| ririsa a întrebat:

DOAR PENTRU FETE! Rog baietii sa se abtina happy multu!

De ce atunci cand vine vorba in discutie despre chestii intime sau care au legatura cu intimitatea/partile intime majoritatea fetelor se rusineaza sau le e rusine sa discute? Nu prea inteleg de ce... adica mna, eu mereu mi-am dorit sa am o prietena cu care sa pot vorbi asemenea chestii dar majoritatea ori se rusineaza ori li se pare aiurea. Pana la urma nu suntem toate fetele exact la fel din punct de vedere fizic? E cam aiurea.

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Ai mare dreptate si eu m-am intrebat acelasi lucru. Nu stiu ce i cu atata pudoare, chiar ipocrizie uneori -unele chiar fac pe mironositele. Daca vorbesti deschis despre intimitate /sexualitate inseamna ca esti bine informata-cum e si normal de altfel, deschisa la minte ...nu i ceva rusinos avand in vedere ca vorbim despre propriul corp si despre niste tranformari fiziologice normale. Mie nu mi-a fost niciodata jena sa discut despre chestii de genul mai ales intr-un grup de fete. Nici cu prietenii/ iubitii nu am avut nici o problema. Bineinteles ca nu se ajunge sa dezbatem cu alte persoane ce se intampla in dormitor...

| ririsa explică (pentru HazelEyes77):

Dap, asa e, eu una de fiecare data cand incerc sa vorbesc cu prietene anumite chestii de genul mereu se intampla la fel, e aiurea, uneori simt si eu nevoia sa vorbesc cu cineva chestii de genul dar din pacate majoritatea sunt la fel de " inchise "

7 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Eu discut deschis cu iubitul meu despre intimitate. Până la urmă patul de acasă este locul sacru al unui cuplu. Dar afecțiunea este mediul care înconjoară totul.
EVIT să răspund/deschid un subiect intim cu ceilalți deoarece:
- Oamenii mă consideră curvă/nesimțită/fără frică de Dumnezeu dacă am o discuție în limita bunului simț;
-Mulți oamenii urăsc să știe despre împlinirea sexuală a altora deoarece ei nu sunt fericiți pe acest plan. Ca și paranteză: sunt mai deranjați și nervoși de zgomotele unei partide de amor decât de zgomotele de la o ceartă/bătaie;
-Primesc propuneri/întâlniri pe Facebook deși nu dau de înțeles că vreau o relație extraconjugală. Din acest motiv am dezactivat contul;
-Ești privită cu scârbă pentru că dacă ai fost deschisă, automat ești privită ca o "sugătoare" care știe să ofere herpes(de parcă ceilalți nu fac asta);
-Religioșii îți dau în cap spunând că a se face după căsătorie;

Mai sunt și alte motive dar astea sunt principalele.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am o probleme sa discut cu iubitul meu despre intimitati pentru ca e ceva normal.Acuma depinde si de cat timp sunteti impreuna.

| mentholinks a răspuns:

De ce crezi ca se numesc intime? Daca le discuti cu toata lumea n-ar mai fi intime, e simplu.

| Justme1997 a răspuns:

Așa suntem majoritatea crescute, că ar fi rușine să vorbești despre ele. Adică dacă nici mamele nu vorbesc cu noi să ne explice nimic, așa ajungem și noi. Stiu multe fete care nici nu știau ce-i stopul când le-a venit și credeau că mor laughing

| gabriielaaa a răspuns:

Depinde de felul de a gândi si teama de nu a fii catalogată si facuta de ras. Eu una vorbesc despre asta si nu mi-e rusine despre cum sunt iar discurile intime nu se rezuma la doar ce faci in dormitor important cu cine vorbesti si ce, nu toata lumea vede asta ca ceva de discutat decat cu prietenele.