| Mvnzmzx a întrebat:

De ce băieţii îşi pierd erecţia după ejaculare?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca sunt epuizati si au nevoie sa se "reincarce" in cateva ore.
Acesta este un proces normal si sanatos, care se intampla tuturor.

| corbulalbrosu a răspuns:

Penisul isi pierde erectia dupa ejaculare, din motive fiziologice care sunt si naturale si... normale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intrarea in starea de ''adormire'' a penisului reprezinta un proces fiziologic. In cazul barbatilor principalul reper/semn provocat de excitatia sexuala o reprezinta intrarea penisului in erectie. Acest lucru apare/se formeaza sub influenta factorilor excitanti care genereaza impulsuri nervoase in maduva spinarii situata in zona sa lombara. Sub influenta factorilor excitanti creste brusc fluxul sanguin indreptat catre corpurile cavernoase si afluxul de sange in penis contribuie la umflarea, intarirea si extinderea penisului. Printro umplere semnificativa a celor 2 corpuri cavernoase dar si a corpului spongios vasele venoase sunt comprimate si acest proces impiedica scurgerea sangelui inspre inapoi si provoaca o "crestere" semnificativa a prenisului. Aceasta stare de erectie la barbati se mentine pana in momentul in care are loc procesul de ejaculare a spermei. Imediat dupa ce s-a produs procesul de ejaculare a spermei, aproape instantaneu dispare si starea de excitatie si toate procesele se normalizeaza fiindca debitul de sange venos scade si cantitatea pompata de inima in penis este restabilit, fiindca reapare stare de relaxare a muschiului bulbocavernos. Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat