| lilith16 a întrebat:

De ce e atat de usor pentru o fata sa gaseasca o relatie, (nu ma refer sa placi neapărat dar daca o tipa spune ca vrea o relatie si ca nu contează cu cine sar toti) si băieţii in general sunt respinşi cand cauta o relatie? (nu mereu dar zic ca daca sunt in situatia fetei)

39 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu este usor nici pentru o fata sa gaseasca o relatie daca are pretentii ridicate. Cei care sar sa se ofere sa intre in relatie cu ea de cele mai multe ori sunt disperati si in felul asta fata ramane singura

| RAY a răspuns:

Pentru ca fetele fac selectia sexuala iar masculi concureaza intre ei =asta este explicatia biologica,fetele au programat genetic sa caute un mascul pentru o relatie, barbati sunt programati sa caute sa faca sex cu cat mai multe posibile, femeile cauta calitate, barbati cantitate, asta e diferenta, plus investitia parentala femeia investeste mult mai mult, ea daca face sex si ramane gravida 9 luni + ca vine acel copil pe lume, in schimb barbatul face sex, se termina si nimic, astfel stramoasele noastre cautatu cel mai bun mascul care sa le ofere o siguranta, acele lucruri sau transmis genetic, vezi si in studii din 100 de fete doar 1, 2 accepta sex cu un strain invers barbati prefera cam 80%, uriasa diferenta

| lilith16 explică (pentru RAY):

Aici ai dreptate

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Cate cereri de prietenie ai tu vs un baiat, presupun ca si TPU primiti mesaje de la baieti, Facebook, instragam, in schimb baieti mult mai putine doar daca e frumos, popular, bogat, asta pentru ca femeile au pretenti mult mai mari

| lilith16 explică (pentru RAY):

Pe TPU nu primesc mesaje si pe Facebook nu mai postez poze cu mine, cand aveam poze cu mine primeam cereri si mesaje, nu vrei sa stii cati baieti am la block pe Facebook plus ca eu nu am pretenţii, pentru mine un baiat cu masina sau bani nu e cu absolut nimic diferit cu unul care nu are, la mine daca ai inteligenţă si şarm m-ai cucerit, la mine nu e vorba de pretentii e vorba ca nu vreau o relatie cu nimeni si daca nu am chef sa comunic nu o fac.

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Aia cauta sex atat

| lilith16 explică (pentru RAY):

Ai dreptate nu zic, dar prietenia nu e chiar asa, am prieteni băieţi si nu sunt catelusi pentru mine, sunt ca prietenele fete, suntem prieteni, ne înţelegem dar ne cunoastem prea bine sau poate nu ne potrivim pentru o relaţie

| lilith16 explică (pentru RAY):

Pai si de asta sunt si respinşi, se grabesc

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Baieti mai mereu au o speranta la o relatie sau sex, o demonstreaza toate studile, nu o spunem dar speram

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Pai si daca nu te grabesti si ajungi in zona prieteniei, devi un catelus atat

| lilith16 explică (pentru RAY):

Sex din primele săptămâni nu o sa vada nimeni, eventual de la tipe care nu au stima de sine sau puţin creieras, pana la urma fac ce vor dar cunosc tipe de 13 ani care si-au inceput viata sexuala din primele săptămâni de "relaţie" cu un baiat si au fost lasate, revenind la asta, relatia fara sa stii multe despre persoana aia e o relaţie idioata de aia e bine mai intai sa ai o prietenie, va grabiti si sariti direct la relatii si normal ca va respingem, cum sa ai o relatie cu o persoană pe care o stii de câteva zile, sa nu mai zic ca cunosc baieti care stau de 8-9 luni după o fata(au relatie) si nu au întreţinut relatii sexuale si o aşteaptă sa fie ea pregătită, e complicat

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Sper ca nu au ramas si gravide, pai da o asteapta pana cand altul i va desvirgina iubita, sunt multe cazuri de tampiti care au stat dupa curva multe luni ca apoi altul sa faca sex cu ea, un vagabond care o atragea fizic, iar asta e si virgin si parasit, cool

| lilith16 explică (pentru RAY):

Gravide nu au ramas, sparte da, naspa de ele ca intra asa la liceu, plus ca daca ai intai o prietenie cu o tipa 100% daca te place nu o sa te lase, cel puţin eu cand sunt atrasă de cineva raman asa foarte mult timp indiferent daca imi e doar prieten, spre ex inca mai sunt atrasa de fostul meu chiar daca nici nu mai vorbesc cu el, mi-a placut de el nu pot sa zic ca nu, dar deja deviem de la subiect

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Prima iubire nu se uita niciodata

| lilith16 explică (pentru RAY):

Adevărat.

