| anonim_4396 a întrebat:

De ce băieților le place să tachineze fetele de care le plac?
Există și fete cărora le place să tanchineze pe băieții de care sunt indrăgostite.
De ce apare această motivație?
Intră în categoria "cute aggression"?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

"In dragoste jocul de-a soarecele si pisica este placut pentru inceput si pe parcurs devine tot mai incitant. Nu debuteaza cu declaratii de dragoste sau complimente, ci dimpotriva starneste dispute si discutii aprinse. Chiar daca par enervante, aceste mici neintelegeri apropie si ascund o incarcatura emotionala foarte puternica."

https://www.kudika.ro/......ubire.html

53 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

De prosti.

| stef87 a răspuns:

Depinde la ce te referi cand vorbesti de tachinare. A tachina nu inseamna a-ti ascunde sentimentele. Necajirea in gluma banuiesc ca are si ea o limita. Ba chiar ca e foarte utila in constructia si mentinerea unei relatii; altii se cearta pentru cele mai mici lucruri si ajung la ideea ca nu s-ar potrivi.

| Lucian4 a răspuns:

Apropo de subiectul asta, ai pus o intrebare despre canalele de Youtube urmarite, Sugerez sa-l urmaresti pe dr. Cristian Andrei ai sa intelegi treaba cu tachinarea si ''facut de curte'' sexului opus

| RAY a răspuns:

Pentru ca asa am evoluat, masculul alfa se juca cu femeile lui, modul asta de tacinare reprezinta romantismul, asta e un lucru foarte plăcut, desigur dacă nu îl placi fizic e hartuire sexuala, în usa dacă te uiți la una ai amenda sau dacă vb cu ea, faci glume, este un trend

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu am evoluat asa, natura vrea sa masculul sa o f cat mai rapid, nu sa piarda timpul sa se joace, natura vrea copil cu acel mascul alfa, nu sta la joaca.
Astia au ceva la bibiloi asa cum am zis, care se joaca. Ptr ca un om sanatos la cap nu se joaca cu cineva pe care-l place, vrea sa fie cat mai repede ceu acea persoana si sa fie bine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pentru sex or vrea să fie mai repede dar pentru o relație, eventual căsnicie, e nevoie de timp ca să se cunoască.

Se vede că nu te-a tachinat nici una până la 43.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, insa si daca e nevoie sa se cunoasca, se poarta frumos unul cu altul, nu joace tampita.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Hai sa spunem ca e mai romantic

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Eu nu stiu ce e romantic in chestia asta.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Esti prea robotic mann, las ca poate pune mana pe tine si te tachineaza

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Mai invata ceva biologie. Natura nu vrea ca masculul sa o faca cit mai rapid. La unele specii curtarea dureaza si luni de zile. RAY are dreptate.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Eu ma refer la oameni, nu la animale. In momentul in care creierul detecteaza un partener eligibil pentru perpetuare la om, scopu e cat mai repede sa iasa copilul, de aia te indragostesti lulea de multe ori f repede, ca sa-ti pierzi mintile, si sa faci mult sex tocmai pentru a face copii.

Si asta e si in realitate, masculul abia asteapta sa f femeia! Daca s-ar putea si dupa 30 de secunde, ar fi bine.
99 % din barbati cand vad pe una au in cap "cum s-o bag in pat mai repede", bine, daca aia arata bine.
Deci eu am explicat dupa realitate, chiar auzeam "m-ai innebunit, nu mai rezist...", unii baieti care erau la maxim excitati si aia mai talalaia ajunsul in pat.
Tu crezi ca aluia ii mai ardea de jocuri?!

La unele animale ai dreptate, ca realitatea arata asta, stim toti ca asa se intampla, curtarea dureaza.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

O fi adevarat si ce zici tu aici. Dar atunci hai sa tragem concluzia logica: omul a decazut mai mult decat animalele. E sub nivelul lor, daca animalele stiu jocul dragostei, si barbatii vor doar actiunea ei.
Dar iti zic eu ca oamenii care stiu jocul dragostei gusta altfel si din actiunea ei. Sexul e cu totul altceva cand exista un preludiu cit mai indelungat, si nu ma refer la preludiul actului sexual in sine. Joaca-te intii cu ea, si mai apoi, cand o cunosti, altfel va fi, altfel, cand faci sex, e doar o "bucata" pentru tine, cum le place multor barbati sa numeasca femeile "bune". Jocul atesta personalitatea din fiecare din nou, sexul de-a gata doar partea animalica.
Nu crezi? Intreaba-le pe femei. Cum prefera ele. Ele iti vor spune ca prefera jocul inainte, pregatirea, si uneori minutioasa a actului sexual. Si cand o fac, daca e pregatit cum trebuie, altfel se simt. Si te asigur ca (nu stiu daca exista vreo statistica in acest sens, dar ea ar aproba ce zic) asa o femeia ajunge mai usor la orgasm, pentru ca e mai usor de atins. Biologic se stie ca femeile au nevoie de o pregatire mai lunga decat barbatii. Daca mai punem si mentalul si emotia, ramane doar un lucru de facut: joaca-te inainte de!

