| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu am noroc in dragoste?
Sunt o femeie harnica,ambitioasa,frumoasa,bruneta,inaltuta,cu forme...un chip frumos.
O buna gospodina,un bun sofer,o doamna in societate... unde gresesc?
Imi doresc o relatie stabila dar nu am parte,ori e insurat, ori nu-l lasa mama lui sa fie cu mine,ori e incult, increzut sau nebun.
Si ce parere aveti despre diferenta de varsta?

75 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Diferenta sa nu fie mai mare de 3 ani. Poate sa fie un blestem asupra ta, daca ai incercat multe metode sa fi cu cineva si nu ti-a mers roaga-te la dumnezeu sa te scape de blestem altfel vei fi singura toata viata. Am fost blestemat de 2 poate 3 femei si am avut parte numai de sex ocazional niciodata relatie de durata, am zis ca pot trai asa si nu o duc rau nu ma plang, mi-au facut un serviciu destul de bun ca m-au bestemat alea. ))

| Ana407 a răspuns (pentru mgtow):

Cred ca am cununiile legate...alta explicatie nu gasesc.
Cu siguranta am fost blestemata desi nu prea aas vrea sa cred in asta.

| mgtow a răspuns (pentru Ana407):

Atat timp cat e un dumnezeu exista si naiba + blestemele. Eu am incercat prin multe metode sa gasesc si nu vroiau altele erau paranoice sau ziceai ca erau niste copii care nu aveau habar cum sa interactioneze cu mine, o groaza de proaste am gasit in viata mea. M-am enervat si am zis incercam cu aventurile, asa le-a placut atunci merg pe varianta asta. Viata asta e data naibii, multi prosti si panarame altfel aveam familii acum

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ana407):

Norocul ti-l faci singura si alegerea barbatului de asemenea.
Este evident ca ai o tendinta sa te uiti dupa cine nu trebuie, de aceea dai peste oameni cu care nu esti compatibila.
Am cazul unei prietene care a trecut prin cativa barbati care i-au placut, pentru ca aratau foarte bine ca masculi, considerand ca nu-i musai sa aiba scoli inalte, ca sa se potriveasca cu ea (ea fiind aritect) ci un om simplu, iubitor care sa-i arate afectiune si sa fie alaturi de ea, dorindu-si copilasi si familie. I-a luat 5-6ani sa rupa relatia cu unul care consuma droguri si tot colapsa.
Altul, la fel de "armasar frumos" dar alcoolic si putoare, ca nu facea purici multi la nici un job, fiindca se imbata si nu mergea la munca cu zilele.
De i-a culeges pe astia?
De pe Tinder si alte site-uri online.
In final, cand a implinit 35 de ani, a decis sa faca ceva pentru ea si sa se uite si in jur. Norocul a venit in cateva luni, cand a gasit un coleg la sectia de inginerie, total opus celorlati barbati pe care-i avusese pana atunci, dar care s-a dovedit a fii un barbat, sot si tata ideal. Au 3 copilasi impreuna, o casa, servicii bune si o viata cum nu si-a imaginat-o.
Pana si atunci cand l-a intalnit imi spunea ca nu-i genul ei, dar ca este dispusa sa-l cunoasca mai bine, fiindca eu ma tot rugam de ea sa-i dea o sansa, ca sa-l cunoasca.

Hai sa te lamuresc cu privire la "cununiile legate" casa-ti iasa prostia asta din minte: tu nu poti sa ai cununiile legale, odata ce ai fost deja maritata (chiar daca ai divortat). Daca le aveai legate, nu te-ai fii maritat niciodata!

| wildthing a răspuns:

"cu forme"? Poate aici e cheia. E felul tau de a spune ca esti mai plinuta?
Poate te supraestimezi si tintesti mai sus de nivelul tau estetic/social/intelectual. Din ceea ce am observat eu, foarte multe femei au pierdut contactul cu realitatea zilele astea...si se arunca mult prea sus pentru ceea ce au ele "de oferit".
Ce parere am despre diferenta de varsta? Depinde ce diferenta, dar in general am o parere proasta.

| Ana407 a răspuns (pentru wildthing):

