| ριтιкσтh a întrebat:

De ce iubim? Dau fundita celui mai frumos raspuns! :X

Răspuns Câştigător
| KeporLove a răspuns:

Frumoasa intrebare. Si sincer daca nu as iubi o fata in aceste momente nu mas incumeta sa raspund la aceasta intrebare.

In aceasta intrebare sunt 3 cuvinte " de ce iubim" dar nu multi pot explica de ce o intrebare asa scurta poate sa ne dea atata de gandit.

O sa raspund cu ceea ce simt eu si de ce cred ca iubim. Pai in primul rand este ca asa ne-a lasat dumnezeu pe pamant cu Suflet. Sufletul il are ori ce finta de pe aceasta planeta. Unele suflete sunt mai putin dezvoltate, adica la ce ma refer. furnicile nu fac ce fac caini, caini nu fac ce fac lei si multe alte legaturi. Oameni au cele mai dezovoltate suflete oarecum dar pe langa toate astea sunt cei mai pacatosi de pe paman.
Sa revin la intrebare.
Iubirea o descoperi cand te astepti mai putin. uneori iubirea dureaza o viata, si ate ori dureaza 2 luni si mai putin. (aventurile)

Nu sunt in masura sa spun de ce iubesc oameni. Dar sunt in masura sa spun de ce iubesc eu pe cineva. O iubire se castiga in luni chiar ani. si se poate pierde in mai putin de 1 minut, ceea ce pe uni ii baga in traume sau si mai rau ganduri ---.

Cand esti "indragostit" simpti ca traiesti pentru 2 persoane adica faci un lucru si cand il termini te gandesti daca acelei persoane pe care o iubesti iar place ceea ce ai facut. Suntem din ce in ce mai "sofisticati" si iubirea, increderea se castiga din ce in ce mai greu pentru ca nu mai suntem asa de romantici pentru a nu ne face de ras in "gasti"-le de prieteni. Nu se mai folosesc biletele, trandafiri si alte chiesti care fetelor sunt sigur ca lear place.
Iubirea e ceva rara care se intampla sa o intalnesti de mai multe ori. dar daca nu o tratezi cu incredere si cu seriozitate ea moare.
Sunt o persoana timida dar nu ma ascund sa vorbesc despre iubire cu cine e duispus sa ma asculte. in animute colective nu pot sa discut asa ceva sau sa deschid acest gen de subiecte deoarece m-ar lua foarte multi peste picor, in bataie de joc si alte, sunt o persoana romantica dar timiditatea si emotile ma omoara uneori cand sunt langa persoana pe care o iubesc.

Asa e omul facut sa iubeasca. Cum e facut sa si greseasca.
Iubirea e un sentiment rar, si iubim pentru ca asa este omenesc. Iubirea nu se face din bani, avantaje si nu se castiga prin fite sau avere. se castiga doar prin omenie si romantism. straight face

Stiu ca vor fi multe comentari banale la tot ce am scris mai sus dar e ceea ce simt eu si ceea ce cred eu. Poate am deviat de la subiect si imi pare rau.

7 răspunsuri:
| piTiCcu a răspuns:

Nu exista iubire fara suferinta. E bine de stiut ca o relatie are si un sfarsit dur.

| Cleopa a răspuns:

Hmmm...pai de ce sa iubim; pentru ca sexul feminin si cel masculin sunt atrasi unul de celalalt, se intalnesc, schimba niste vorbe, petrec mai mult timp impreuna, se obisnuiesc unul cu celalat, incep sa le pese de fericirea lor si astfel se indragostesc... apoi mai petrec ceva timp impreuna, se cunosc mai profund si apare iubirea adevarata cand crezi ca nu poti vedea viata fara partener/a aproape. in sine iubim pentru ca avem sentimente, pentru ca asa ne-a lasat Dumnezeu; sa iubim, sa suferim sunt cuvinte ce mereu vor tulbura viata omului. fie ca vrem sau ca nu vrem va aparea mereu cineva care sa ne atraga atentia si sa o dorim langa noi. daca ar fi sa explic dupa fizica, iubirea apare datorita energiei ce o transmite omul, cand doua persoane sunt pe aceeasi "lungime de unda" ele se simpatizeaza si daca petrec mai mult timp impreuna ajung sa se iubeasca. deci de ce mai iubim? pentru ca avem nevoie sa iubim, sa ne exteriorizam sentimentele la fel cum facem cu hormonii in timpul unui act sexual; iubim pentru ca vrem sa fim iubiti, pentru ca vream sa stim ca cineva e doar al nostru, gata sa ne faca fericiti si sa-i facem fericiti! iubim pentru ca asa cum corpul are nevoie de hrana ca sa supravietuiasca, asa si sufletul are nevoie de iubire ca sa fie pastrat viu!

| allax222 a răspuns:

Ne iubim pentru ca mai tarzi baiatul s-o f*ta pe fata...

| Maria2199 a răspuns:

Noi traim ca sa iubim... iubirea este cel mai frumos sentiment din toata lumea... cand te indragostesti si iubedti te simti cel mai implinit om din lume happy Simti ca toata lumea iti zambeste si ca trebuie sa lupti pentru iubirea ta happy Exista intr-adevar si neintelegeri dar se rezolva cu timpul happy
Iubirea a fost este si va fi mereu dificila... si mereu vor fi persoane care se vor opune deci trebuie sa faci ce vrei tu caci niciodata nu vei multumi pe toata lumea happy
Traim ca sa iubim si iubim caci am gasit persoana potrivita

P.S.big grinaca nu poti scoate o persoana din inima ta inseamna ca acolo ii este locul happy

| oanecorleone a răspuns (pentru Maria2199):

Da atunci cand iubesti si nu esti iubit nu este asa frumos nu? Si la ultima fraza nu sunt de acord fiind ca poti iubi o persoana care nu te iubeste si nu cred ca ii este locul acolo.