| LovelySmile98 a întrebat:

De ce ma doare sub burta dupa actul sexual? Am avut primul contact sexual neprotejat ( am vorbit cu el despre riscul unei boli dar nu se pune problema) fara ejaculare in vagin. Am facut-o chiar cu 3 zile inainte sa imi vina menstruatia ( dupa actul neprotejat mi-a intarziat 5 zile, nu cred ca este problema deoarece luna trecuta mi-a intarzia doua saptamani. Am ciclu f neregulat). A trecut 3 saptamani de atunci si inca simt un mic disconfort sub burta si scurgeri ( culoare alba) in anumite zile. Am o problema? Sau poate este din cauza ca nu m-am "terminat" sau cum a fost primul act sexual si nu sunt obisnuita? Funda happy

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care asa cum ai afirmat ca ai un ciclu menstrual care are caracteristica de a fi ''foarte neregulat'' toate variantele insirate de tine se pot adeveri. In cazul tau NU se poate sti/stabili in ce moment al ciclului menstrual s-a produs dezvirginarea deci nici nu poate fi considerata ca adevarata si/sau corecta afirmatia ca sexul a fost intretinut cu 3 zile inainte de a incepe menstruatia. Insa in cazul in care ai dat de inteles ca totusi dupa trecerea a 5 zile de la data intretinerii sexului de dezvirginare a pornit menstruatia, inseamna ca NU s-a format o sarcina astfel ca in acest moment nu exista o sarcina instalata in uter. Durerea sau mai degraba disconfortul care este resimtit in zona abdomenului inferior chiar si dupa trecerea a 3 saptamani, se datoreaza traumatismului la care au fost supusi muschii constituenti ai vaginului. Trebuie sa fii constienta ca in cazul ciclului menstrual ''foarte'' neregulat orice act sexual neprotejat reprezinta un risc asumat. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

E posibil ca discomfortul tau sa fie cauzat de vreo cistita, e comuna femeilor mai ales celor active sexual. Bea multe lichide, ceaiul de merisor e indicat - curata tractul genital de bacterii. Daca vezi ca problema persista fa ti curaj si du te la un ginecolog / cauta o femeie ginecolog daca tie mai usor. Dragilor protejati va, e cel mai bine si va scapa de multe griji!

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu, nu e vorba de sarcina. Daca discomfortul abdominal persista numai 2 3 zile era din cauza primului act sexual dar dureaza de 3 saptamani trebuie sa fie altceva la mijoc.

| cyupaku a răspuns:

Esti racita

| LovelySmile98 explică:

Stiu ca poate exista riscul unei sarcini dupa un act sexual neprotejat (sunt majora) dar prima experienta a fost mai bine fara prezervativ. In continuare voi folosi prezervativ si pilule contraceptive ( am programare la medicul ginecolog)