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Eu zic cum i-a facut natura pe barbati, si se vede in real, abia asteapta sa le bage in pat, toti stiu asta.
Nu am vb de femeie aici, ci de barbati, femeia stiu ca vrea pregatiri, etc, dar pe barbat nu prea-l intereseaza, el are in cap sa o f si sa plece eventual in unele cazuri.
O pregateste el cand ajunge in pat, o incalzeste si i-o baga apoi, atata tot, ca asta e pregateala, stiu de la barbatii mai in varsta care-mi ziceau si mie acum 25 ani ce si cum.

O incingi intai, ca sa nu-ti dai drumul repede si sa o lasi pe ea neterminata.
Iar daca o femeie te place la fel de tare cum o placi si tu, vrea si ea sa ajunga cu tine in pat cat mai repede.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce zici tu e anormal. Faptul ca foarte multi barbati, si destule femei sunt asa, nu inseamna ca asta e si normal. Ci ca latura sexuala a omului a fost pervertita. Sexul singur iti ofera placere, e adevarat, o placere imensa, ca de aia si alearga multi dupa el, dar sexul impreuna cu relatia iti ofera mult mai mult, si chiar si placerea e mai profunda. Chestia e ca oamenii se multumesc cu putin, foarte putin (desi ei cred ca primesc mult), si vor cit mai repede. Instant, ca mai toate in ziua de azi. Sexul adevarat nu merge doar instant, sa o incingi si dupa aia sa te bucuri 5 minute. Bucuria aceea, in cazul sexului adevarat, se rasfringe in intreaga viata, in intreaga relatie. Asa ca, pe cand tu deja ai terminat, eu abia am inceput! happy Dar, tu ramii cu bagatul, eu ramin si cu frumusetea acelor extraordinare gesturi, cuvinte, priviri, etc, care fac unica relatia.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Un bărbat maturizat nu caută numai sex de la o femeie, și nu imediat.
Un bărbat cu adevărat matur nu se gândește numai să bage în pat o femeie.

Deasemenea, o femeie matură și cu (cât de cât) demnitate, nu o să i se ofere pe tavă unui bărbat oricât i-ar place de el.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Pai din punct de vedere al naturii e normal pentru barbat, ca asa era de sute de ani, barbatu abia astepta sa f femeia! Asta mi-a zis-o si strabunicu si bunicu si orice om in varsta, nu s-a pervertit nimic, cel putin nu in ultimile sute de ani.

Si asta pentru ca de la nivelul mare de testosteron, pofta de sex e foarte mare, si cand ti-e foame tare, nu abia astepti sa mananci? Mai iti arde de jocuri? Deci e logic cumva.
Cand iti arde de jocuri, inseamna ca pofta nu e prea mare, dar asta e altceva.

Pai si in al doilea razboi in 1940, soldatii erau disperati sa f orice prindeau.
Chiar si nemtii ziceau ca aveau nu stiu cate ccurve pentru soldati.
Si in primul razboi in 1915.

Pe natura nu o interesa sa ai tu si mai multa placere si cu relatia, o int doar sa f ca sa iasa copilul, atat.

Sigur ca e cum zici, te simti mai bine si cand sunt sentimente si altele, si e mult mai bine, dar eu nu zic acum de cum ne e noua mai bine.

Pai uite-te pe net, 98 % din barbati cand intra in vb cu una, abia ar astepta sa faca cumva ssex, ba iti cere web, ba intalnire, ba altele, iar daca simte ca nu e loc, nu mai discuta cu aia.
Si asta cel putin din 2002 de cand stai eu pe net, din octombrie 2002.

Eu zic fapte de fapt aici, nu ca am eu parerea asta, tu vb cum ar trebui sa fie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa din punct de vedere cum ar trebui tu ai dreptate, dar realitatea e alta, tu contrazici natura barbatului in sine, contrazici lumea si mersul lumii de mii de ani.
Pai barbatul este facut tocmai ca asta sa faca, rolul unui barbat alfa e sa f cat mai multe, ca sa iasa cati mai multi copii sanatosi si bine.