Nu vreau sa tintesc mai sus de nivelul meu,circumstantele ma imping sa fac asta.
Sunt putin fortata sa ridic stafeta pentru ca nu mai vreau sa trec inca odata printr un divort.
Am ales un barbat simplu, fara educatie, fara cultura, principii, tocmai pentru ca aveam parerea ca sunt la acelasi nivel, insa ....traiul cu el mi-a demonstat ca nu suntem la acelasi nivel.Am suferit mult alaturi de el era foarte gelos,posesiv si i se parea ca il insel oricine se uita la mine.
Nu am studii superioare,doctorat,am bun simt, cei sapte ani de acasa, sunt o familista convinsa, cu forme dar nu plinita ci la modul sexi, nu am vicii.Viciul meu e casa, munca, familia (de care nu am parte)
Stiu sa iubesc frumos un barbat doar ca multi au frici si blocaje.

| wildthing a răspuns (pentru Ana407):

Pff! Circumstantele te imping sa faci asta? Si de ce te-ar dori pe tine un barbat care iti e superior? De ce nu s-ar uita la o femeie de nivelul lui?
De exemplu, daca tu nu ai studii superioare, de ce te-ar dori un barbat care are?
Apropo, la ce te referi cand spui ca multi barbati au frici si blocaje? Ce frici si blocaje?

| Ana407 a răspuns (pentru wildthing):

Am colegi de munca cu studii superioare si gandim la fel ...conteaza omul mai mult ca diploma.
Am o personalitate puternica, poate asta e defectul.

| wildthing a răspuns (pentru Ana407):

Ganditi la fel si totusi nu te vrea niciunul.winking
Ai personalitate puternica? Deci nu doar ca tintesti prea sus, dar vrei sa-ti si stea barbatul la picioare.winking

| Ana407 a răspuns (pentru wildthing):

N-am zis ca nu ma vrea niciunul.
Nu ma vrea acela pe care il vreau eu ci aceia pe care eu nu-i mai vreau, ranindu-ma candva.Rugand a doua sansa.
Acesti barbati nu mai exista pentru mine odata ce am ales sa merg mai departe fara ei.
Imi doresc sa merg inainte si de mana cu barbatul pe care il iubesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ana ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai uitat sa mentionenzi aici un lucru extrem de important: vii cu bagaj la purtator: un BEBELUS!

Pornind de la acest lucru, datele problemei la tine se schimba enorm, fiindca majoritatea care sunt holtei nu vor femei divortate si cu copilasii alora.

| mihai69 a răspuns:

Și mai ales foarte modestă.
Vârsta e doar o cifră în buletin; contează omul și educația.

| Ana407 a răspuns (pentru mihai69):

Faptul ca dau cateva detalii despre mine nu inseamna ca nu sunt modesta.
Spun ce cred si ce simt tocmai pentru a gasi o solutie.
Sa nu se confunde comunicarea deschisa cu lipsa de modestie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate din cauza ca esti atat de buna, partenerul tau nu se gaseste pe toate drumurile. Crezi ca un mediocru te-ar coafa?

"unde gresesc?
Imi doresc o relatie stabila" - ai asteptari, aici gresesti.

"ori e incult, increzut sau nebun." - asta nu e definitia universala a barbatiei?

Despre diferenta de varsta am o parere buna, mai ales daca vorbim de un barbat mai in varsta cu maxim 10 ani.

| Drimmero a răspuns:

Cum au mai zis si altii, nu crezi ca te cam supraestimezi? Incearca sa fii putin mai modesta, e ok sa ai standarde dar mai intai trebuie sa priveste lungul nasului si abia apoi sa pui pretentii astronomice. Imi e greu sa cred ca tu esti cea perfecta si restul sunt nebuni sau sunt plini de defecte, poate si ei la randul lor au zis aceeasi chestie despre tine. Asta unu la mana, doi la mana nu ai gasit persoane potrivita. Si de ce graba pentru o relatie? Viata nu consta doar in a avea relatii, e mult mai mult de atat, de ce sa stagnezi in a gasi marea dragoste cand poti merge inainte cu ea facand ce iti place, avand lucruri pentru care sa traiesti, daca esti tanara si cred ca esti traieste-ti viata!

| Ana407 a răspuns (pentru Drimmero):

