| Niicole a întrebat:

De ce isi fac fetele atatea griji, si aici ma refer la durerile pe care le ai prima data cand te dezvirginezi. Adica mna, si eu sunt fata si nu inteleg teama unora dintre ele care spun ca nu vor sa faca dragoste din cauza durerii sau ca nu stiu ce sa "faca" in pat. Dupa parerea baietii au mai multe "probleme" primele dati cand o fac si pe ei nu-i mai auzi plangandu-se si cerand ajutorul.

De ce le atat de teama unora?

9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Tema vine din ignoranta, lipsa informarii corecte, complete si, de preferat, la timp! - adica inainte de evenimente, nu dupa! Durerea nu este atat de mare la dezvirginare, daca, inainte cu cateva saptamani, se largeste orificiul himenului, prin miscari circulare, apasand pe extremitati, la inceput cu un deget, de 2-3 ori pe zi, apoi, saptamana urmatoare cu 2 degete, pana intra, iar si mai apoi, cu 3 degete! Daca se face asa, durererea va fi minima! Mai depinde si de varsta si daca e bruneta/satena inchis, e putin mai gros, si e cu atat mai recomandat sa se faca largirea progresiva! Daca preludiul este adecvat, si se mai bea si un pahar de vin rosu sau sampanie, durerea poate trece aproape neobservata! Nu e obligatoriu sa doara, se poate rupe si usor, iar sangerarea sa fie minima, sau chiar sa lipseasca, daca e blonda si a fost foarte subtire himenul!
Teama baietilor poate veni mai degraba din teama ca vor termina foarte repede, ceea ce este perfect explicabil, dat fiind tensiunea sexuala foarte mare la inceput! Se poate evita, prin stimularea manuala a penisului de catre ea sau el, cu o ora doua inainte de eveniment, iar apoi se sterge cu servetelumed antibacterian, sau dus impreuna, dupa posibilitati! Trebuie sa invete ambii, inainte sa practice sisa savureze Petting-ul, nu sa vrea sa faca imediat sex! Cine tine la fata cu adevarat, i-o dovedeste prin respect, tandrete, maniere si igiena impecabila, atat a mainillor, cat si a gurii si mai ales jos, la polul sud! Si nu uitati de PREZERVATIV! el apara in primul rand de bolile transmise sexual, care sunt destule, foarte neplacute, iar tratamentul dureaza si costa!, cat si de sarcina! Daca baiatul refuza sa faca cu prezervativ, inseaman ca este egoist, ignorant si inconstient, si nu tine la fata, nu ii pasa ce se intampla cu ea dupa! Cine si ce "garantie" ii poate oferi fetei ca, dupa ce isi ofera virginitatea, nu e parasita urgent de "indragostit" / "iubit"?!? Din indiferent ce motive?! "Am crezut ca va fi altfel, ca esti altfel, ca va fi super, etc, etc."
Fetelor, si mai ales virginelor, mare atentie la cui va daruiti prima oara! Faceti Petting cateva luni bune inainte!, nu sariti direct in sex! Invatati sa va atingeti, mangaiati si dezmierdati! Riscati mari dezamagiri altfel, si care va vor marca afectiv si comportamental! Daca invoca "tensiunea mare" si dureri, aveti 2 manute, deci invaati sa le folositi! Mai puteti face si intre talpi, intre genunchi sau coapse, unde e tot cald si bine, fara risc de boli si sarcina!

| AdyAdeluş a răspuns:

Fiecare cu temerile ei no? Daca tu nu esti speriata da-i bataie. Unele nu sunt asa. Poate pentru ca nu au atat de multa incredere in partener sau se considera prea neexperimentate. Dar fiecare cu ideile sale.winking

| RAY a răspuns:

Cred ca din cauza frici,asta va sta cu mine dupa ce o voi face,ce castig daca fac asta, suntem oamenii avem frici, temeri, interese, dorinte

| Alcyon a răspuns:

Acele fete sunt destul de micute si nu-s pregatite inca pentru viata sexuala. Daca esti pregatita, nu-ti mai este frica.

| vocea a răspuns:

Tema lor este de ceva nou si nu le condamn, baiatul tebuie sa faca toata munca el trebuie sa o faca sa isi doreasca sa faca sex cu el, si la ele este faptul cadaca nu iese bine daca nu iii place la baiat, daca, daca, daca, dar ce spui tu cu baiatul asa este, fetele doar trebuie sa semneze un contract imaginar cum ar fi ca este de acord, baiatul trebuie sa o faca sa se simta bine ca si el la radui sa se simta bine, plus ca este problema sa iasa totul bine, bravo niicole pentru apreciere si sinceritate trebuie sa iti dau fundita

| Mussette a răspuns:

Fiindca nu sunt cu adevarat pregatite. Daca ar avea suficienta incredere in el, ceea ce se capata dupa mult timp, ascapa de teama "aoleo, m-o durea" sau de jena ca nu stie sa se miste in pat.

| Λndrei a răspuns:

Probabil singura frică a unui băiat este că s-ar putea face de râs, că o are "mică". Prostia vine din toate părțile și se amplifică în creierele unora.
Nu știu ce să "facă"? O partidă de sex nu are manual de utilizare, fiecare mișcare este stârnită de sentimentul sau nevoia ta sau a partenerului, ce vin de la sine. Nimic nu e programat, nu există un orar gen "Dragă, e ora 23:00, la 23:15 schimbăm poziția apoi peste încă 15 minute, alta". O partidă de sex durează în jur de 4-8 minute, (hai sictir voi ăștia cu 30-40 minute, că aveți orgasm în pantaloni și după logic că vă ține).
Dacă vrei să dureze mai mult schimbi poziția.Nu trebuie să te învețe nimeni ce și cum să faci, iar dacă e prima dată atunci recomand să o faci cu cineva în care ai încrederewinking

| Hakuouki a răspuns (pentru Λndrei):

Super raspuns don. Niicole, eu cred ca el merita funda, vot de la mine oricum are.

| Leerix a răspuns:

Banuiesc ca in cazul acestor fete intervine teama de necunoscut.