| anonima125 a întrebat:

Iubitul meu este foarte gelos si posesiv. sad
Il iubesc ff mult si stiu ca si el ma iubeste la fel
Nu ma crede nici cand ii spun ca merg la doctor
I-am sugerat sa se schimbe insa mi-a raspuns ca nu poate, ca asa e el.sad
Suntem impreuna de 11 luni si chiar trebuie sa facem ceva in privinta asta!
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ori il suporti asa cum e. Ii poti impune niste reguli si daca nu vrea atunci pa. Doar nu-ti place sa stai cu un pampalau care face doar ce vrea el nu?

| Crisu a răspuns:

Gelozia nu are leac! Asa este el insa ar trebui sa-l mai calmezi putin, asta poti face... fa-l sa aiba incredere in tine, pentru ca totusi 11 luni nu e putin si daca va iubiti nu aveti de ce sa va certati pentru niste motive stupide. Dar in acelasi timp si tu trebuie sa-l accepti asa cum este el.

| gigiro a răspuns:

Neincrederea in tine, este de fapt neincrederea in El.

| Castiel a răspuns:

Pai este nasoala situatia lui a devenit disperat dupa tine si acum simte nevoia sa stea numai cu tine si ca de obicei ca tipi de genul lui o va da in bara daca nu o lasa mai moale.
Daca il vei parasi va suferi enorm de mult (zic eu daca tine asa la tine cum ne-ai zis...)Si normal vei suferi si tu! Eu zic sa petreci o vreme mai mult cu el dar mult mult (daca poti straight face) pe el il omoara cand nu esti aproape de el si vrea sa fie langa tine non-stop (altfel nu imi pot imagina de ce este gelos,in fine eu asa as fi facut daca iubeam o fata asa rau dar ala te iubeste in excesslaughing )
In fine vorbeste cu el si spune-i ca suferii poate va trebui sa joci teatru (la mine cand ma fraierea iubita mea care si acu o urasc cu chestia asta tinea mereu la minelaughing ) joaca teatru dar sa nu se prinda ca e de rau! Si arata-i ca suferi pentru ca el nu te crede si ii se va face mila de tine rau! Si explica-i si situatia, dupa ce faci faza cu suferitu incecati sa aveti o discutie sincera si ar trebui sa tina, acum daca este gen sentimentalist tine din prima iti zic eu ca la fel am patit laughing doar ca eu am fost fraierit!

| Cătălina a răspuns:

Din pacate, oamenii care se nasc asa, asa vor muri. Increderea este esentiala intr-un cuplu, iar daca el nu este capabil sa te inteleaga si sa aiba incredere in tine, atat de timpuriu, imagineaza-ti ce va fi cand veti fi casatoriti.

Un prim pas pentru vindecare, este ca el sa accepte ca are aceasta problema, insa daca el nici macar nu poate sa accepte si pe deasupra iti mai spune ca nici nu poate, atunci nu prea mai e nimic de facut. Luati o pauza, iar daca te iubeste cu adevarat se va intoarce la tine schimbat.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Draga mea, cel mai bine ar fi, oricât de mare e dragostea, să vă propuneți să luați o pauză în relație. Nu vreau să te supăr sub nici o formă dar nu confundați iubirea cu dependența. Dacă după 11 luni de relație se comportă așa și deja tu esti deja timorată, relația voastră nu are un viitor prea roz. Te rog încă o dată să nu te superi, dar îți scriu cu toată sinceritatea și crede-mă am suficientă experiență de viață. Totul depinde doar de tine acum pentru că el nici măcar nu încearcă să se schimbe. Și permite-mi să-ți mai spun ceva, în viață este bine să faci ce îți dorești; la un moment dat te saturi, de asta e foarte important ca ambii parteneri să mai lase de la ei. Cum el a refuzat, sorry. Eu așa aș proceda astfel: i-aș propune o pauză pentru o perioadă în care să nu vă vedeți, să nu vă vorbiți, apoi timpul le rezolvă. Și încă ceva dragoste este un termen generic, inseamna INCREDERE, RESPECT, AFECTIUNE, INTELEGERE și multe altele, nu doar amor.Mari succese!