Tu ai impresia ca nivelul ala mare de testosteron e dat ca sa nu vrei tu sex imediat?
Bine, ca nu ii iese de multe ori imediat, e corect, insa intentia lui aia ar fi.
De cu um vede pe una, nu stie cum s-o bage in pat mai repede. Si asa mi-au zis n barbati cu experienta cand eram mai tanar, toti cam asa mi-au zis, deci cam la toate generatiile.

Tu nu stiu din ce lume gandesti, zau asa. Nu cunosti anatomie si nici psihologie evolutionista pe care le poti verifica in realitate oricand.
Ca daca stiai ce face testo stiai ca ala da o pofta nebuna de ssex tocmai sa nu stai tu pe ganduri 1001 ani, ci sa treci la actiune cat mai repede.

Sa-ti intre in cap ceva care pana acum n-am zis, scopul natural al omului este supravietuirea si reproducerea, atata! Nuuu jocuri, si pierderi de timp.
Si tot ce se intampla, ajuta la asta!
Si sentimentele tot cu scopul ala apar, ca sa te legi de cineva sa faci familia pentru copii, nu sunt asa intamplatoare ca sa-ti fie tie bine.

Indragosteala de ce apare? De ce-ti ia mintile si faci obsesie pentru celalalt? Ca sa nu mai stai tu sa pierzi timpul, in perioada aia se face f mult ssex si ce iese? Copilu, exact ce se urmareste.

Analizeaza si tu putin realitatea.
Si nu conteaza cum esti tu, nu vedea lucrurile dupa cum gandesti tu, ca aici nu ne referim la exceptii, ci la majoritatea oamenilor.

Iar o femeie care place mult pe ala, se lasa din urmatoru minut, ca abia asteapta si ea ca si el, si..tot asa, scop atins, nu? Copilu!

Eu iti prezint fapte verificabile, de aia ma mir ca gandesti asa, parca nu ai trai pe planeta asta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Fă copii atunci. Cvadrupleți îți doresc să ai.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am nevoie de copii, eu am zis ce vrea natura si de ce suntem cum suntem.
Si ala matur abia asteapta sa bage femeia in pat, doar ca o face cu tact si rabdare daca vede ce nu merge din prima.
Si femeia jura ca nuuuu vrea el sa o bage in pat domne, si de multe ori asa de frumos o pacaleste, ca apoi tare dezamagita ramane si ajunge la ce zic eu, ca de fapt ala asta urmarea dar ea proasta nu s-a prins.

Sigur ca sunt si barbati care vor ceva serios, dar si aia vor cat mai repede sex daca se poate, n-are nici o legatura cu faptul ca vor ceva serios, ca distractia din prima nu a omorat pe nimeni, in drumul a ceva serios.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Atunci bagă-ți tu 10 femei în pat dacă așa vrea natura.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai uite ca eu..sunt exceptie ca si tine, nu urmaresc asta neaparat, pot sta de vb cu o femeie si fara intentii din alea, insa cum am zis, nu eu, nu tu, si nu doar cativa fac regula, eu am zis de la general.

Chiar mi se pare o tampenie sa trec asa de la una la alta, ori e si intelegere si restul calitatilor de care ziceai si tu (dar evident prima data sa ma atraga fizic), ori doar pentru un sex amarat, nu merita sa ma implic, cam asa gandesc.
Chiar ma mir cum multi barbati sunt asa disperati dupa una doar pentru un sex, ma mir privind subiectiv treaba, ca obiectiv am explicat de ce e asa.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

E adevarat. Cind ti-e foame, abia astepti sa maninci. Dar, trebuie sa recunosti ca o cina romantica e mult mai buna si mai frumoasa decat o masa luata in graba din cauza foamei. happy

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Cand faci cina romantica nu prea ti-e foame, aia e. Sincer mie imi place masa in graba ca-mi satisface foamea si placerea mesei.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Chiar asa grabit esti in viata asta? happy Nu iti place sa te mai opresti din cand in cand si sa serbezi cate ceva cu vreo masa? Preferi hamburgherul mincat in graba pe strada, decat un prinz intr-un restaurant cu ambient placut (muzica, atmosfera, etc)?

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Mie cand mi-e foame prefer sa mananc cum simt ca mi-e mai bine, de serbat nu serbez neaparat la masa, serbez cu prezenta rudelor, parintilor, prietenilor fie la masa fie la un pahar de vorba, si cand fac la masa, tot acasa facem asa intim la caldurica cu ce vrem, mancam ce vrem si mai gustos si mai ieftin, nu neaparat la restaurant.

