| ririsa a întrebat:

De ce majoritatea fetelor se rusineaza sau li se pare ceva ciudat sa discute despre lucruri intime, fetishuri, masturbare, etc... de ce au impresia ca e ciudat/rusinos/jenant? Pana la urma sunt chestii comune/banale... voi aveti problema asta? daca da, de ce?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in zilele actuale, cand subiectele despre viata intima sunt din ce in ce mai des aduse in discutie/intalnite, cu toate acestea masturbarea continua sa reprezinte un subiect tabu, fiindca este considerate o activitate ''jenanta'' in randul majoritatii populatiei si mai ales/cu precadere in randul sexului frumos. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul: „Este bine sa fie practicata cu regularitate?" sau „Are limite de varsta?" ori, Este un pacat de moarte cum zice biblia sau preotii?", ''Daca mi-o frec imi va creste par in palma sau pot sa orbesc?"". intrebari care trezesc reacții care mai de care mai diverse si mai caudate sau chiar neverosimile. Insa, pe langa toate posibilele contraziceri sau pareri privind moralitatea si etica practicarii autosatisfacerii, pentru a se putea face o analiza obiectiva trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale. Potrivit studiilor efectuate si publicate, a reiesit ca masturbarea si pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze endorfine, dopamina si oxitocina, asa numitii hormoni ai dragostei, ai fericirii si ai placerii care pot provoca si o anumita ''dependenta'' pacatoasa. Producerea hormonilor amintiti, duce la scaderea cortizonului adica a hormonul responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale care trateaza aceasta ''meteahna''. Iar convingerile potrivit careia in cazul barbatilor se pierde energia din cauza eliminarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculate, reprezinta o enorma si crasa imbecilitate. big grin

| Necunoscut112 a răspuns:

Pentru că sunt lucruri ce ţin de intimitate. Aşa cum nu e frumos să povesteşti despre cum te trosnesti, la fel nu e frumos să povesteşti în afara relaţiei despre cum ai vrea să te trosnesti.

| drutzix a răspuns:

Sunt comune dar asta nu inseamna ca vor fi discutate cu oricine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si fetele sunt perverse, le place si se gândesc la fel de mult ca noi. Doar cã ele se simt jenate sã vorbescã in public, deoarece societatea le numeste "curve" asa cã o fac doar când sunt deja in pat cu cineva.
Am mai intâlnit si fete mai deschise, pe tema asta, doar cã le place sã discute doar când simt cã este momentul potrivit, si acel moment poate fi doar când sunt mai retrase nu in public.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Depinde de om. Eu imi spun fanteziile doar persoanei cu care vreau sa le fac x precum sj restul chestiilor intime.