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

De obicei persoanele care sunt geloase sunt persoanele care si ele la randul lor te-ar insela in caz ca ar avea ocazia si ar sti ca nu ai cum sa afli.
Sau e atunci cand nu are pic de incredere in tine (si asta nu e relatie daca nu are pic de incredere in tine).
Nu prea cred ca ti-ai dori sa stai o viata intreaga cu unul care o sa-ti interzica sa te duci sa-ti cumperi ob-uri de la magazin doar pentru ca el crede ca te duci sa te vezi cu altul si sa ti-o tragi in alea 5 minute in care lipsesti. Nu cred ca ai vrea sa stai toata viata cu unul care o sa-ti ceara explicatii pentru orice secunda care ai lipsit sau orice lucru care l-ai facut (ai citit un sms fara sa ii arati si lui sau vorbesti la telefon cu cineva fara sa stie el mai intai cui ii raspunzi).
Ideea e ca acest lucru o sa duca la cat mai multe certuri si in final (chiar daca nu deranjeaza asa de mult acum si poti trece peste) in final o sa vina o vreme cand o sa zici ceva in genul: "just shut the f#$ca up ca nu's o curva care sa si-o traga cu altul imediat ce are ocazia sa plece de langa tine si nu vreau sa ajungi sa mergi si dupa mine la baie la fete doar ca sa nu crezi ca e vreuna acolo cu care o sa te insel sau vreunul care ma asteapta acolo ca acolo e locul nostru secret de intalnire unde te pot insela fara sa iti dai seama".
Dupa un timp o sa devina foarte enervant si plictisitoare crizele lui. Sa fim seriosi... nu poate exista o relatie lunga si frumoasa cu atata gelozie.
O relatie se bazeaza pe incredere, comunicare, intelegere, compatibilitate si sustinere reciproca indiferent de situatie.
Eu am o relatie cam de un an si o luna (si stam si impreuna) asa ca nu prea cred ca era la fel de frumoasa ca la inceput (de fapt ma insel ca e mult mai frumoasa relatia acum) daca eu sau ea era asa de geloasa si imi cerea exlicatii pentru fiecare lucru pe care-l faceam.
Am fost si eu gelos (cu alta fata) dar din cauza ca aveam motive si in final s-a dovedit a fi adevarate (ea vorbea mult cu fostul ei si ala ii tot zicea ca o iubeste si o vrea inapoi. deci motive aveam... si i-am zis ca nu e normal ca in final o sa se duca naiba relatia daca continua sa fie amici cu el din punctul ei de vedere. si asa a fost, ca in final se despartise ca sa se impace cu el si a aflat ca e o greseala si amandoi am avut de suferit dar oricum nu ne potriveam asa ca eu zic ca a fost mult mai bine sa ne despartim, chiar mai devreme... si sa nu asteptam 3 luni).
Certuri exista intr-o relatie (gen: de ce ai mancat ultima bucata de pizza?!, lasa-ma si pe mine sa ma joc, unde mi-ai pus cd-ul?! etc.). Intr-o relatie nu trebuie sa existe certuri de genul: ce cauti la doctor? sigur nu te duci in alta parte?!; nu ai voie sa te duci la **** fara mine; nu te las sa te duci la ***** etc etc.
Chiar crezi ca o sa duca undeva o astfel de relatie? Adica o sa duca undeva dar nu unde-ti doresti tu. Nu o sa duca la fericire, la ceva de durata, la momente de vis care nu vor fi urmate de momente de "cosmar".
Eu iti urez mult noroc in relatie... dar ceea ce ai nu prea se poate numi relatie (sau da... in caz ca o sa vrei sa fi incuiata in cusca si sa-ti dea drumul cand vrea el DAR NUMAI DACA ITI PUI LESA si umbli numai pe unde vrea el si numai cat vrea el si numai cu el).
E frumos sa-ti petreci fiecare secunda cu persoana iubita, dar nu e frumos atunci cand iti cere sute de explicatii sau face crize in caz ca s-a intamplat sa nu va vedeti o secunda.
Gelozia apare cand exista foarte multe secrete intr-o relatie... dar daca tu nu ti secrete si ii zici ca ai fost la doctor atunci gelozia chiar nu isi are rostul (daca ii ziceai: dar nu e treaba ta pe unde ma duc eu si cu cine - doar atunci gelozia isi avea rostul).

