| anonim_4396 a întrebat:

De ce atunci cand nu ma masturbez o perioada de minim 14 zile am mult mai multa energie, concentrare mult mai buna, lipsa a depresiei si scaderea drastica a anxietatii? Am observat de asemenea ca daca nu ma masturbez vreo 2 luni sunt mult mai agresiv, am mult mai mult tupeu sa vorbesc cu fetele, sunt mai sociabil. Care ar putea fi motivul?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Pentru ca in urma masturbarii pierzi din energie, concentrare. In lipsa masturbarii toate fenomenele de care vorbesti tu, revin la forma normala si esti capabil de performante care te uimesc si pe tine.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Labagia provoaca frica in societate

| Seba2013 a răspuns:

Motivul este ca masturbarea activeaza, SISTEME, care consuma ENERGIE.

Uite aici: Masturbarea activeaza SISTEMUL NERVOS AUTONOM:
Sistemul nervos autonom [edit]
Vezi de asemenea și: sistemul nervos autonom
Sistemul nervos autonom este un sistem de control care acționează în mare măsură inconștient și reglează ritmul cardiac, digestia, frecvența respiratorie, de raspuns pupilar, urinare, și excitare sexuală. Acest sistem este mecanismul principal în controlul răspunsului lupta-sau-zbor și rolul său este mediat de doua componente diferite. [7]
https://en.wikipedia.org/wiki/Fight-or-flight_response

Se stie ca acest sistem este respunsabil de pierderea de energie.

2 Mantal:
Se activeaza neurotransmitatori:
Acesti neurotransmitatori, activeaza, procesul de atentie, concetrare, momorie.

Cand ai deficit de atentie, ai probleme cu acesti neurotransmitori.

Ce face masturbarea:
Activeaza substanta atentiei. Se cheama dopamina.
De fapt daca studiezi despre CE INSEMNA A FI DEPENDENT DE ORICE:
Cand apare sa explice efectele dependentiei, iti explica bine, lucrul acesta.

Masturbarea activeaza acelasi sistem al dependentelor, deci logic produce cosecintele dependentei.
Daca vrei sa iti explic, mai profund, pot, eu acuma ti-am facut asa in mare.

| PsihopatX3 a răspuns:

Tu chiar ai făcut acest experiment? laughing