Probabil sunteti invidiosi pe descrierea mea.
Chiar sunt o femeie perfecta doar ca isi bat altii joc de mine in loc sa ma aprecieze.
Imi vad de lungul nasului mereu.
Viata mi-am trait-o cum nu si-a trait-o altul la 50 de ani
Imi doresc o relatie stabila sa ofer celui de langa mine ce e mai frumos pe acest pamant si am un mare ghinion in acest sens.
Nu sunt genul de femeie care vrea case, masini, barbati cu bani.
Imi plac plimbatile seara, mersul la film, la teatru la concerte. Vreau copii si un sot bun.
Atat cer de la viata!

| Drimmero a răspuns (pentru Ana407):

Esti cam trollache tu asa. Daca nu esti imi e mila de tine daca gandesti asa. Nu exista 'femeie perfecta', daca intr-adevar arati asa cum te-ai descris pot sa zic ca minte iti trebuie mai multa, nu e suficient sa arati doar ambalajul.

| Ana407 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am intrat pe acest site pentru a fi jignita, judecata sau criticata.
Sunt exact cum m-am descris!

| Drimmero a răspuns (pentru Ana407):

Miroase a grandomanie d-aia severa de la o posta.

| Ana407 a răspuns (pentru Drimmero):

Te-as crede dar nu pot pentru ca nu ai dreptate.
E o conversatie libera nu suntem in povesti cu "lupi moralisti"

| Drimmero a răspuns (pentru Ana407):

Ok, viseaza in continuare cu ochii deschisi doar pentru ca esti 'perfecta'.

| Ana407 a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt perfecta, cu suflet pur si inocent.
Repet, Nu am venit pe site sa judec ci sa discut liber.
Nu am frustrari necontrolate, ma iubesc asa cum sunt! Daca nu ma iubesc eu, atunci cine?

| Dormeo a răspuns (pentru Drimmero):

Tu vorbesti prajitule rolling on the floor hai ca te-a invatat TPU un cuvant nou

| ViorelVaFuraDeSubPod a răspuns (pentru Ana407):

Atunci, cum se face ca nu ai poza de profil cu tine?

| Drimmero a răspuns:

Ai avansat si tu o obsesie pentru mine, pe langa autism cel mai probabil te vor gasi si cu altele, tu doar cauta-te.

| Mosotti a răspuns:

Ce varsta ai? Ca e f important.
Diferenta trebuie sa fie maxim plus minus 4-5 ani, altfel nu prea dureaza treaba.

Dupa aia poate iti zic eu unde e problema.

| Wr3nch a răspuns:

2 ani e ideal. 5 ani e realizabil. 10 merge. 15 plus, deja ori esti mama, or fiica. Cauta ca e plina lumea, si e si unul pentru tine. Cunosc oameni care au cunoscut un partner pe plac dupa 30 sau 35 de ani, si acum sunt casatoriti cu copii.

| LoveSleep a răspuns:

Pune si tu o poza cu tine, ca sa nu te mai lauzi singura.

| SG1995 a răspuns:

"Si ce parere aveti despre diferenta de varsta?"
In general îmi plac tipele mai în vârstă, dar consider diferența maximă acceptabilă 10 ani.

Mă nu știu unde greșești, dar eu mi-s disponibil, incult nu-s, însurat nici atât, încrezut nu, nebun, eh fiecare are nebunia lui, mama n-are treabă sunt adult și bonus nu sunt gelos sau posesiv, vin dintr - un mediu de genu. So dacă ești interesată să ne cunoaștem, dă-mi un mesaj.

| Lukasssz a răspuns:

Drimmero tu esti grandoman si faci pe altii grandomani, cat de redus mintal poti fi? rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru Lukasssz):

Sunt curios cand are Lukasssz vreo replica? ca in majoritatea cazurilor vorbeste autismul din el.

| Lukasssz a răspuns (pentru Drimmero):

Cat ai stat sa te gandesti la replica asta rolling on the floor? Nu de alta, dar e proasta.

| Drimmero a răspuns (pentru Lukasssz):

Daca nu ai prins-o nu inseamna ca e proasta, ci tu esti.

