| AlexanderAdrian a întrebat:

De ce facem din sexul la adolescenta o sperietoare?

E o intrebare pe care mi-o pun vazand tot felul de raspunsuri alarmiste din partea unora care incearca parca din rasputeri sa blameze, sa infiereze, sa transforme intr-o sperietoare sau subiect tabu, sexul la varsta adolescentei.

Mi-a fost dat sa vad chiar azi ultima bazaconie pe subiectul asta. Cineva a ajuns sa intrebe o fata de 16 ani care vrea sa-si inceapa viata sexuala "ce vrei sa demonstrezi, de ce vrei sa intri in randul celorlalte care au facut asta"

Cum adica ce vrei sa demonstrezi? Voi va auziti vorbind? Sexul e o necesitate fizica, se simte, se doreste, e drept ca unii isi doresc asta de pe la 14 ani sau chiar mai de tineri. N-am considerat niciodata ca sub 16 ani, hai maxim 15 sa fie inceputa viata sexuala. Dar daca si la 16 ani sunt unii care incearca in disperare sa-i sperie pe cei care isi doresc asta, zau nu mai inteleg.

Altii au batut moneda cu povestea cu casatoria, alta chestie sinistra care nu are absolut nici o legatura cu o viata si o alegere logica si normala. Te-apuci sa intri intr-o casatorie, virgin cu virgina si constati ca nu va potriviti defel. Ce faci? Stai si suferi? Pentru ce?

A pomenit cineva de vezi doamne nu stiu ce parere a expertilor ca abia la 17 ani jumatate se dezvolta totul cum trebuie si nu mai risti cancer de col uterin. Nu stiu insa sa fi vazut realmente date concrete despre povestea asta, in plus chiar si un expert sa spuna ca fix la 17 ani jumate totul e ok, e cam egal cu povestea cu 18 ani cand vezi doamne ar fi ok sa faci sex ca esti major. Nu conteaza ca 18 ani nu are nici o treaba cu maturizarea sexuala si psihoemotionala, ii dam cu clisee pana sta vantul.

Apoi mai e povestea asta cu "de unde stii daca el e alesul"

Credeti-ma la 14 ani mai ales si chiar la 16 ani, slabe sanse sa fie alesul. Cuplurile adolescentine se despart aproape de fiecare data, e absurd pentru o fata sa gandeasca asa.

Genul asta de gandire le duce la dezamagiri si in pat si in dragoste. Incepe-ti viata sexuala dupa parerea mea de la 15-16 ani, asigura-te ca stii ce e protectia, stii cum si ce pilule contraceptive sa iei date DE DOCTOR, si ca ai de gand sa te simti bine nu sa te gandesti la casatorie de la varsta aia. Si totul va fi mult mai bine.

De ce, deci, trebuie sa demonizam sexul la varsta adolescentei? Unde e de fapt problema? Atat de tristi si josnici am ajuns incat in loc sa informam, sa vorbim cu ceilalti incepem sa aruncam ba cu sperietoarea numita cancer, ba cu clisee de indoctrinare religioasa, ba cu rasete si insulte, ba cu povesti de adormit copii legate de durere sau mai rau cu aiurelile alea cu "alesul" si "de unde stii ca n-o sa te lase"

Pai o sa te lasa bai fata daca nu se simte bine cu tine. Profita si tu de el, simte-te bine cat se poate si daca pleaca altu la rand pana gasesti ce-ti trebuie. Baietii oricum asa fac, adica o fata n-are dreptul la placere, care-i problema?

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

N-are rost.De vina sunt ideile implantate in societate si transportate peste tot in cutiute inscriptionate cu "Normalitate-a se accepta fara a gandi".
De cand am facut cam 14-15 ani am inceput sa ma feresc a mai folosi cuvantul "normal".
Sunt de acord cu tine, dar nu poti schimba nimic.
Uita-te la ce au raspuns astia.Chestiile acelea li se pot intampla si adultilor.Care e diferenta? Si noi stim sa folosim prezervative, si noi putem lua propriile decizii.
M-am ferit sa spun asta, poate greseam, dar am realizat ca nu gresesc.Cei ca mine si ca tine sunt superiori.Asta este adevarul, si nu trebuie, n-are sens, n-are rost sa te amesteci cu astia sau sa incerci sa-i faci sa intelega. Daca vrei ca societatea sa scape de ideile tampite pur si simplu nu le transmite mai departe si invata lumea sa gandeasca singura.
Singurele raspunsuri de care o sa ai parte or sa fie idioate.Niste persoane care se baga in viata altora fara ca aceasta sa-i afecteze n-au ce alte argumente sa aduca.Nu vezi ca inca a ramas ideea ca trebuie sa faci un copil atunci cand faci sex? Sau ca unii de 16 ani nu-s in stare sa se protejeze? Astia pur si simplu spun ce li s-a spus, nu se gandesc "de ce e asa?" "de ce reactionez asa si de ce consider ca trebuie sa fie asa?" "Exista vreun argument logic pentru asta, care sa nu fie influentat de prejudecati?"