De ex au venit doi prieteni la mine, am stat in camera mea, unu era la calculator, altul in pat se juca pe tel, eu tot in pat stateam si vorbeam cu ei, am facut cartofi prajiti cu pui si am mancat toti, atmosfera f placuta.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai vezi ca si la tine se poate? Doar ca tu nu ii zici masa, ci intalnire cu prietenii. Si, ai zis cum am zis eu, atmosfera e placuta. Pai aia conteaza cel mai mult in privinta a ce discutam aici. Hai, recunoaste ca puiul ala cu cartofi prajiti a fost mai bun mincat cu prietenii decat daca il mincai singur! happy

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Normal ca puiu ala cu cartofi a fost mai bun cu prietenii decat singur.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Aha! Deci si pentru tine e normal sa fie mai bine cand, vorba ta, o atmosfera f placuta. La fel e si cu partenera cand faci dragoste, una e sa o faci rapid, cum tu maninci de obicei, alta e cand pregatesti terenul, cum a fost cand ai mincat cu prietenii. Sper ca acum intelegi diferenta.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Da, poate barbatul nu face dragoste rapid in sens de, de cand incepe sa faca si pana la final, poate o face foarte cum trebuie, eu ma refer rapid in sensul pana sa ajunga sa inceapa sa faca sex.
Adica de cand a cunoscut femeia si pana ajunge sa inceapa sexul.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

happy Adica sa fie curvar? Azi o cunoaste, miine face sex? Poimiine o lasa ca s-a saturat de ea, si saptamana viitoare o ia de la capat cu alta? happy

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Nu, nu sa fie curvar, am zis chiar daca sta cu una, dar el abia asteapta sa ajunga sa faca sex cu ea, din momentul din care a cunoscut-o.
Ca dupa aia o face romantic si asa cum zici tu, este altceva, dar in genele lui sta ca sa ajunga cat mai repede la acest moment, sa inceapa acest moment.

Tu ai confundat cu a face sex brutal si pe repede, nu la aia m-am referit, dar poate nu m-am exprimat eu bine.

| Mosotti a răspuns:

De tampiti fac asa, un om sanatos la cap nu face asa ceva, cand placi pe cineva, te porti frumos si normal, deci au ceva la cap.
Adica aceasta motivatie apare dintr-o boala fie psihiatrica, fie psihologica.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Iubirea nu poate fii înțeleasă rațională nici trăită în mod realist

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Tocmai ne-ai facut timpiti pe mine si pe sotia mea laughing. Noi ne tachinam destul de mult, dar nu e o problema, intr-o relatie trebuie sa fie si asta, totul e sa ia grija sa cunosti bine partenerul, ca sa nu il ranesti, ci, dimpotriva, sa il faci cu asta sa se simta bine. E si tachinarea parte din jocul dragostei.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Mosotti este o fire mult prea sensibilă pentru asta.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ai foarte mare dreptate.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Nu, eu ma refeream doar la aia care fac rau prin asta, nu la voi care nu va faceti rau.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai ca am uitat sa specific, i-am zis lui cristi202, ma refer doar la aia care prin tachinari fac rau celuilalt, ca daca nu fac rau, e okey.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai tachinarea nu e exagerata! Daca e exagerata, este bullying!

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Pai da, sa nu faca tachinarea rau.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nu o face mai nimeni rau in cazul in care place pe cineva! Ca de exemplu si pe mine ma tachina putin o fata care m-a invitat ea in oras si care cred ca ma placea! Dar pe-atunci am interpretat ca semn negativ si am can stricat tot happy!

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Dar pana la urma ce intelegi tu prin tachinare?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Niste mici glumite pe baza celuilalt! Nu chestii de genul:boule, dobitocule, uratule, prostule, etc. Chestii de genul:Haha, ce tocilar esti sau haha ce ciudat vorbesti ocazional, nu mereu! Si practic simti din tonul persoane ca vor doar sa glumeasca putin si ca nu vor sa te faca sa te simti prost!

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Asa da, e foarte okey.

| PleşaMihai21 a răspuns (pentru Mosotti):

De fapt e fiecare cum vrea, sau cum simte. Probabil nu ți s-a întâmplat niciodată și de-aia nu știi cum este. E un sentiment frumos atunci când știi ca intre tine și o alta persoana exista ceva. Vorbim aici de tachinări frumoase, nu știu ce înțelegi tu prin tachinări, de spui ca au ceva la cap cei care fac asta.

| Mosotti a răspuns (pentru PleşaMihai21):

Ma refer la alea cand se face rau, la aia care zic ca din iubire le place sa-si chinuie psihic partenerul.

| Lukasssz a răspuns:

Eu zic ca e invers. Fetelor le plac să tachineze baietii pe care ii plac!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Lukasssz):

Am patit, dar am crezut ca e un semn negativ si i-am dat block! In fine, am spus pe TPU intreaga poveste daca iti amintesti laughing!

