| Cristian8464 a întrebat:

De ce ma simt mereu vinovat dupa o masturbare?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca iti „omori" copiii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza indoctrinarii religioase la care a fost supus creierul tau carea fost bine ''spalat'' si cortexul ''lustruit'' pentru a indeparta pe cat posibil cat mai multe circumvolutiuni. Mai ales cele responsabile de stocarea informatiilor care se refera la : logica, ratiune, cunoastere, personalitate, etc, etc, etc. Sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un act fără valoare pentru viață, care produce doar plăcere este nefiresc, înafara vieții. Vina vine de acolo.

| Holiday a răspuns:

De bleg?!

| Justme1997 a răspuns:

Ai fost îndoctrinat de mic copil ca e pacat daca atingi jos, ca ajungi in iad etc. Trebuie tu sa iti dai seama ca este ceva perfect normal si sănătos pentru corp

| Spartacus12345 a răspuns (pentru Justme1997):

E pacat sa te masturbezi paganule. Citeste Biblia ca spui numai prostii baiatului

| Justme1997 a răspuns (pentru Spartacus12345):

Mai lasa biblia ca spui numai prostii tuturor

| Spartacus12345 a răspuns (pentru Justme1997):

Mai lasa prostia ca esti prost de rage pamantul. Daca tu nu esti crestin nu inseamna ca nici ceilalti nu trebuie sa fie. Stai tu in pacat

| Spartacus12345 a răspuns (pentru Justme1997):

Ua esti prost cu spume. Decat sa zici numai chestii neadevarate taci ca nu stii NIMIC

| Justme1997 a răspuns (pentru Spartacus12345):

Îmi palce sa vad un comportament de creștin adevărat. Sa fi împotriva studiilor medicale care zic ca ceva e perfect ok si sănătos, sa jignesti si sa te crezi cel mai inteligent

| MademoiselleCosmina a răspuns:

"Cati copii au murit in palma aia" laughing
Glumesc, n-ai de ce sa te simti vinovat. Masturbarea nu e lucru rau, ci e foarte buna si benefica.

| GouDidodino a răspuns:

Pentru ca te-a văzut Dumnnezeu

| Shadow136o a răspuns (pentru GouDidodino):

E păcat sa faci asta?

| GouDidodino a răspuns (pentru Shadow136o):

E mare păcat, nu ai auzit de păcatul malahiei?

| SERIALS a răspuns:

Cand eram mai mic eram fix ca tine si gandeam la fel, dupa am incetat sa ma gandesc la alta, e ceva ok fiziologic, ca nu o sa tii in tine.

| BravoJohn69 a răspuns:

Eu zic sa consulți un psiholog și sa afli

| cris54321 a răspuns:

Probabil te uiti la ceva filme porno ciudate si dupa ce iti dai drumul realizezi ce ai facut laughing

| cadillac20 a răspuns:

Nu este păcat să te masturbezi.
masturbarea, indiferent dacă ești fata sau băiat, este ceva normal, și sănătos. Nu îți afectează deloc corpul ( bine, dacă ești disperat, și te masturbezi într-o zi, de nu știu câte ori, nu e deloc bine)
practic, prin masturbare, îți satisfaci corpul.
deci, nu este niciun păcat, tu vrei sa te masturbezi, e alegerea ta, corpul tau.

| Spartacus12345 a răspuns (pentru cadillac20):

Ba normal ca e pacat. GouDidodino are dreptate. Nu mai spuneti prostii bietului baiat si cititi Biblia

| sadrian46 a răspuns (pentru cadillac20):

Nu este păcat să te masturbezi.
Nu este păcat, dar e nefiresc. Nu are valoare pentru viață.
masturbarea, indiferent dacă ești fata sau băiat, este ceva normal, și sănătos.
Normal și sănătos este un act sexual normal.
Nu îți afectează deloc corpul ( bine, dacă ești disperat, și te masturbezi într-o zi, de nu știu câte ori, nu e deloc bine).
Și de ce o singură dată nu îți afectează și de mai multe ori nu? Dar creierul și mai ales mintea, nu ți-o afectează, sau mintea nu contează adică mulți hormoni, puțini neuroni?
practic, prin masturbare, îți satisfaci corpul. Practic, da, dar mintea e și ea satisfăcută? Dacă doar atâta minte ai, e suficient, practic.
deci, nu este niciun păcat, tu vrei sa te masturbezi, e alegerea ta, corpul tau.
Nu e alegerea ta, e alegerea sulii, ea vorbește, ea alege. Sau a ***, de la caz la caz.

| Carrri a răspuns:

Am citit un articol recent in care se explica faptul ca sentimentul de vinovatie are un procentaj mai mare la barbati dupa ce are loc masturbarea sau un contact sexual probabil si tu esti unul dintre ei happy. Incearca sa constientizezi ca nu este un lucru gresit si sentimentul ar trebui sa dispara.