refer prin exces.

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform ultimelor cercetari medicale referitor la masturbare s-a ajuns la concluzia ca este benefica organismului in cazul in care nu se abuzeaza in practicarea ei. In concluzie facut cu responsabilitate este chiar benefica.Nu te lua dupa cei care propovaduiesc biblia si efectele daunatoare cum ar fi orbirea sau mutenia sau nebunia.laughing

| Mirke a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Care studii? da-ne ceva palpabil ca toti ne masturbam fara sa stim ca ne face bine si poate nu o facem corect, ne arati cum se face? eventual un grup de onanisti anonimi ar fi indicat!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mirke):

Este vorba de studii medicale privind urmarile masturbarii in timp, efectuate de cercetatori in domeniul sexologiei pe grupe de voluntari.

| doctorandus a răspuns (pentru Mirke):

Kinsey, Masters si Johnson au fost deschizatori de drumuri prin cercetarile lor medicale, care priveau si masturbarea.

| doctorandus a răspuns:

Cei care-ti cer sa renunti la masturbare sunt obsedati mistico-religiosi, ca nu exista motive medicale pentru a renunta la ea. Detalii pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| MskDesign a răspuns:

NU,daca nu este aplicata intensiv.

| Seba2013 a răspuns:

Uita-te la oamenii acestia care sufera de anxietate si stres, cati sunt.
Acesta masturbarea activeaza aceste sisteme, nu este o joaca.

| MrNob0dy a răspuns:

da faci bataturi in palma happy