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca se cauta unitatea, uniunea, etc. Cum se formeaza aceste legaturi? Prin aceste jocuri, forme sau ce vrei tu sa le spui. Avem energia, atractia ca sa ne unim (natura are fertilitate, comunicare, viata, sentimente, se poate mangaia, piele sclipitoare in sens ornamental, maini, agitatie, deseuri impure, cosmetica in loc de virtuti, vicii, monstrii in loc de logos, etc). Ti-am raspuns asa din mers, daca am gresit ceva scuza-ma. Asa este viata cu intamplari, fapte si actiuni. Intr-un singur cuvant, nu te mai gandi la lucrurile astea pentru ca inseamna ca nu ai incredere in Dumnezeu. Ii multumim ca existam in aceasta lume. Daca El o vrut sa fie asa, asa este. Nu ma pun eu acum ca dumnezeu si sa incep sa ma contrazic cu El.

Vezi Sonata Kreutzer de Lev Tolstoi pentru ca el vorbeste de pasiunea egoista, agresiva si cealalta mai romantica reflexiva (dragoste nu sex). Iar noi baietii suntem mai concentrati pe amare(sex) pentru ca modernismul nu a tradus bine verbele din latina care deosebeau amare de diligere. Asa ca tota algebra, dialectica cade pe animalitate.

Iti las unele paragrafe care au relatie cu ceea ce vorbim aici:

https://es.paperblog.com/......-1-260880/
Platón, en el Mito de la Caverna antes citado (De Rep., 7), lo expresa diciendo: Aquellos que fuera de la caverna han contemplado la verdadera luz del sol y las cosas realmente existentes (las ideas), ya no pueden volver a ver en la caverna porque sus ojos se han desacostumbrado a la oscuridad, ya no conocen bien las sombras de allá abajo y, en consecuencia, sus equivocaciones son objeto de las burlas de los demás, que nunca ascendieron de esa caverna y esas sombras.

La primera se asemeja a la violenta tempestad que avanza sin comienzo ni fin, doblando, moviendo y arrastrándolo todo consigo; la segunda, al tranquilo rayo de sol que atraviesa esa tempestad sin ser alterado por ella. La primera es como las innumerables gotas de la cascada, que cambian siempre sin descansar un solo instante: la segunda, al arco iris que reposa apaciblemente sobre ese alborotado barullo. - Solo a través de esa contemplación pura que queda totalmente absorbida en el objeto son captadas las ideas; y la esencia del genio consiste precisamente en la preponderante capacidad para tal contemplación: y, dado que esta consigue un total olvido de la propia persona y sus relaciones, la genialidad no es sino la más perfecta objetividad, es decir, la dirección objetiva del espíritu, opuesta a la subjetiva, que se encamina a la propia persona, es decir, a la voluntad.

"La naturaleza se halla en violenta agitación; por entre las oscuras nubes solamente llega a nosotros una media claridad, [...]. Entonces se nos hace patente nuestra debilidad, nuestra impotencia contra una Naturaleza hostil, nuestra voluntad vencida de antemano en la lucha [...]. y en estos objetos terribles que así amenazan a la voluntad no percibe más que sus ideas. En este contraste estriba precisamente el fundamento de lo sublime. Pero la impresion es aún más fuerte cuando presenciamos la lucha de los elementos desencadenados. En estos momentos el espectador impávido reconoce con toda claridad la duplicidad de su conciencia; comprenden, por una parte, que es individuo, fenómeno contingente de la voluntad y al mismo tiempo se siente sujeto imperturbable e inmortal del conocimiento." Extracto de "El Mundo como voluntad y representación" III, 39, de Arthur Schopenhauer.

| Strwberrs a răspuns:

Asa se dragalesc ei

| Dormeo a răspuns:

Asa sunt invatati li se baga de mici in cap ca baietii se poarta ca niste handicapati si ca fetelor le place sa fie chinuite si apoi se mira unii ca stau in relatii abuzive cand li se induc de mici toate rahaturile care incet incet duc la chestii extreme

| Vasilealexandru a răspuns:

Nu stiu, mie nu-mi place sa fac asta, asa ca nu-ti pot raspunde.