| anonim_4396 a întrebat:

De 6 zile iau anticonceptionale krissa iar de atunci imi este foarte rau...am senzatii de greata...imi vine sa vomit si ma simt tare molesita... iar de pofta de mancare nici nu mai vorbesc...chestia e k aceste pastile mi le-a prescris medicul! as vrea sa stiu daca greata asta ti-o poate provoca acesti tip de anticonceptionale si daca a mai patit cineva asa ceva... daca da ce ati facut? sau poate sa fie vreun alt motiv? eu am avut o perioada de 2 saptamani in care nu mi-a venit menstruatia si am fost ingrijorata k as putea sa fiu gravida...de 6 zile mi-a venit(ink mai am. da nu f mult)si am auzit k poti fii gravida si cu toate astea sa-ti vina, dar eu mi-am facut 2 teste de sarcina si la ambele mi-a iesit negativ... e posibil sa fiu si sa iau anticonceptionale si din cauza asta sa am graeta asta? va rog eu mult un raspuns cat mai rapid...va multumesc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil nu ti se potriveste preparatul anticonceptional recomandat. Du-te neparat cat mai repede la ginecologul care ti le-a recomandat pentru indicatii de schimbare a pastilelor si lucrurile se vor normaliza. In dimineata vizitei la ginecolog (maine, dupa parerea mea), mai fa-ti un test de sarcina din urina de dimineata. Nu cred ca esti insarcinata, dar e mai bine sa fii sigura.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mergi repede la medic si spune-i cum te simti. Anticonceptionalele au reactii adverse. Daca vei citi prospectul probabil le vei gasi si pe cele care le ai tu. Mergi repede la medic sa-ti spuna ce sa faci, daca sa le mai iei sau nu. Multa sanatate!

daniela
| daniela a răspuns:

Fuguta la ginecolog si vezi ce spune

| rebeca a răspuns:

Eu am aceleasi anticonceptionale insa nu am avut reactii adverse. Avand in vedere faptul ca iei doar de 6 zile se poate sa iti treaca dupa ce se obisnuieste organismul. Dar daca nu, cel mai bine ar fi sa mergi la doctor si sa ii spui ce se intampla pentru a-ti prescrie alte pilule...sunt foarte multe care au acelasi continut.

| carmen_5231 a răspuns:

Fata draga...
Cati ani ai?
Dupa simptome nu stiu daca ai mai mult de 16 ani, sau poate ai mai mult. dar totusi... daca ai peste 16 ani si stii ca dupa aceasta varsta poti folosi aceasta metoda de contraceptie si iti provoaca aceste simptome ar fi mai bine sa schimbi ginecologu.
Si apropo de chestia aia cu menstruatia: acel "ciclu" care apare in timpul sarcinii tine doar 1 zi-2 maxim, are o culoare maronie, nu rosie cum e ciclu normal, deci daca tine mai mult inseamna ca au loc schimbari hormonale, stai calma...asa se intampla pana se reguleaza, apoi faza cu vomitatu' poate fi si de la stres sau oboseala...relaxeaza'te.big grin