| Mihaela2023 a întrebat:

De 2 ani incerc sa-l uit pe fostul meu prieten,am impresia că viața nu mai are niciun sens, el are altă prietenă acum.
Mai conversez cu verișoara lui pe Facebook și o întreb de el, am vorbit și cu vărul lui.
Nu putem sa ne împăcăm, el nu îmi mai răspunde la telefon.
E bine daca mă atașez de rudele lui? Mă vor ajuta să scap de această depresie? Ce ar trebui să fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

De ce nu ii urmezi exemplul? El a trecut peste, a mers mai departe dar tu inca ai ramas blocata acolo, iti faci rau singura degeaba, serios acum.Incearca sa iti ocupi timpul cu activitati care te vor ajuta sa nu te mai gandesti la fostul, iesi cu prieteni si distreaza-te, poate cine stie intalnesti si tu pe altcineva la randul tau dar inainte de asta trebuie sa fi complet vindecata.Rudele lui nu te vor ajuta cu nimic, dimpotriva mai rau iti amplifica treaba, pentru ca tu vorbesti cu ei doar ca sa afli mai multe informatii despre fostul, gata debaraseaza-te. Daca tu singura chiar nu poti face nimic, consulta un psiholog care sigur te va ajuta sa scapi de aceasta depresie.Multa sanatate!

16 răspunsuri:
| Stegman a răspuns:

Ia mai lasa l incolo de fraier. Sunt atatia pe lume care sigur nici nu i ai vazut ca te gandeai la fraier. Incheie orice legatura care iti aduce aminte de el si deschide te pentru alte lucruri, alti oameni sunt atatia.

Răspuns utilizator avertizat
| Unsfatbun a răspuns:

Asta pentru că i-ai oferit totul, când de fapt poate nu merita nimic.
Ia-ți gândul de la el. A zburat!
Probabil n-o sa poti sa-l uiti tot restul vietii, iar mai tarziu, cand iti vei aminti, probabil o sa-i aduci aminte cu drag de "nebuniile copilariei tale"!
Toate astea fac parte din viața noastră, iar dacă nu greșim, n-avem cum să ne dăm seama de niște lucruri.
Nu-l mai căuta și nici nu mai ține legătura cu ai lui.
Ce rost are? Ducă-se!
Capul sus și continuă să te bucuri de acești minunați ani!

| Catalin77945 a răspuns:

Mergi mai departe si cauta pe altcineva, si traieste-ti viata.

| alexalx1234 a răspuns:

Există atâția băieți super ok și tu te gândești de 2 ani la un idiot? Vorbești serios?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata ta avea sens si pana sa il cunosti. Cat timp vei trai cu ganduri despre trecut si tot ce tine de fostul nu vad cum sa iti gasesti linistea.
Cel mai rau faci daca te atasezi de rudele lui. Iti vor aminti mereu de el. Iti vei alimenta tristetea.
Ce sa faci? Mergi la un psiholog clinician. Evita sa mai vorbesti cu rudele lui. Ocupa-te de activitatile care iti aduceau placere. Daca exista un baiat care te place, ofera-i sansa de a te cunoaste. Au trecut 2 ani. Gandeste-te ca viata lui e fericita. Asa si a ta: poate fi fericita si fara el.
Nu as putea ingradi libertatea cuiva doar din dorinta mea egoista de a-l pastra. Esti o fire mai emotiva, de aceea iti e greu sa te desprinzi de trecut. Viata are numeroase probleme, dar experienta ne ajuta sa le rezolvam, evitam, sa invatam sa fim mai puternici (dpv emotional). Nu toti oamenii raman vesnic in viata noastra. El te-a uitat. Esti o parte din trecut. Axeaza-te pe prezent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alexalx1234):

Incep sa cred ca nu vorbeste serios, dar problematica poate fi reala.
M-am uitat la restul intrebarilor tale, mihaela2019. Nu cred ca ai nici 25, nici 28 de ani dupa cum afirmi. Cum ti-au zis si altii: mergi la psiholog.

| Stegman a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum vezi celelalte intrebari?

| Diaaa2004And a răspuns:

Sunt atâția oameni pe pământul ăsta și tu stai și plângi după un prost? De doi ani?! Lasă-l și pe rudele lui la fel. Problema e că în acești doi ani, tu nu ai incercat să-l uiți, cum vrei să-l uiți daca vorbești cu rudele lui și întrebi de el? Rupe orice legătură cu el și rudele lui. Caută pe altcineva.

| cristimihailov a răspuns:

Ce parere ai daca timp de 6 luni te vei ocupa doar de tine.

Ca o vacanta in care cauti sa iti faci alti prieteni? Iti schimbi un pic imbracaminta, mergi la salon si iti schimbi coafura cu una mai eleganfa si low maintenance, chestii d-astea.

Schimbarea vine din interior.

| cristimihailov a răspuns (pentru alexalx1234):

Iar tu esti cel super ok.
Corect?

| cristimihailov a răspuns (pentru Diaaa2004And):

Multi nu sunt in Romania...
Si multi sunt in alte orase...

| Adry05 a răspuns:

Nu lol, îți faci mai mult rău că te ții constant în mediul lui amintindu-ți astfel permanent de el

| alexalx1234 a răspuns (pentru cristimihailov):

Am zis cumva ca eu sunt cel super ok?

| mdc98 a răspuns:

Incearca sa treci peste.

| DanielBarbu a răspuns:

Bună. Ca în cazul multora dintre noi, cred că ar fi util să încerci să lucrezi la sentimentele respective. Sunt mai multe căi de a face asta, important e să o alegi pe cea care funcționează cel mai bine pentru situația ta. Poți să împărtășesc cu tine 2 soluții digitale la care am lucrat pentru astfel de situații:

- site-ul https://psihologi.suntbine.ro/ - găsești 58 de specialiști din 20 de orașe din țară pe care îi poți compara până îl găsești pe cel potrivit pentru tine.
- aplicația Android I'm Fine https://play.google.com/store/apps/details?id=app.imfine - E gratuită și are diverse unelte care să te ajute să îți fie mai bine. De asemenea, poți lucra și cu specialiști între ședințe, dacă alegi să te conectezi cu unul.

Sper să își fie de folos!