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca baietii ar fu... orice laughing
De asta se baga in seama cu toate uratele/proastele, alea vazand ca-s cautate, incep sa aiba ifose, si uite asa se trezesc mari dive peste noapte, si ii refuza pe toti aia de nasu lor, visand la idiot calare pe cal alb.

| Emma30555 a răspuns:

Perceptia fetelor e ca ei vor doar sex, din acest motiv ii refuza, in plus cred ca fetele sunt mai echilibrate. Dar nu este total adevarat, si fetele se confruta cu probleme in a si face o relatie, fie sunt ele timide, fie nu au unde sa cunoasca baieti, fetele nu au atat de mult curaj sa iasa cu necunoscuti, in plus nu e asa simplu cum pare ca doi oameni sa se placa sa fie atrasi reciproc

| Crackman a răspuns:

Adevarul trist este ca, cele mai multe fete sunt timide sau nu au chef sa se afiseze. Iar celalalte care vor primesc pentru ca sunt foarte multi, care sunt respinsi si vin ca viperele la sobolani.
Stai tu linistit ca daca te respinge una nu este pierderea ta, este a iei. Si au fost cazuri in care am aflat ca m-a respins dupa... am inteles ca a trecut glontul pe langa mine.
Cand este sa fie o sa fie.

| lilith16 explică (pentru Crackman):

Sunt fata dar nu inteleg de ce noi suntem vanate adica daca acum postez pe o retea de socializare ca vreau o relatie toti sar pe mine si daca un băiat posteaza nu cred ca il abordează nimeni adică nu mi se pare prea corect

| Crackman a răspuns (pentru lilith16):

Pai nu este.
Dar din timpuri stravechi laughing barbatul a vanat femeia. Iar in timpurile noastre ele profita inca de acest lucru genetic transmis.
Ideea este ca in tinerete laughing) fetele sunt vanate ca au de unde alege dar dupa, sa zicem 29 vrea familie si cu cei de dinainte sigur nu o sa o ia niemni. Atunci barbatul alege. Asa si diferentele de varsta plus zicala aia ca barbat la 35 in floarea varstei

| RAY a răspuns (pentru Crackman):

Ai dreptate, o femeie de 35 de ani se grabeste sa gaseasca asa ca se compromite cu un beta dupa ce a curvarit toata tineretea, aia ruginita bine de tot, asta e iubirea din ziua de azi, curve cu masculi beta, curvari cu proaste care raman gravide si apoi cauta tampiti care sa le cresca copii

| SG1995 a răspuns (pentru lilith16):

Absolut nimeni. Pur și simplu voi aveți alte criterii, noi mergem pe ideea arată bine și pe viitor îi descoperit eu caracterul, pe de altă parte o tipă nu sare așa rapid la un anunț de genul.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Poate că sunt prea urâți/frumoși pentru o fată.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul e simplu :STATISTICA: Pentru ca fetele sunt in minoritate numerica.
Orice fata care vrea o relatia are la dispozitie baieti din belsug (exceptie daca nu arata de parca ar fi lovit-o trenul- dar si asa cunosc destule cazuri cu fete Super-Urate/Foarte Grase/Proaste care stau cu baieti care arata OK, normali, medii ).
Pe cand Un baiat trebuie sa concureze cu inca 2-3baieti pentru a ajunge la o fata.
Eu de asta am incetat sa ma mai intereseze fetele, Stiu ca pentru a ajunge la una treuie sa intrec alti minim 2 baieti, Si nu ma consider atat de macho man incat sa-i intrec pe toti
Am o gramada de cunostinte, care arata mediu+ si tot nu au prietene, se rezuma numai la a conversa pe net cu ele., nimic in realitete.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Am o gramada de cunostinte, care arata mediu+ si tot nu au prietene, se rezuma numai la a conversa pe net cu ele., nimic in realitete.

