| Aollioo a întrebat:

De ce cand sarutam inchidem ochi? thinking

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sa para mai romantic

| Georgeeeeeeeee a răspuns:

E mai intens. se spune că atunci când ţii la cineva tinzi să închizi ochii când îl/o săruţi. am auzit şi eu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece asa se intensifica sentimentele si placerea.happy E mai...de povestehee hee

| December a răspuns:

Iti da impresia ca e mai intens asa probabil. Plus ca ar fi ciudat sa te saruti cu ochii deschisi in continu big grin

| Fulbaster a răspuns:

Este un reflex pe care il avem cu totii, si la mine e mereu asa.

| Forev3rAlone a răspuns:

Nu mi-as imagina doua persoana care se saruta cu ochii deschisi.Probabil as rade.
Cum a spus si Cosmin, este un reflex.
Iar eu una, cred ca...ai impresia ca visezi.Si cum pentru a visa trebuie sa dormi, si ucm ca sa dormi trebuie sa ai ochii inchisi, nu situ, dar eu vad o mica-mare legatura.Sunt asa, precum visele.
Sau poate e momentul ala in care simti ca esti doar tu si el/ea si nu iti mai pasa de nimeni altcineva.
Nu stiu, e ceva mai...inexplicabil.

| LittleShyDevil a răspuns:

Hmm...buna intrebarealaughing Sti este cam ciudat sa ai ochii deschisi cand sarutilaughing dar cand sunt inchisi iti imaginezi ca esti pe un camp intins de flori si bate usor vantul...laughing trec in poveste, dar este un sentiment placut, iti creste inima daca pot sa zic asalaughing Lasa imaginatia sa isi faca de cap si ai sa vezi si tu de ce inchizi ochii cand sarutilaughing tongue

| mickidutza a răspuns:

Pentru k atunci cand ii inchidem okhii, parca visam si atunci ne dorim ca momentele alea sa nu se terminewinking

| CristianAnonymous a răspuns:

Nu ştiu cât de frustrantă este întrebarea pentru voi, dar se pare că pe unii îi interesează. Ei bine, în mod normal, închidem ochii pentru că încercăm să cuprindem basmul, lumea ireală şi tot ceea ce se învârte neştiut prin mintea noastră. Ne dorim să îmbrăţişăm irealul şi ne întoarcem inconştient la copilărie, la joacă, la neştiinţă, la ceea ce este tremur şi cutremur în noi. În fapt, trăirea este cea care te condamnă, te pune, te supune la orbire, la ceea ce este mai frumos în tine.

Dar mai există un motiv pentru care închidem ochii, şi acesta nu este tocmai demn de ceea ce am spus mai sus. Închidem ochii pentru că nu putem să ne imaginăm alături de persoana respectivă, pentru că ne este scârbă de gestul nostru, de halul în care am ajuns. Mulţi spun, în bună măsură, că închidem ochii pentru că trăim cu adevărat, însă puţin recunosc că de cele mai multe ori ni se face scârbă, că în viaţa facem şi compromisuri, că ne vindem pentru o ţigară, sau o glumă. În zilele noastre, iubim în rate, punem gaj pe inimă, sechestrăm colţul nefast al existenţei şi îl falsificăm în taină, cu speranţa deşartă de a învinge ineluctabilul, de a ne strecura dincolo de minciună şi rău. Din păcate, ajungem să cădem pradă exact minciunii şi a imperativului de a fi un înger printre draci.

| Scortanu_Yonutz_1998 a răspuns:

Este mai romantic, pentru ca iti creeaza un sentiment de placere si te face sa te simti bine. happy Si eu inchid ochii cand ma sarut cu iubita mea, este un reflex pe care toti il avem. Sper ca te-am lamurit. happy :*

| Mada224 a răspuns:

Sarutul este ca un vis sau ca un moment in care plangi. Suntem constienti ca nu putem dormi sau plange cu ochii deschisi si nici sa sarutam cu ochii deschisi. Singura explicatie plauzibila este faptul ca anumite emotii trebuie simtite de inima nu doar, pur si simplu, vazute!