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Probabil barbatii sunt intimidati de tine daca esti intr-adevar asa cum esti! Este mai greu pentru majoritatea barbatilor sa-si daca iubita, deoarece sunt cam nesiguri pe ei si au sanse mai mari sa fie refuzati! Sfatul meu:gaseste pe cineva de care-ti place si incearca sa faci tu primii pasi:incepi sa-i dai mesaj prima, il inviti tu in oras, si vezi ce iese! Pana la urma o sa se deschida si el daca te place!

| Ana407 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Buna,multumesc.
Am decis sa mi acord timp sa ma recuperez dupa "pierderea" lui.
Sa las lucrurile sa vina de la sine...
De la el nu cred ca voi mai primi un raspuns desi ii vad numele peste tot, in carti, pe afise, pe net, pe tablita de la masini.

Poate are ranile lui...deazamgiri etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești prea modestă, de aceea.

| Mopmop a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta am putea sa il gasim impreuna la o cafea sau o plimbare prin parc.
Nu stiu ce sanse ar fi insa am zis sa incerchappy
Revenind, ca si majoritatea femeilor si majoritatea barbatilor "miros" la nivel chimic disperarea celuilalt in a gasi o relatie...
Sfatul meu ar fi sa incerci sa fii mai calma si sa iei lucrurile usor...

| Trixt3r a răspuns:

Am citit doar o parte din comentarii.
Ce pot spune cu sinceritate este fiecare persoana are o personalitate diferita, daca intalnesti 10 persoane care te dezamagesc, asta nu inseamna ca toate persoanele sunt la fel, probabil trebuie sa gasesti pe cineva care sa fie pe aceeasi lungime de unda.
As vrea sa adaug faptul ca in orice relatie sunt implicate 2 persoane si cazurile in care 100% din vina este doar de partea unei persoane sunt rare. De cele mai multe ori vina este impartita intre ambele parti implicate daca relatia nu merge bine. Fiecare relatie esuata, dupa parerea mea, trebuie sa duca la o reflectie asupra ce a mers rau si sa inveti din asta, sa corectezi acolo unde ai gresit, daca este cazul... pentru a nu repeta greseala. (in cele mai multe cazuri, problema este de comunicare)
Si de incheiere - Fiecare are modul lui propriu de a privi perfectiunea, ce este perfect in ochii tai poate sa nu fie la fel de perfect in ochii altuia, nu cred ca exista standarde pentru asta... exista si persoane care detesta perfectiunea pentru ca-i face sa se simta mai mici.

| Aditu94 a răspuns:

Diferenta de varsta ...parerile sunt impartite..pentru mine nu este important, atata timp cat femeia este ce trebuie din alte puncte de vedere ..nu stiu cati ani ai.dar ai accepta sa dai curs unui inceput cu un barbat de 27 ani? daca DA, scrie-mi!

| Silwian a răspuns:

Hei.Da mi mesaj in privat... hai sa ne cunoastem... poate iese ceva!laughing

| BlackChocolate1 a răspuns:

Mie îmi plac bărbații mai în vârstă. Sunt de părere că altfel dezvolți o relație cu cineva sigur pe el și matur. Dar maxim 10-12 ani.
Iar legat de prima întrebare, cred că ține de doar de chimia care se formează între tine și ei, nicidecum de alte aspecte.
Va răsări soarele și pe strada ta, important e să nu forțezi lucrurile doar din dorința de a avea o relație "perfectă".

| Robert265 a răspuns:

Uite și eu sunt în aceași situație nu am noroc și n dragoste daca vrei sa vorbim sa ne cunoaștem sunt dispus as fi bucuros!?

| AVAAVA a răspuns:

Nu te lasa bătută!

| AVAAVA a răspuns:

Cum ai ajuns la concluzia ca ești frumoasa, cu chip frumos, harnica, gospodina?
Când mergi pe strada lumea se întoarce și ramane uimita, toată lumea îți spune ca ești irezistibila?
Frumusețea este relativa.
Unora le place slabe, altora grase, și lista este lunga. Pe lângă calitățile de ordin exterior care sunt subiective, ca nu toți vor o femeie sa stea la cratiță, sau care să-și dea toată ziua cu oja pe unghii... Foarte importante sun și calitățile morale, intelectuale, psihologice...simțul umorului este iar foarte important.

| Ana407 a răspuns (pentru AVAAVA):