zona prieteniei,tampon menstrual, catelus,jalnic, penibil, dar sa stii ca si pentru a conversa cu ele pe net trebuie sa arati bine, am intalnit cazuri in care imi cereau poza, daca nu te plac pa sau cand doar au nevoie de tine

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu trebuie sa concurezi cu nimeni. Ce e al tau, e pus deoparte. Cineva ti-e predestinat, ai un suflet pereche, deci ar fi bine sa renunti la mentalitatea asta a ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

"Cineva ti-e predestinat" -Prostii ezoterice, nu cred in asa ceva.
Totul se rezuma la "realitate/statistici" Daca voiam numai ****-simpla, am avut cateva ocazii(rare) de a ma cupla. Insa nu cu fete care ma interesau in cea mai mica masura.
Fetele trebuie agatate sortate de tinere, buna parte(Nu toate) din relatiile de durata au inceput din liceu. De asta trebuie sa ai cunostinte pentru a ajunge la ele. Statistic: fetele care au relatii de durata din liceu multe din ele ajung sa formeze cuplu pe viata,
Insa sunt si din alea, care o ard tot pe aventuri de mici, relatii de cate 1-2 luni. asa o tin toata viata -asta zic din experienta personala
Dar e valabil si pentru baieti. Baietii care n-au avut prima prietena pana sa gate liceul is predestinati "esecului"

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Trista e lumea in care traiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca cei care cauta relatii sunt niste cretini care habar nu au cum functioneaza relatiile si cum e natural, natural este ca sexul feminin sa umble dupa o relatie si baiatul/barbatul sa accepte relatia. Altfel e ca si cum ai pune un baiat cu vagin si o fata cu penis.

Nu e normal si natural ca un baiat sa caute/ bine nu e normal nici pentru una sa fie chiar atat de disperata. Relatiile nu se fac prin preselectii pe o retea de socializare wtf, asta suna mai mult ca a confirmare a egoului, nu iubire, fetele trebuie mereu sa stie ca sunt dorite ca altfel s-ar sinucide, de asta nici macar nu abordeaza ca si-ar lua zilele* daca ar fi respinse*(chiar si ciudatii aia din mesagerie trebuie sa-i tina doar pentru atentie daca se afla intr-o relatie) ce a amuzant, ca e mai importanta atentia pentru o fata decat iubirea.
baietii din pacate nu-si pierd din zile atat de mult pentru o relatie, de orice fel nu neaparat romantica/

| lilith16 explică (pentru anonim_4396):

Ba nu lol, atentia o poate primi de la oricine dar iubirea nu.

| MPersephone a răspuns:

Opinia mea ca persoana de gen feminin este ca baietii au tendinta de multe ori sa para mai disperati. Fetelor nu le place disperarea asta.
Desigur, pe baiat se pune mai multa presiune deoarece de la ei e asteptat sa faca primul pas. Dar demulte ori ei nu stiu cum sa cucereasca fetele, apoi se aprind cand sunt refuzati si incep sa le insulte. Ei nu inteleg ca uneori pur si simplu doua persoane nu sunt compatibile.

| lilith16 explică (pentru MPersephone):

E si asta o idee buna, ai si tu dreptate

| Plato a răspuns (pentru MPersephone):

Cine asteapta ca ei sa faca primul pas?

| MPersephone a răspuns (pentru Plato):

Multe fete. Chiar daca suntem secolul XXI si asa se promoveaza feminismul, oricum fetele dpresc ca baietii sa initieze o relatie.Desigur, nu am dreptul sa generalizez aici.

| Plato a răspuns (pentru MPersephone):

E un obicei desuet. Pacat ca unii le dau apa la moara, ar trebui sa le lase sa astepte mult si bine, pe astea ce cred ca e musai asa.

| MPersephone a răspuns (pentru Plato):

Intr-un fel iti dau dreptate.Baiatul nu poate fi singurul care trebuie sa alerge dupa fata.E necesara o anumita reciprocitate.

| LionTrap a răspuns:

In putine cercetari in Dragoste majoriatea de fete îi place baieti care au autostima alor succes in viata (sorry fara ofensare)