| DarthRevan a întrebat:

De ce fetele sunt reticente la a face sex cand sunt tinere? Am impresia ca fetele de la noi am stima scăzută si putina încredere.

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faptul ca sunt reticiente la sex inseamna ca au stima scazuta?
adica o femeie usoara ca se culca cu cine apuca inseamna ca are stima de sine?

| DarthRevan explică (pentru suntserios):

În general așa e, fetele din tara noastră nu sunt încurajate.

| suntserios a răspuns (pentru DarthRevan):

Incurajate la sex? loool
de aia vrei tu sa pleci in America ca in Romania nu ai sanse sa faci sex pentru ca fetele inca mai au un pic de respect de sine?
Esti amuzant, penibil, dar amuzant

| alexandru0sorin a răspuns (pentru suntserios):

De ce te opreste, ca femeie, respectul de sine din a face sex?

| suntserios a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Acelasi lucru care te opreste ca si barbat... nu ca as fi eu usa de biserica, dar totusi avem nevoie de un minim cod etic pentru a functiona ca si persoane care se respecta

| alexandru0sorin a răspuns (pentru suntserios):

Nu vad ce legatura are respectul de sine sau etica cu asta. e imoral sa intretii relatii sexuale? e daunator, in masura in care lumea isi ia masurile de siguranta necesare (prezervative, bun simt)?

adica in fine, nu ma intereseaza decat sa imi explici unde e legatura intre "respect de sine" si "a face sex". explica-mi cuvant cu cuvant, ca la prosti, sa inteleaga orice prost, ca nu stii niciodata cat sunt de destept.

inu inteleg de ce am avea nevoie de un cod etic pentru a functiona ca si persoane care se repecta, nici ce legatura are codul etic cu cat de mult sex faci, daca asa insinuezi. mi se pare ca tot ce zici se bazeaza pe anumite presupuneri pe care nu le face toata lumea.

| suntserios a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Nu e vorba de cat de mult sex faci... ci cu cati parteneri si din ce motive. Problema pusa in intrebare fix la asta facea referinta si cred ca apare dintr o frustrare a celui care a intrebat

| alexandru0sorin a răspuns (pentru suntserios):

Probabil ca apare dintr-o frustare sau nesuficienta, nu neg.

vreau doar sa clarifici un lucru: respectul de sine ar opri o femeie din a face sex cu Peacfullwarrior, pentru ca este el penibil? sau in cazul general? pentru ca nu sunt de acord cu cazul general, dar as tinde sa cred ca in cazul cu Peacfullwarrior probabil chiar se aplica si atunci se pare ca ti-am inteles gresit argumentul, caz in care imi cer scuze ca m-am agitat ca sucul.

adica sunt de acord ca respectul de sine te opreste din a intretine diverse tipuri de relatie cu diversi oameni pe care nu-i agreezi. trebuie sa ai asemenea filtre ca sa functionezi in societate, dar as zice ca opusa nu e valabila. adica chiar daca tu ca om ai face sex cu oricine din diverse motive, asta nu inseamna ca nu ai respect de sine. poate ai doar alte standarde proprii.

| DarthRevan explică (pentru alexandru0sorin):

Exact,eu am standarde proprii si incredere de sine.De asta nu imi plac fetele de varsta mea, imi plac mai mult fetele de 25 care deja au terminat facultatea.

| RAY a răspuns:

Nu sunt reticente pur simplu nu simt atractie fata de 90% din barbati,nu e vb ca ele nu vor sex ca si ele sunt oamenii =mamifere =dorinta sexuala =reproducere,dar pe bune tu vezi multi barbati frumosi in jurul tau? eu nu prea vad nu sunt gay da pe bune daca as fi fata poate as simti atractie fata de un barbat dintr-o suta plus societatea te priveste foarte urat traim in cea mai misogina tara din europa unde femeile sunt vazute ca niste proaste, jucari sexuale, ingrijitoare de casa, copii, bucatarase atat unde barbatul e dumnezeu iar femeia sclava lui, atunci mai vb ca de ce femeile se comporta astfel

| minrest a răspuns:

Femeile sunt reticente sa inceapa sa faca sex cu cineva in general, nu numai cand sunt tinere, pentru ca sexul nu place unei femei in mod automat, ca noua barbatlor, ea trebuie sa poata avea incredere, sa se simta in siguranta, sa stie ca nu e bataia de joc a unui barbat. Sigur ca exista si o categorie de femei usoare, women with the morals of men. Nici alea nu sunt atat de promiscue ca majoritatea barbatilor, ci trebuiesc cucerite, nu ajunge sa le faci un semn.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man este un fenomen cultural. e stigmatizat sexul in tinerete la noi in cultura si asta e nu e un lucru rau sau un lucru bun asa suntem noi.

