| anonim_4396 a întrebat:

De ce 60-70% din adolescenti isi incep viata sexuala fara sa stie mai nimic despre ce presupune asta si cu ce se mananca, o baga pe dansa intransa doar, pentru ce?

Răspuns Câştigător
| Duhovnicul a răspuns:

De ce? Pentru ca se lasa dominati de hormoni si nu isi folosesc ratiunea. Habar nu au de consecintele ce pot aparea in urma sexului cum ar fi sarcini sarcini nedorite si boli incurabile. Ca sa nu mai spun ca majoritatea sau cel putin aproape toate intrebarile puse la rubrica asta sunt agramate, prost - formulate, cu prescurtari inutile ( cmf, cand, dk, imd... ) de iti trebuie translator sa le intelegi, deci iti dai seama ce IQ au astia. Macar sa ne rugam sa foloseasca protectie ca astia dau nastere la alti dobitoci analfabeti care sa le perpetueze genele inculte si needucate mai departe.
Pentru a evita astfel de neintelegeri si nelamuriri as propune o brosura dinaia ca la handicapati de genu` : "Apasati tasta 1 " laughing.

9 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Ca ei sunt amatori de "senzatii tari" si ca asa e "normal" sa faci sex de la o varsta cat mai mica.cu cat ai inceput sa faci sex mai devreme si cu cat mai multi oameni cu atat esti mai respectat in gasca de "prieteni"straight face

le e si lene sa se documenteze. daca ar sti cu ce se mananca, daca s-ar proteja ar fi totul ok de ce am avea ceva sa le comentam? dar nuu.ca numa tocilarii cauta despre sex in scop educational. oamenii "normali" cauta filme porno.

mai e si curiozitatea : Mah oare cum o fi sa faci sex? Ia sa o rog eu pe colega mea din banca a 3a sa experimentam.

si mai e un motiv: Nimeni nu discuta despre sex cu un copil prin preajma: In scoli nu exista ore de educatie sexuala desi ar trebui sa fie, iar parintii au bagat in cap ideea ca "e rusine" sa vb despre sex. Parintii ar trebui sa le explice copiilor "uite tata asa asa si asa, uite mama asa asa si asa" pentru a evita sarcini nedorite si avorturi de la 13 ani.

E vorba aia: Ce nu stii, nu te poate afecta. Dar uite ca se afla. Peste tot numai sex, sex, sex.si nu mai e valabila chestia cu ce nu stii nu te poate afecta. In fine. cativa utilizatori TPU nu pot face mare lucru, cel mai bine e sa se introduca ore de educatie sexuala in scoli si parintii sa comunice mult cu copiii lor. daca nu, atunci macar copiii sa aiba bunul simt sa se documenteze.

| tyana a răspuns:

Lipsa de educatie, de comunicare in familie dar mai ales de informatie.Asa cum stau cu orele pe mess, ar putea in 10 minute sa caute informatii pe net despre ceea ce presupune viata sexuala si riscurile la care se expun. Cei mai multi isi incep viata sexuala din dorinta de a face lucruri iesite din comun sau pentru simplu motiv ca "asa e la moda".

| Barajag a răspuns:

Dorinta devine prea mare, faptul ca fac acest pas fara sa se gandeasca, ii duc pe multi in eroare si atunci, intervine dorinta de a sti cat mai multe, insa multi sunt intr-un antrenaj din care cu greu mai pot scapa.
Fetele, precum baietii, au partea lor de "curiozitate ", de nelinisti, de stari de neinteles, cauzate de schimbarile si exploziile hormonale ce le suporta.
De aceea, inainte de a face acest pas, adolescentul trebuie sa-si cunoasca foarte bine sentimentele, atat pe ale sale – pentru a sti daca este pregatit sau nu, cat si pe cele ale partenerului sau – pentru a nu se profita de el. In definitiv, nimeni nu poate spune cu exactitate cand ar trebui sa fii pregatit sau care este varsta optima pentru inceperea vietii sexuale, insa, isi pot lua anumite masuri de precautie pentru a se proteja, atat fizic cat si emotional.

| madalicious a răspuns:

De dragul de a experimenta si a fi in pas cu moda.winking

| Bianca_2742 a răspuns:

Cica este la moda

| andreea_1536 a răspuns:

Adevarat, multi isi incep viata sexuala fara sa stie mai nimic, nu conteaza varsta cat conteaza sa stii consecintele si urmari si multe altele.am vazut multe fete care o fac dar habar nu au ``cu ce se mananca``si asa isi distrug viata

| c0pilutza a răspuns:

Da. e trist. si eu ma intreb mereu acest lucru si tind sa cred doar din cauza ca " E LA MODA"! straight face sau pentru ca spre surprinderea mea e o rusina ca la o varsta frageda sa fii virgin rolling on the floor ( aiureaaaaaaaa )

| LaLaLa_9690 a răspuns:

Pentru ca mai nou considera ca e cool si super marfa sa faci asta.
Pentru ca toata lumea o face si mai ales pentru ca sunt inconstienti la bolile cu transmitere sexuala si la ce responsbilitate cade pe ei dupa ce isi incep viata sexuala!

| elizzax a răspuns:

Pentru ca sunt prosti si vor ca la 16 ani sa aiba deja o echipa de fotbal de hranithappy sad, but truesad