55 răspunsuri:
| Crazyfish a răspuns:

N-ai copii, ai?
Se vede.

| AlexanderAdrian explică:

Inainte sa mai aberati si sa ma insultati mai cititi si partea asta de vreo 10 ori poate altfel in enuntul principal va e lene:

"N-am considerat niciodata ca sub 16 ani, hai maxim 15 sa fie inceputa viata sexuala. Dar daca si la 16 ani sunt unii care incearca in disperare sa-i sperie pe cei care isi doresc asta, zau nu mai inteleg. "

| Fatamuntilor a răspuns:

Mai Alexander vad ca tot o dai cu sexul la 15- 16 ani, dar te intreb stii tu cati sunt cu adevarat pregatiti?
Crezi ca in famiile lor sau la scoala se discuta deschis despre sex?
E ok sa gusti din placerile vietii, dar nu asta e primordial.
Poate sunt de moda veche, dar consider ca sexul se face doar ai informatiile necesare
S-a dovedit de mai multe ori ca tinerii de aici s-au grabit si au regretat.Si s-a vazut si la varste mai mari.

| AlexanderAdrian explică (pentru Fatamuntilor):

Americanii au o vorba. Nu accepta sfaturi despre sex date prin reviste de femei grase si urate.

1. Nu e vina mea daca in familie nu se discuta si nu se educa la timp adolescentul

2. nu e vina mea ca nu sunt macar in stare sa se informeze privind bts-urile si protectia, eu vorbeam strict de varsta si de situatia ideala in care persoana in cauza ESTE informata si SE protejeaza

3. sexul se face cand ai informatiile necesare, poate printre singurele lucruri logice si adevarate pe care le-ai spus. Si in 2014 cu calculatoare si chiar si fara cu destule reclame la tv la prezervative si cercurile sau gastile de amici care oricum numai despre asta vorbesc, ce scuza are cineva sa nu se protejeze? si ce vina am eu pentru lipsa de informare a unora?

Insa in general problema ta se cheama frustrare, nu "moda veche" si tine de ce-am spus mai la inceput. Apoi nu prea cunosti legea, apoi ai spus o groaza de enormitati complet false in numeroase ocazii. In concluzie te-as ruga sa nu ma mai pui in situatia sa-ti raspund ca in general observ ca n-am cui.

| AlexanderAdrian explică (pentru Fatamuntilor):

Apropo daca ma iei asa tare, banuiesc ca TU stii cati sunt cu adevarat pregatiti. Ai comandat un studiu ceva si ai niste cifre, vreau sa-l vad, unde l-ai comandat care a fost esantionul si marja de eroare. Sau nu le ai cu statistica? Baga acolo un procent din burta ca merge, de ce sa ne luam de la niste cifre inventate?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ai scris tu cu majuscule, vad ca sunt importanta pentru tine!
Nu e nevoie de satistici, e de ajuns ce vad, citesc in jurul meu.
Citeste postarile de aici!
Din cauza legilor pe care le bagi tu in fata Romania e pe locul doi in randul mamelor minore!
Ti se pare normal?

| AlexanderAdrian explică (pentru Fatamuntilor):

Cat de evident vrei sa-ti spun ca avand in vedere aberatiile pe care le scrii destul de des nu esti o persoana pe care s-o bag in seama si vreau sa nu mai interactionezi cu mine? cat de evident?

| Wehrmacht a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu e datorita legilor. Legile iti spun ce-i legal si ce nu. Avem o gramada de legi in lume, si totusi peste tot exista traficanti de droguri, violatori, criminali, hoti...etc.Alea nu ajuta la nimic.Nici nu sunt facute special sa ajute, ca n-au cum, sunt facute sa indrume.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Atata timp cat sunt user am dreptul sa-mi exprim parerea.

