| ileanadaniela a întrebat:

De ce atunci când va masturbati si va excitati dupa aveti penisul foarte moale?

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Pantru ca asa este programata reactia organsmului.
Se activeaza sistemul nervos parasimpatic si te linisteste.

Iti dau un exemplu:
Inima are doua stari:
Una cand bate tare, si celalta cand bate normal.
Asa si pensiul, are doua stari:
Una erectie si ala relaxare.

Daca am fi tot timpul excitati, ne-am imbolnavi, pentru ca organsmul nostru are nevoie de relaxare.
Uite aici:https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_balls

Toate aceste reactii sunt controlate de Hipotalam, uite aici:https://ro.wikipedia.org/wiki/Hipotalamus

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca ma gindesc la tine, si nu te pot vedea, de ce? de ce? de ce nulaughing

| RAY a răspuns:

Pentru ca dupa ejaculare devine foarte sensibil, tu daca isi pui mana pe muschi cum sunt in repaus? dar daca bagi 20 de flotari cum sunt? penisul e un muschi e moale dupa ejaculare e tare in timpul erectiei cand sangele vasculizeaza venele muschilor

| corbulalbrosu a răspuns:

Penisul este format din doi corpi cavernosi alaturati si un corp spongios asezat dedesubt.Acesti 3 corpi sunt inveliti cu o piele (tunica) formand un tot unitar denumit PENIS. In momentul masturbarii apare excitatia, creierul va da comanda inimii sa-si mareasca ritmul de activitate si din cauza cantitatii mai mari de sange pompat acele caverne sunt inundate cu sange, sevor umple sub presiune si niste supape (existente in corpii cavernosi) vor inchide cavernele si astfel vor retine sangele ceea ce va face ca penisul sa ramana de obicei foarte tare in ERECTIE.Aceasta situatie se mentine pe toata perioada cat se actioneaza asupra penisului si se exercita asupra acesteia o forma de excitarea.In momentul in care excitatia depaseste un anumit punct critic barbatul nu se mai poate abtine ceea ce va face sa nu mai poata amana ejacularea violenta a spermei care in anumite situatii poate fi proiectata la o distanta de cateva zeci de centimetri.Imediat dupa momentul ejacularii intervine o stare de relaxare, creierul transmite comanda prin care inima isi reia activitatea normala, presiunea sangelui din vene scade, corpii cavernosi se golesc de sange si din acest motiv dispare factorul care mentinea penisul in erectie, astfel ca penisul redevine la starea initiala adica moale, flasca.

| Emilian65 a răspuns:

Este si normal ca dupa o laba dura, penisul sa intre in repaus.