| Lidia09 a întrebat:

De ce băieții așteaptă ca fetele să facă primul pas?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Dimpotriva, baietilor nu le plac fetele care fac primul pas chiar le resping, fiindca nu le plac proastele si disperatele.

23 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Uneori asteapta fetele ca baietii sa faca primul pas, uneori este invers, cum ai spus tu. Tine de fiecare persoana in parte si atat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de baiet. happy

| Emilian65 a răspuns:

Pentru ca băieții sunt mai timizi decât fetele.

| Lidia09 explică (pentru Emilian65):

Dar de ce să fie timizi? Dacă îți place fata fă pasul nu aștepta. Chair dacă te refuză, nu-i ultima fată de pe pământ sunt 7 aproape 8 miliarde de oameni pe planetă frumoși și buni. Continuă cu o dispoziție pozitivă și totul o să fie bine. Și dacă băieți deja devin timizi ce va fi în viitor. Demnitatea de bărbați trebuie să v-o păstrați, fetele cum și-o păstrează(mărog nu toate.)Dar trebuie să fie totul într-o oarecare măsură, dar chiar să stați fără să faceți nimic ăsta-i tupeu, poate și ea te place, doar că și ea așteaptă ca să te apropii dar dacă tu ești timid s-a găsi altul care nu va fi timid și-i va propune să fie cu el. Și tu o să rămâi cu ochii în soare! Fără supărare că nu m-am referit la tine, chiar dacă am vorbit la persoana 1.

| LoveSleep a răspuns:

Pentru ca asa e normal, avand in vedere ca rolurile s-au inversat de mult timp.

| Hyperion7 a răspuns:

Pentru că sunt niște mici/mari fătălăibig grin

| StoicAnalysis a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care astepti si tu sa faca primul pas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că unii sunt timizi sau le e teama de refuz.

| Lupică27 a răspuns:

Deci sa inteleg ca e o chestie generalizata?

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

No comment laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Serios, chiar nu stiu, e o chestie generalizata? vad multe obiectii.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Fetele trebuie sa incurajeze prin atitudine un baiat.
Sa fie dragute, simple, zambitoare sa arate partea feminina din ele.
Apoi se activează si baiatul, imposibil sa nu se intample.
Nu trebuie fortat nimic, totul vine de la sine.
Uneori baietii sunt intimidați de fetele cu personalitate masculina chiar daca aparent ele sunt foarte super aranjate.
Si se duc spre fetele mai simplute dar soft si dragute in comportament.
Ma refer la baietii care vor un suflet langa ei nu un accesoriu.
Sa nu se sperie fetele ca o sa vina si ursitul lor la timpul potrivit.
Sa fie ele gentile si finute, mai fara gene, unghii, genti si sa vezi cum isi fac gagic.
SI tinand cont ca sunt mai multe fete ca baieti, trebuie inteles ca au de unde alege.
Daca vorbesti cu baietii ...au si ei varianta lor.Ca s au saturat de sindromul Monica Columbeanu, ca toate sunt pretentioase din cale afara si asa mai departe.
Adica din pacate este ceva defect in contextul actual al societății.
Si totusi sunt tineri / tinere care isi gasesc pereche, este putin mai greu dar inca mai exista speranța.
Ma gandesc ca daca un baiat nu este pregatit pentru a aborda fetele, inseamna ca trebuie lasat sa se dezvolte in sensul acesta. Caci va fi greu pentru o fata sa tot traga de el si oricum mare lucru nu iese. El se va simti frustrat pe undeva.Dar ca fata poti sa dai semnale ca esti atrasa de un baiat. Daca el nu este pregatit, asta e. Si totusi nu as generaliza.

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

La faza cu femeile masculine sa stii ca e o epidemie, tot mai multe vad ca vor sa se faca observate prin impulsivitate si agresivitate.
Dar din vest ce ni se impune, ce propagande vin, barbatul sa fie slab si sensibil si femeia barbatoasa si paroasa. laughing

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Da, din Vest vor sa ne treaca la genul neutru, asta este clar.
Sa nu mai intelegem nimic din viata. Pacat, ca este amețeala mare.
Unii barbati accepta de buna voie si nesiliti de nimeni.Dar stiu foarte bine o familie asa, unde ea l a curtat pe el, l a fortat cu un copil sa stea cu ea, l a si intretinut sa si continue studiile sa l faca director. Ce mai....papitoiul ei. Si este frustrare mare acolo de ambele parti. Ca nu se stie cine este cum este si ea este cocosul si el un papitoi frustrat care a trait degeaba. Sa stai toata viata cu o femeie doar ca este confortabil si sa faci sarmale ca la madame intelectuala vietii nu i place la bucatarie. Si l a izolat de familia lui si l a castrat total. Eu raman la ideea mea. Femeia cu rostul ei si barbatul asemenea. Si nu ma refer ca intr o familie nu mai faci schimb de roluri uneori. Dar este schimb nu rol in sine.
Un barbat pe care nu l lasi sa fie barbat devine eunuc si frustrat si singura fericire ca femeie este ca ai castrat un fraier.
Deci o sa repet...la sala de dans barbatul invita doamna la dans.
Si asa va fi firesc mult si bine.