vreau doar te asigur ca minrest vorbeste prostii am cunoscut destule femei care au nevoie de sex si vor sa o faca ca barbatii. e complet neadearat sa zici ca nu le place in mod automat. cat despre promiscu e adevarat ce zice pentru ca si aia e un fenomen adevarat conditionat.

| AdelaElena88 a răspuns:

Ai pus în întrebare la care îmi doream de mult sa raspund. Îți spun eu de ce: pentru ca societatea, cel puțin de la noi din tara, stigmatizeaza enorm o femeie care are mai multe relații sexuale, o considera ușuratica dacă a avut mai multi parteneri sexuali.Sunt foarte multi bărbați romani cu mentalitatea: nu o vreau ca e începută și au trecut multi prin mana ei.De parca zici ca vaginul unei femei se uzează sau ceva de genul cu numărul partidelor de sex; pe când după gândirea acelor specimene, ei sunt mari și tari daca au la activ cat mai multe partenere în pat. Îți spun sincer ca și mie îmi e frica sa fac sex, dar nu pentru ca nu îmi iubesc prietenul, ci pentru ca îmi e frica sa pierd ceva pe care societatea pune atât de multa presiune. Plus ca sunt genul care se atașează enorm și gândul de a oferi cuiva acest lucru, nefiind sigura de cat timp voi fi cu el, ma doboară. Suntem învățate ca, cu cat nu cedam, cu atât suntem mai apreciate pentru ca băieților le plac provocările și e mai posibil sa rămână lângă noi dacă au un motiv pentru care sa lupte. Ne reprimam sexualitatea pentru ca e asa ușor sa zică un tip, în zilele noastre : uite ba, am *** o și pe aia, sau e curva, și asa mai departe. Sau eu cel puțin vad foarte des ca femeile care își oferă sufletul pe tava unui tip sunt înșelate la primul pas; Sa nu mai zic ca sunt multi bărbați are nu concep sa folosească prezervativ și lista poate continua. Ne e frica de sex nu pentru ca avem o stima scăzută fata de noi, ci pentru ca societatea e atât de aspra cu noi. Nu vreau sa ma victimizez, doar ți am spus motivul pentru care multe fete sunt reticente. Vrem sa fim iubite și apreciate pentru ceea ce suntem, nu pentru ceea ce putem oferi.

| DarthRevan explică (pentru AdelaElena88):

Ideea e egala, si baietii sufera si femeile.Asta e toti avem dezavanataje si avantaje.

| AdelaElena88 a răspuns (pentru DarthRevan):

Cum adică toți avem avantaje și dezavantaje? Dacă sunt femeie, faptul ca aleg sa fac sex atâta timp cât sunt într o relație și dacă aceea se întâmplă să eșueze, îți dă dreptul ca bărbat sa ma judeci pentru ca nu mai sunt virgina, sau sa ma consideri mai puțin demna de respect și sa ai pretenția sa fac sex cu tine când vrei tu, pentru ca mna, nu mai sunt virgina, de ce ar mai conta? Nu mi se pare ok. Ai întrebat de ce fetele sunt asa reticente, pai uite de ce.Nu pot sa ma bucur de sexualitate din cauza faptului ca îmi e frica de modul în care societatea privește femeia, plus ca vreau sa însemn mai mult decât o bucata de carne care sta la dispoziția unui bărbat.

| DarthRevan explică (pentru AdelaElena88):

Nu conteaza ce crede lumea despre tine, conteaza ce crezi tu despre tine si ce iti doresti de la viata, ca viata sa iti ofere ceea ce tu doresti.Eu nu as face sex cu nici o fata doar pentru ca e frumoasa, as ramane virgin o viata intreaga daca asta ar fi adevarul.Voi face sex daca acea fata merita si e demna de a face cu mine sex, pentru ca imi respect si imi iubesc persoana, si iubindu-ma pe mine o pot iubi si pe celalta persoana, viceversa

| Mortalman a răspuns:

Fetele au nevoie de Sex MORTAL ca sa faci treaba buna ca daca nu faci cum ati spun eu nu mai face cu tine si face cu altii mai mortali ca tine man gandeste-te la ce ti-am spus Sex Mortal ca asta e solutia ca alta solutie nu ai sau o Laba Mortala