| cristianorooonaldo a întrebat:

Salut.
Am 12 ani si am o problema.
Din vara anului 2009 am inceput sa ma masturbez big grin, timp de vreo 3 luni.
Apoi, m`am lasat o perioada.
Iar acum vreo 3-4 luni iar am inceput, insa nu imi mai ating penisul, pentru ca stiu ca ma pot infecta si nu prea imi place. big grin, dar fac altceva(va rog sa nu radeti) ma excit ca si cum perna ar fi femeia laughing, insa sunt imbracat complet.
Sperma cred ca nu mi-a venit "complet", inca sunt tanar, insa apare ceva alb acolo. Deci nu ejaculez ca si cum as face lipsa mica.
Ma "masturbez" big grin o data la doua zile.
E vreo problema, ca ma "masturbez" cu perna? laughing
O solutie sa renunt macat pentru o perioada.
Alte sfaturi?

15 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Te poti gandi ca aceasta obisnuinta te poate impiedica sa ai o relatie foarte buna cu sotia ta. Ca vei fi prea obisnuit cu masturbarea ca sa ajungi la negocieri cu sotia ta ca sa fie un act sexual in acord si cu bucurie. Nu te mai complici. Mergi la toaleta cand simti dorinta de masturabare. Nu citi, te uita la lucruri care te determina. Primele 2 luni e mai greu apoi trece daca nu exista carti, reviste, imagini. Acum pregatesti ce ii vei oferi viitoarei sotii.

| madutza_ubytzik a răspuns:

Buna! Stai linistit ca nu e nici o problema in fatpul ca tu te masturbezi! Majoritatea adolescentilor se masturbeaza1 Masturbarea te face sa ai incredere in tine, sa te simti mai bine si chiar sa te cunosti mai bine1 Asa ca nu ai de ce renunta la asta atata timp cat nu o faci prea des! In faptul ca tu te masturbezi cu perna nu e nicio problema deoarece fiecare foloseste pentru masturbare ceea ce il face sa se simta mai bine! Totusi chiar daca te masturbezi ai grija la igiena! BYe ByE

| Antonimu a răspuns:

Esti dus bai copilule. eu la 12 ani ma jucam jocuri copilaresti. cine te-ar vedea ar rade si cu fundul de tine! laughing incearca sa-ti gasesti alta preocupare pentru varsta ta!

| andreea7520 a răspuns:

Continuă tot aşabatting eyelashes

| alexxa18 a răspuns:

Nu e nimic in neregula cu faptul ca te masturbezi si nici cu faptul ca te folosesti de o perna ca sa o faci! Este perfect normal si la fel cum a spus si madutza_ubytzic, te ajuta in multe privinte: increderea fata de tine insuti, eliberarea de stres, descoperirea si explorarea propriului corp etc.winking Nu te ingrijora, chiar nu e nimic aiurea happy sunt o multime de oameni care fac asta si e perfect normal, crede'mawinking

| deffect a răspuns:

Cristianoroonaldo imi imprumuti si mie femeia talaughing?

| georgianna a răspuns:

Te sfatuiesc sa te concentrezi pe lucrurile pe care le ai de facut pentru a-ti folosi energia intr-un mod constructiv. Daca nu ai nimic de facut poate e momentul sa te gandesti serios la asta.La scoala cum iti merge? te concentrezi suficient? iei note mari? daca nu, depune efort, in directia asta ia atitudine. Daca ai timp liber fa niste cursuri la ceva ce iti place, invata o limba straina de exemplu, mergi cu prietenii la cercuri de mate, romana orice...
Orice iti place si te ajuta sa te simti mai bine.
Ar fi bine sa te lasi de ''sportul''numit masturbare.
Citeste si asta http://www.ortodoxiatinerilor.ro/2009/07/cum-am-scapat-de-masturbare/

| doctorandus a răspuns (pentru georgianna):

Dorinta de a renunta la masturbare constituie ideatie bizara, recomandarea mea e sa discuti aceasta chestiune cu un medic psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 12 ani si ai inceput sa te masturbezi, cred ca esti bolnav. pe la 16 ani o sa dai intr-o boala de care nu te mai salveaza nici popa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun eu ca si cei ce rad de tine o fac:-J sau cel putin o mare parte.
asa se intampla la varsta asta. experimentezihee hee ai grija sa te speli bine pe maini.
cat despre perna, ai putea sa-i dai si un numelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba ieu simt la fel ca si tine. te sfatuiesc sa te lasi ca eu m-am lasat si stiu ca tare de tot.noaptea ma visez cu o fata facand sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As baga p. a in toate fetele d p strada.pa ganditiva si voi! te duci in Bucuresti si acolo sunt numaifete cu fuste mini etc.cum sa nu fie tentat.sy eu sunt tentat(mai ales cand ma uit intre picioare)

| DraCu_8496 a răspuns:

Ai o problema grava...la varsta asta pai eu ma jucam cu masinutele.Iti sugerez sa iei o culegere de matematica si sa te apuci de invatat.

| DraCu_8496 a răspuns:

Stiai ca asta e un pacat? la mine te astept in cazan

| cristianorooonaldo explică:

@georgianna
Da, la scoala am note bune. Sunt in clasa a 7 a si sem. asta mi-a iesit media 9. 20winking
Si fac fotbal de performanta big grin.