| ELLSSA a răspuns:

Am tot spus de atatea ori ca gelozia este o boala.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu te sfatuiesc nimic, cand o sa-ti traga una peste ochi, o sa pleci singurica, e doar o chestiune de timp, de intamplat se va intampla.

| Crs a răspuns:

Marea majoritate a barbatilor gelosi, chiar si la inceputul relatiei, dupa un timp devin violenti. Asadar, ai grija happy. Nu incerca sa il schimbi, pentru ca nu se va schimba, problema e pe plan psihic. Ori il accepti asa cum e, cu riscul de a deveni violent, ori il parasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laaaasaaa-l, devine prea posesiv si mari probleme o sa ai,chiar si cu familia ta, stiu ca ai pus suflet in relatia asta si ca o sa te doara daca te desparti dar decat sa devii scalvul unui nebun mai bine sclavul tau, dormi pe perna ta si nu-ti face nimeni program

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e el nu o sa se schimbe.
Poate sa se prefaca, dar nu se va schimba.
Eu i'am zis ioubitului ca merg la doctor, vai doamne ca mami tau este la servici de ce minti. frustrated
Ma apuca toti dracii cand vad ca face asa, nu ma crede niciodata.
Dar daca il iubesti nu il mai baga in seama cand face crize de gelozie.
Iti zic ca relatia cu un astfel de baiat e dificila.
Nu ai voie sa intorci capu dupa nimeni.
Eu m-am uitat dupa o fata, sa interpretat! Cica era baiat chatterbox.

Nu ii mai da motive, daca mergi in x loc gen la mall cu mama ta, intreaba'l si pe el : "Eu merg la mall cu mama vrei sa vi si tu? ", asta il va face sa mai aiba ioncredere in tine.

Este evident ca nu vrea sa te piarda.

| i0oOoOo0 a răspuns:

Nu ii da motive sa fie gelos, intoarce-i vorba cu faptele lui, fi ca inainte. Increderea lui in tine este foarte mare oricat ar spune el ceva din care se isca o cearta tot pe tine te iubeste. El nu are incredere in el. Zi ca te raneste cand spune unele chestii si ca sa inceteze cu astea sa nu uite ca tu il iubesti enorm nu o sa l inseli niciodata tu esti lumea mea.

| Samuel_8077 a răspuns:

Gelozia e buna cand e naturala, dar cand e iesita din comun... este neînduplecatã ca locuinta mortilor; jarul ei este jar de foc, o flacãrã a Domnului.Cantarea Cantarilor 8:6 Sfatul meu e sa il ajuti sa poata avea mai mare incredere in tine. Cand vreia sa mergi undeva si nu crede fa-ti timp si i-al cu tine asa il ajuti sa aiba incredere in tine. Relatiile au nevoie de incredere si asta cu timpul.Dar increderea comporta riscuri. El poate sa te dezamageasca. Intreaga viata e un risc dar DRAGOSTEA TE FACE MAI VULNERABIL. Comunicarea este cheia succesului. te salut happy

| erick_7506 a răspuns:

Depinde de fiecare persoana, eu unul din experienta iti pot spune atat, eu am fost o fire foarte posesiva, foarte acaparanta, am fost si casatorit, insa fosta sotie n-a putut niciodata sa ma schimbe, acum in viata mea a aparut o persoana, o femeie simpla chiar ...nu-ti imagina una cum viseaza marea majoritate a barbatilor compusa doar din cur si tatze... care a stiut cu adevarat sa ma transforme intr-un om de familie, nu este dracul asa negru, nu trebuie neaparat sa luati o pauza, sau sa va despartiti, insa astfel de oameni trebuie sa ii iei mai usor, fara a incerca sa le impui ceva anume, in acest fel nu le distrugi personalitatea.Vei vedea sigur rezultate, apeleaa la sentimentele lui.