Iar daca nu vrei sa interactionezi cu mine, baga un ignor

Apropo. eu am raspuns la postare, nu tie!

| AlexanderAdrian explică (pentru Fatamuntilor):

Postarea e a mea. dooooh

| milan9 a răspuns:

Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevarata lovitura pentru viitoarea familie. Este vital să nu se atenteze la drepturile şi "liniştea" familiei de mai târziu.
Distracţia poate ca e un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii... şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele. sad

Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Divinitatea a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...
- La urma urmei, ce se va întâmpla într-o neprevăzută situaţie în care vă despărţiţi? Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica divorţurilor nu minte...

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, experienţele păcatului (în special când e vorba de o relaţie a trecutului) nu se uită niciodată (...), şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi asupra liniştii unei familii. sad

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu propun ca fetele minore sa fie obligate prin lege sa poarte centura de castitate. Am rezolvat problema, vreau funda.

| Radu284 a răspuns:

Si eu imi pun aceeasi intrebare tot timpul. De ce dracu e sexul ceva asa de tabu, si atat de naspa? Mai ales ca pana acum nu multi ani, era ceva total normal sa faci sex, si chiar si copii la 15-16 ani.

| AlexanderAdrian explică (pentru Radu284):

Ma intreb cine ii dascaleste p-aia din triburile africane sau pe nu stiu ce natie, parca si indienii, care fac sex de pe la 13 ani. In fine eu am spus clar ceva :

"N-am considerat niciodata ca sub 16 ani, hai maxim 15 sa fie inceputa viata sexuala. Dar daca si la 16 ani sunt unii care incearca in disperare sa-i sperie pe cei care isi doresc asta, zau nu mai inteleg. "

si s-a trezit unu sa ma faca pedofil.

Se pare ca problema e educatia in toata afacerea asta. E multa prostie si multe preconceptii, indoctrinari religioase.

Nu mai spun de discriminare "ce-o sa zica ala cand se va casatori daca afla ca femeia lui a mai fost cu 5 inainte" Daca e om inteligent n-o sa zica nimic. Doamne ce oameni...

Răspuns utilizator avertizat
| AlexanderAdrian explică (pentru FernandoDinPipirig):

Eu cred ca din intrebarea mea poti sa-ti dai seama cum reactionez si te avertizez sa nu insinuezi vreodata ca nu pricep ca pricep foarte bine. Daca voi aberati si cineva nu e de acord cu aceste aberatii sub forma de preconceptii, discriminari sau mai rau indoctrinari religioase nu inseamna nici ca e prost nici ca nu intelege.

Tu poti sa intelegi sau imi racesc gura degeaba?

Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns (pentru FernandoDinPipirig):

Vrei un raspuns logic? O lasam in pace pentru ca a fost decizia ei si este o fiinta rationale ce poate sa gandeasca. Poti sa ai si 19, mie nu mi-ar pasa cat timp n-ai violat-o si nu vrei doar sa profiti.
Ce dracu' model sa fi? Ala-i model? Ala-i un cretin.De ce s-o certi? De ce s-o bati? Cu ce scop? Sa o indepartezi de tine pentru?

| AlexanderAdrian explică (pentru FernandoDinPipirig):

Faptul ca ti-am raspuns si tu refuzi sa intelegi limba romana spune multe despre tine.

| Radu284 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ma, romanii in general (desi nu numai) sunt foarte judecatori. Ei sunt perfecti, altii e naspa. Nu prea ai ce face cu oameni care gandesc asa, decat sa nu devi si tu ca ei.

Răspuns utilizator avertizat
| TeckTonik997 a răspuns:

Aplica ce spui tu in viata reala si o sa ai parte de oameni care nu fac altceva decat sex peste tot, de mame la 15 ani care nici macar nu stiu care o fi tatal, de BTS la fiecare 1 din 2 persoane, de infidelitati si pana la urma la desfiintarea termenului de cuplu sau familie pentru ca va fi sufiecient: "hai, ne'o tragem?"

| TeckTonik997 a răspuns:

Nu prea te sustine nimeni din cate vezi si nici nu intelegi ce vreau sa spun, familiile nu se leaga la 15 ani in mare parte dar totusi atunci copii invata cu ce se mananca acest lucru si cum e o relatie si ce inseamna asta. Daca ar fi cum zici tu ar fi destul din partea oricaruia sa zica: hai sa facem sex si s-ar rezolva treaba, hormonii ar fi multumiti iar persoanele fericite si-ar vedea fiecare de viata sa...pe moment simplu si frumos, nu'i asa? dar daca are loc o sarcina nedorita (a naibii, da femeile atunci au pofta de sex), daca totusi un partener are BTS si il transmite, cu tot cu precautii? O lume cu libertatea asta sexuala pe care tu o propui ar face altceva decat sa duca societatea omului mult sub cea animala... ce n-as da sa fiu un pinguin sau un porumbel (daca ai cunostinte minime ale relatiilor pe care aceste animale le au, vei intelege)

| Wehrmacht a răspuns (pentru TeckTonik997):

Nu il sustine nimeni ca n-are cine sa discute cu astia ca tine care nu-s in stare sa aduca nise argumente logice.Nu vezi ca te-ai legat doar de familie despre care nici nu-i vorba in postare?
Nici n-ai fost in stare sa realizezi ca lumea "propusa" este una in care nu mai sunt criticati cei despre care este vorba, ca ei exista deja.Esti in stare sa intelegi asta?

| AlexanderAdrian explică (pentru TeckTonik997):

Ei ce sa zic uite unde era expertul in pinguini care tine sa-i compare cu specia umana.

Daca unii parinti nu-si educa odraslele, iar acestea nici nu sunt in stare sa se informeze de unele singure si apar sarcini nedorite sau alte lucruri, te asigur ca nu despre asta e vorba ci de principiu, si nici nu e vina mea ca unii sunt dezinformati.

Te asigur ca lumea are deja libertatea asta sexuala. Singurul lucru care pune bete in roate e dezinformarea. Problemele nu apar decat din dezinformare - nu se foloseste protectie, se face sex de la varste prea mici, nu sunt educati sau autoeducati emotional si au impresia ca la 15 ani e rost de relatii serioase samd.

| corhaz a răspuns:

La 15 16 ani sunt alte placeri ale vietii nu sexul ei sunt copii.cum a zis si faranume9997 toti copiii vor avea copii tu gandesti ce scrii? la 15 16 ani ei nu au responsabilitate nu au nici cei de 20 cateodata.esti ceva pedofil tu probabil promovand sexul la minori. lasa-te de inteligenta asta ca te faci de ras

| AlexanderAdrian explică (pentru corhaz):

Nu sunt copii, copii sunt pana la 13 ani, o data cu pubertatea devin adolescenti. Cred ca nu stii ce e pubertatea si n-ai citit partea in care spuneam ca e ok dupa 15 16 ani.

Tu esti ceva nesimtit de ai tupeul sa imi spui mie ca sunt asa si pe dincolo. Ai grija cu cine si ce vorbesti ca tupeul tau e cam mare.

| ionescuandrada2000 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Sexul ar trebui facut dupa varsta de 18 ani, atunci cand aparatul genital este pregatit pentru asta! Nu "E ok dupa 15 16 ani". Atunci aparatul genital inca NU este dezvoltat!

| TeckTonik997 a răspuns (pentru ionescuandrada2000):

La unele persoane da, la altele nu... nu e ceva fix, nu suntem robotei cu termene de garantie

| Wehrmacht a răspuns (pentru ionescuandrada2000):

Si la americani aparatul sexual este pregatit la 21 de ani?

| AlexanderAdrian explică (pentru Wehrmacht):

Am vaga impresie ca imi raspunzi mie la intrebare dar ai dat raspunsul ca reply pentru andrada si nu-ti pot da funda din cauza asta. deci cui i-ai raspuns de fapt?

| Wehrmacht a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Tie da' am uitat sa dau refresh la pagina si cu toate ca am scris in ala portocaliu...

| Wehrmacht a răspuns (pentru ionescuandrada2000):

Raspunsu' ala lung al meu nu era pentru tine...

| AlexanderAdrian explică (pentru ionescuandrada2000):

18 ani e varsta legala de la care o persoana devine cetatean cu drepturi depline. N-are treaba nici cu sexul nici cu maturizarea. Daca vrei sa intelegi bine, daca nu, ce sa zic, fiecare e educat dupa cat de mult se respecta pe sine. Daca nu te respecti suficient sa inveti unele lucruri, sa le intelegi pe altele, nu e vina celorlalti.