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Povestea asta a ta mi-a adus aminte de un fost coleg de munca care e total dominat de consoarta lui, o zgripturoaica de femeie care il comanda in toate partile si il trimite acasa la ma-sa cand are ea chef.
De fiecare data cand l-am sunat dihania ii ia telefonul de la ureche si vorbeste ea cu mine spunandu-mi sa nu-l mai sun.
Si asta nu e tot, tipu asta e un mototol de barbat pentru ca si ma-sa tot la fel se comporta cu el, eram intr-o seara cu el in masina si beam o bere si il suna ma-sa " treci domnule o data in casa" laughing).
Cred ca omu e si cam gay nu stiu probabil din cauza lor, dadea like-uri la barbati in chiloti pe Facebook de fata cu mine.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Pai, omul a pierdut controlul si la revedere. Dar este mai confortabil sa stai la comanda femeilor, chiar daca frustrarea i-a terminat sistemul hormonal si a devenit fetita.
Nasol, dar omului ii place asa. Dar chestia este ca astfel de femei cu mustata la propriu pe urma se plang ca Vasilica nu sparge lemne. Pai daca este eunuc, de unde putere.
In esenta barbatul are nevoie de libertate si multa toleranta asa cum femeia are nevoie de protectie si siguranta. Cine sa protejeze femeia daca si a castrat singura barbatul.
Si voi aveti si chestia asta de barbatie intre voi, ceea ce este firesc asa este natura voastra.
Ce sa faci, daca l a chemat mami acasa. Si ce facea si el? Bea o bere linistit si glumele voastre de baieti. In fine...el este un fost baiat., ca s-a maritat.
Sorry for him.laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Chiar ieri m-a sunat si i-am blocat nr, nu stiu ce o fi vrut nici nu ma intereseaza, ma simt jenat dracu cand ii ia nevasta-sa telefonul sa imi faca mie capu calendar, de parca e nevasta mea nu a lui.
El o perioada a lucrat cu nebuna la acelasi servici si am vorbit o data cu el la tel era in pauza si iesise si nebuna in pauza si cand s-a dus la el mi-am dat seama ca a bagat tel in buzunar pentru ca eu auzeam ce vorbesc ei, si mi-am dat seama ca a facut asta de frica, iti dai seama sa iti fie frica de nevasta ta? 50% e vina lui pentru ca permite asa ceva, eu plecam in secunda doi, mai are si o fetita cu ea.
Sincer, nu-mi pare rau de el, isi merita soarta, e prea momaie.
Ultima data cand i-a luat tel de la ureche am stat cateva minute bune cu nebuna de vorba si mi-a zis ca toti prietenii lui zic ca e sperietoare de ciori laughing) pai ma gandeam si eu oare de ce...
I-am zis ca daca faci cu ei asa cum faci si cu mine de aia...

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Pai asa il izolează si nu o sa mai aiba nici un prieten Insa, anumite chestiuni trebuie stabilite, trasate, inca de la inceput. Acum daca este si copilul l a agatat bine.
Iti dai seama cata lipsa de respect are pentru el daca i ia telefonul sa vorbească ea cu prietenii. Cum sa se intample asa ceva. Asemanator cu povestea pe care o stiu si eu.
O posesivitate dusa la extrem care nu este ok deloc. Este vina lui ca a acceptat de la inceput acest rol si nu cred ca va mai iesi. Imi inchipui ce situație, sa te trezești cu nebuna ca te ceartă si sa nu ai ce spune ca oricum nu avea sens. Este nevasta omului ce sa i spui, ca nu ai cum si nici de ce. Il izolează total de toata lumea ca sa fie ea sefa vietii lui.
Alegerea lui, viața lui, tristețea lui...naspa, dar există asemenea povesti.
Seara frumoasahappy

| Miruna333 a răspuns:

Ca ei n-au curaj si nici bilute

| ILoveBlackCats a răspuns:

Nu generaliza, ca nu toti sunt asa. Daca el asteapta ca ea sa facă primul pas, ori e timid, ori vrea sa vada daca fata respectiva chiar tine la el

| Anonimboy111 a răspuns:

Ca sa fie siguri ca fetele vor asta, ca dupa sa nu regrete ele daca fac baietii primul pas, asa ca șh

| andrey69 a răspuns:

Nu neaparat așteptăm noi de la voi primul pas dar in general cand abordezi o fata tendinta ei este de a da in spate,"a fugi" iar dupa ceteva refuzuri mai multe nu prea iti mai arde sa abordezi chiar orice fata, trebuie sa vezi un zambet, ca schiteaza si ea ceva.

| WilliamQoilung2024 a răspuns:

Din teamă de a nu fi respinși.