| anonim_4396 a întrebat:

De cate ori iti poti masturba clitorisul? Adica sunt efecte adverse?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Clitorisul poate fi masturbat (mangaiat, masat) foarte mult timp, cu intreruperi sau nu, pana in momentul in care senzatia de placere si satisfactie scade, se estompeaza sau dispare si in locul sau apare senzatia de disconfort sau de durere. Aceasta perioada este destul de diferita de la o femeie la alta si depinde in foarte mare masura de nivelul de sensibilitate si excitabilitate. Sanatate!

| Loredana514638 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sa spunem ca si de 4-5 ori pe zi o fac si încă as mai vrea..anunță o problemă?

| darrio2007 a răspuns (pentru Loredana514638):

Da, o problemă psihică.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Loredana514638):

Ce varsta ai?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De cateva ori pe zi, dar depinde de fiecare fata/femeie, fiindca poti sa te iriti si sa se inflameze (umfle) clitorisul de la prea multa masturbare, ori te poti zgaria sau infecta, daca folosesti alte obiecte sau jucarii care nu au fost curatate si dezinfectate in prealabil. Nu sunt efecte adverse, dar pot intervenii iritatii si infectii.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Sofer a răspuns:

Ori de câte ori simți nevoia.

| Bruno92 a răspuns:

Mai citește și tu o carte să îți mai stea gândul și în alta parte

| Paul754880338 a răspuns:

Cum se face ca la orice problema feminina legata de zona pubiana, mai ales, barbatii ( pot sa ii numesc asa, nu?!) sunt cei mai priceputi?! Seamana cu o reclama veche la coniacul "Unirea" unde sase muncitori dirijeaza o basculanta pana...

| Dana1999 a răspuns:

Poți doar sa devii obsedată sexual

| Silwian a răspuns:

Pana o iei razna!laughing

| Drkurt01 a răspuns:

Hei, voiam si eu funda...
Ok, pai voiam sa zic ca nu, nu exista efecte adverse, dar poate deveni un comportament obsesiv-compulsiv daca e facut prea des.
De asemenea, poate deveni un mod de a scapa de probleme si de realitate, in special daca se sufara de diferite afectiuni, gen depresie.
Alt lucru care se poate intampla este pierderea sensibilitatii acestuia. Actul sexual, dar si autostimularea in sine, pot deveni mai putin placute in timp.
Exista si alte teorii pseudo-stiintifice, dar nu sunt dovedite.

Deci da, poti sa o faci cat vrei, dar nu iti recomand sa exagerezi.

Ceea ce nu inteleg de ce i-ai dat funda )). Ti-a explicat doar cum functioneaza, ahah, presupun ca stiai deja asta, nu?

Poti sa cauti pe net stiinta din spatele acestui comportament sau poti sa-mi ceri mai multe detalii si iti explic daca vrei sa stii mai multe. E un argument mult mai amplu.
Succes, oricum.

| Goete a răspuns (pentru Drkurt01):

"Alt lucru care se poate intampla este pierderea sensibilitatii acestuia."

Inteleg ca daca ma pun serios sa fac sala, as putea ramane fara putere in muschi?

| Drkurt01 a răspuns (pentru Goete):

Of...
Ok, o sa incerc sa fiu intelegator. Nu o sa fac misto. O sa pun o singura intrebare:
De cand Doamne iarta-ma e clitorisul un muschi?
Iar asta e doar cea mai mica problema din scurta ta intrebare ironica...

Iti dau in sfat? Poti sa te informezi inainte sa faci misto? Nu de alta, dar promovezi idei eronate.

Multumesc pentru intelegere. Bafta.

| Drkurt01 a răspuns:

De fapt nu, nu-l asculta pe triple 3, sexul e mult mai periculos ca autostimularea, o sa ai timp- Boli, avorturi, tipi care profita de tine emotional, iar anticonceptionalele iti modifica echilibrul hormonal.
Mi se pare o metoda mai buna sa te eliberezi asa, daca e neaparata nevoie, chiar daca de 4-5 ori pe zi mi se pare destul de mult.

E clar ca esti virgina, sfatul meu e sa astepti sa ai o legatura cu cineva inainte sa-ti incepi viata sexuala.
Poate par inapoiat, dar in felul acesta relatiile sexuale vor fi mult mai satisfacatoare.

In ceea ce priveste masturbarea, ai putea sa incerci sa o faci macar o data pe zi, daca nu mai putin, in felul acesta nu risti sa-ti pierzi sensibilitatea si va fi mult mai placut cand o faci in sfarsit, presupun.
Sper ca te-am ajutat.

| luka1997 a răspuns:

Ia-ți un vibrator

| TripLe3 a răspuns:

Sfatul meu e să faci sex.

| TripLe3 a răspuns:

Recomand profilul lui boganstefan98 de Instagram, vorbeste despre educatie sexuala si psihologie. O sa inveti tot ce ai nevoie de la el, pe mine m-a ajutat.

| Drkurt01 a răspuns (pentru TripLe3):

Haha, ti-as da "amuzant". Bogdanstefan98 nu e psiholog, e doar o gluma. Eu urmeaza sa fac univesitatea de psihologie, cred ca ma descurc sa o ajut.