Stii ce se spune in materie legislativa? Nimeni nu poate invoca necunoasterea legii.

| AlexanderAdrian explică (pentru Wehrmacht):

Pai mai scrie-l o data ca nu poti sa-ti dau funda daca e reply pentru altcineva... adica nici daca e reply pentru mine, trebuie sa fie raspuns primar.

| Wehrmacht a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Si totusi sunt persoane care invoca legea citand gresit in mod intentionat ca sa sperie, exact cum ai spus in intrebare : fac din sex o sperietoare.

| AlexanderAdrian explică (pentru Wehrmacht):

Stii tocmai mi-a trecut prin cap faptul ca am impresia ca oamenii astia nu prea stiu cum arata o fata la 16 ani in zilele noastre, si nu ma refer la haine si machiaj. Nu-si dau probabil seama nici de faptul ca internetul si calculatorul ce aduc informatia extrem de rapid la utilizator pot duce la o informare extrem de rapida si usoara, nu ne mai jucam cu puta-n praf ca acum 50 de ani, n-au citit nici cat de rapid maturizeaza corporal alimentatia plina de e-uri dar mai ales de hormonii de crestere aflati pana si in carnea de pui etc.

| AlexanderAdrian explică (pentru Wehrmacht):

Hai c-am nimerit-o si cu funda, pana la urma a vrut. Insa un singur lucru am de obiectat. Nu e bine sa ne simtim superiori mai ales pentru informatii care sunt la indemana oricui.

| Wehrmacht a răspuns (pentru ionescuandrada2000):

N-are rost.De vina sunt ideile implantate in societate si transportate peste tot in cutiute inscriptionate cu "Normalitate-a se accepta fara a gandi".
De cand am facut cam 14-15 ani am inceput sa ma feresc a mai folosi cuvantul "normal".
Sunt de acord cu tine, dar nu poti schimba nimic.
Uita-te la ce au raspuns astia.Chestiile acelea li se pot intampla si adultilor.Care e diferenta? Si noi stim sa folosim prezervative, si noi putem lua propriile decizii.
M-am ferit sa spun asta, poate greseam, dar am realizat ca nu gresesc.Cei ca mine si ca tine sunt superiori.Asta este adevarul, si nu trebuie, n-are sens, n-are rost sa te amesteci cu astia sau sa incerci sa-i faci sa intelega. Daca vrei ca societatea sa scape de ideile tampite pur si simplu nu le transmite mai departe si invata lumea sa gandeasca singura.
Singurele raspunsuri de care o sa ai parte or sa fie idioate.Niste persoane care se baga in viata altora fara ca aceasta sa-i afecteze n-au ce alte argumente sa aduca.Nu vezi ca inca a ramas ideea ca trebuie sa faci un copil atunci cand faci sex? Sau ca unii de 16 ani nu-s in stare sa se protejeze? Astia pur si simplu spun ce li s-a spus, nu se gandesc "de ce e asa?" "de ce reactionez asa si de ce consider ca trebuie sa fie asa?" "Exista vreun argument logic pentru asta, care sa nu fie influentat de prejudecati?"

Răspuns utilizator avertizat
| TinK0de a răspuns:

Eu am o pisica si o cheama Lara.Si raspunsul la intrebarea ta e: Da.

| TinK0de a răspuns:

Bun,am glumit cu raspunsul precede

| TinK0de a răspuns:

Bun,am glumit cu raspunsul precedent.Deci sa o luam logic.Tu ai spus ca e un regula sa facem sex de la o varsta frageda.
O fata se casatoreste in medie pe la 23-24ani.Incepandu-si viata sexuala de la 16 ani va face sex cam cu 9-10 parteneri diferiti.Sa o luam altfel acum.Sa o presupunem pe domnisoara "y" care a facut sex cu 5 parteneri timp de 5 ani.Si pe domnul "z", care e virgin, o cere in casatorie pe pe y. Dupa ce se casatoresc, afla ca tipa s-a culcat cu 5 baieti.Tu ce crezi ca va zice tipu? simplu:Sper ca nu vei avea nimic de comentat daca ma voi duce la prostitoate, sau pe la vecina...

| AlexanderAdrian explică (pentru TinK0de):

Aberezi si discriminezi grav. Dar o tipa ce va spune cand afla ca viitorul sot a fost cu 10 inaintea ei? Adica e ok pentru baieti dar pentru fete nu e ok. Vezi-ti de treaba, mai capata ceva educatie inclusiv sexuala si psihoemotionala si mai vorbim.