| anonim_4396 a întrebat:

De ce baietii care au mai multe relatii sunt considerati don juani, iar fetele usuratice?

Răspuns Câştigător
| madonica a răspuns:

Pentru ca noi romanii inca avem mentalitate de pe timpul lui raposatu:un barbat nu e barbat daca nu il stiu femeile din sat iar in timpurile acestea daca o femeie inseala un barbat este aratata cu degetul de tot orasul in schimb la barbat chiar li se lauda fapta si li se mareste lista de cuceriri

19 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Daa, si eu m-am gandit... ce-i cu mentalitatea asta?
Adica daca un baiat isi incepe viata sexuala la 16ani, are 30 de partenere inainte de casatorie, este considerat un macho-man... dar in cazul unei fete, cu acelasi palmares. ce sa mai?oh go on. e-o femeie usoara, o vagaboanta, o femeie imorala...
Dar de ce extremitatile astea intre cele doua sexe?

| Linda a răspuns:

Eu ii consider usuratici si pe ei si pe ele.

auran
| auran a răspuns:

Nu cred ca se va putea schimba aceasta mentalitate - iar problema a fost dupa parerea mea intotdeauna barbatul. De ce? pentru ca el are "placerea de a se lauda" cu numarul "cuceririlor" (putini sunt acei barbati care stiu sa fie DOMNI)
Iar faza cu palaria dupa cum spune Legiuitoarea, exista si la noi o varianta " o speli si-i ca noua"

| Nastia a răspuns:

Ptr k nu s implik emotional
fetele sufera si iubesc

| Crisu_8081 a răspuns:

Femeia este de 3 feluri: cuminte-cea care se culca decat cu un barbat, c***a-care se culca cu toti si c***a dracului-care se culca cu toti, numai cu tine nu! Iar barbatii "e" niste porcilaughing

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Fiindca egalitate intre sexe nu exista nici macar din punct de vedere cultural, religios sau social.
Barbatii categorisesc o femeie ca fiind usuratica mult mai greu decat femeile. O tipa va zice despre o femeie ca e usuratica daca o vede de mana cu doi barbati in mai putin de o luna.

| DMV a răspuns:

@anda: Nu scrie nicaieri in Biblie ca femeia ar trebui sa se supuna barbatului. E o pretext creat de Biserica sa poata jupui ce femeie vrea.

| asucme a răspuns:

Aceasta intrebare sa ti-o pui si tie. Este mentalitatea "invatata" de la parinti. NU suntem egali din toate punctele de vedere (barbatii si femeiile), fiecare are atuurile sale in plus fata de sexul opus, insa nu asta dezbatem acum. Un lucru e clar, nici femeile cat nici barbatii care au contacte sexuale cu mai multe persoane, nu sunt "usuratice/don juani" ci doar persoane care fac sex(punct). Asta. doar daca nu pretind o suma de bani contra acestui "hobby"!

| chris_7812 a răspuns:

Sunt considerati Don Juan de prosti. un barbat destept vrea sa se daruiasca doar alesei lui.

| chris_7812 a răspuns:

Andafemeia sa se supuna barbatului, dar si barbatul sa o iubeasca ca pe trupul sau, asa spune Ap.Pavel.Deci daca barbatul nu o iubeste cu adevarat nici femeia nu poate fi supusa barbatului. iar daca barbatul iubeste femeia ca pe trupul sau, femeia se va supune din placere, ca aceea supunere nu mai e supunere, femeia se simte protejata si iubita, si incearca sa raspunda barbatului prin blandete si intelegere. daca barbatul e porc, chestia cu supunerea nu functioneaza

| chris_7812 a răspuns:

La barbat nu se intampla nimic, iar la femeie au loc modificari fiziologice ireversibile pe cale naturala, in trupul ei, asta e diferenta, care apoi da loc la interpretarile ce fiecare le face cum vrea, adica pro sau contra. dar o femeie virgina ofera mai multa garanzie conjugala pentru majoritatea barbatilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Din simplul motiv că ei ridică pălăria și pleacă.
Bărbații încă nu vor să înțeleagă că femeile sunt egale din toate punctele de vedere cu ei.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai anda nu e chiar asa.la noi romanul s-a nascut poet si femeile poiate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca lumea e inapoiataaaaa!hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai tocmai asta ma scoate din sarite:traim intr-o lume a misoginilor, pana si in Biblie se spune ca femeia trebuie sa se supuna barbatului, unde e egalitatea fratilor?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e adevarat.eu sunt mai dur in exprimare. sunt preacurvari si preacurve.asa sunt numite in biblie si la tara persoanele respective.chiar si de catre cei care sunt la fel dar nu sunt aflati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din ipocrizie, acei barbati care le considera usuratice pe femeile care se comporta exact ca ei in relatiile cu sexul opus sunt niste ipocriti. Alt raspuns ar fi discriminarea, ce le e permis lor...nu le e permis femeilor. Parerea mea e sa nu tineti cont de parerile lor si sa traiti asa cum va place. Un barbat adevarat stie sa te aprecieze si nu e ipocrit. Dar din pacate astia sunt rari, majoritatea sunt porci.

| gabitza_29 a răspuns:

Mentalitatea romanului!

| JUSTanIDIOT a răspuns:

Ca noi suntem prea dobitoci ca sa recunoastem ca suntem usuratici laughing