| Anonim_8773 a întrebat:

De ce atunci cand am avut primul contact sexual...adica dezvirginarea...nu mi-a curs sange deloc? Nu asa trebuia sa fie normal, sangerari si dureri? Am citit undeva pe un site ca poate fi din cauza unei depresii.Nu gasesc nici o explicatie.

Răspuns Câştigător
| ladybird a răspuns:

Nu ai sangerat deoarece ori ai himenul foarte elastic si nu s-a rupt inca sau himenul este deja rupt datorita practicarii unui sport din cauza diferitor alte motive (folosirea tampoanelor). Ah, himenul este o membrana vascularizata aflata in vagin care practic este cauza sangerarii deoarece se rupe la primul contact sexual si nu numai. Nu trebuie sa iti faci probleme din cauza asta pentru ca sunt sigura ca partenerul tau si-a dat seama ca ai fost virgina, iar daca nu te-a durut inseamna ca ati reusit sa va relaxati si sa treceti de emotii ceee ce este foarte bine.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cam 20% din femei nu sangereaza la dezvirginare. Fie au himen elastic care se rupe de-abia la prima nastere, fie nu au himen, din nastere, fie au unul foarte subtire si prost vascularizat care nu sangereaza. Nu e nimic anormal si este cauzade depresie numai pentru femeile neinformate, care nu inteleg ca este si asta o varianta a normalului.