Daca e perfecta e o probleme ca de ce e perfecta...
Daca nu e perfecta...iar e o problema ...ca trebuia sa fie perfecta!
Nu-i mai multumeste nimic pe oameni, se pierd in propriile ganduri si frustrari.
Viata e grea, nu poate oricine!

| AVAAVA a răspuns (pentru Ana407):

După cum am menționat mai devreme, frumusețea, perfecțiune..sunt relative. Nu vei fi niciodată frumoasa pentru toată lumea. Trebuie doar sa cauți pe cineva care sa te aprecieze pe tine, cu tot cu defecte. Multe defecte sunt și ele relative, pentru anumite persoane pot fi plăcute. Nu mai pune totul la suflet și trăiește-ți viata. În afara de sănătate aproape totul depinde de noi. Sunt alegeri bune sau rele.Trebuie doar sa analizezi bine când faci o alegere

| shookdazed a răspuns:

Eu unul am 29 ani si de multi ani singur si desi mi-am dorit o relatie am renuntat fiindca lumea din ziua de azi e nebuna oricat de gentleman am incercat sa fiu degeaba nu se mai apreciaza lucrul acesta in ziua de ziua sau mai ales puritate fiindca am ajuns la varsta asta fara sa fac nimic desi mi-am dorit asta.
Pana la urma m-am axat pe munca si casa ca altceva nu mai e de facut, cam asta iti recomand si eu tie fiindca din cate se pare astea ne cam asteapta pe toti din pacate...
Succes

| shookdazed a răspuns:

Haideti sa terminam cu jignirile pana la urma nimeni nu e perfect, fata vrea si ea o relatie ca oricine, daca jignim cu ce ne ajuta?
Domnișoara eu zic sa mai ai rabdare fiindca candva va veni si alesul inimii tale acela care ti-l doresti.
O seara buna iti doresc.

| 3824060673 a răspuns:

Pentru că probabil te oferi prea ușor "azi" și cui nu trebuie. Vrei un bărbat sau îl vrei pe el și ce nu știe el? Să nu îți pierzi calitățile te rog, ok? Merci și...
Succes

| Ana407 a răspuns:

Doar oamenii ratati se iau de viata altora.
Cred ca faci parte din categoria asta!
Mie imi e mila de tine, presimt ca duci o viata grea, lipsita de educatie si dragoste si ca ai o problema cu femeile de genul meu, pprobabil esti vreun refuzat!

Esti toxic! Un barbat pe care nu si l-ar dori o femeie la casa ei.

| Lukasssz a răspuns (pentru Ana407):

Ignora-l pe acest individ Drimmero.
E un virgin, are 40 de ani, e intretinut de parinti si se cearta cu tinerii pe aici

| Ana407 a răspuns (pentru Lukasssz):

Multumesc!

| Drimmero a răspuns (pentru Ana407):

Te bagi ca musca in...
Asa tare te-am ranit, domnisoara? vezi ca tu esti cea care se plange ca nu e dorita de nimeni, nu eu.

| Dormeo a răspuns (pentru Ana407):

Da. Drimmero chiar e un toxic si un refuzat.

Cat despre intrebarea ta, cred ca nu atragi pentru ca esti foarte dramatica
Intrebarea ta e scrisa intr-un mod ciudat, tanguitor, neplacut daca asa vorbesti mereu plangacios s-ar putea sa fie asta problema ta

| Drimmero a răspuns (pentru Dormeo):

Ti-ai pregatit conacul cu pisici? Ajungi ca ea

| Dormeo a răspuns (pentru Drimmero):

Ce e rau in a avea o casa cu pisici? Care e diferenta dintre o casa cu pisici si una cu papagali? rolling on the floor
Vezi ca tu esti deja acolo

| Drimmero a răspuns (pentru Dormeo):

O casa plina cu pisici e asociata cu un anumit grad de dementa pentru persoana aia, nimeni sanatos la cap n-ar avea o casa plina de asa ceva.

| Dormeo a răspuns (pentru Drimmero):

Dar ar avea o casa plina de papagali pentru ca? rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru Dormeo):

Pentru ca au mai mult haz si nu sunt banali ca o pisica. Daca intru intr-o casa plina ochi de pisici automat as simti depresia din partea stapanei sau alte afectiuni paihice.

| Dormeo a răspuns (pentru Drimmero):

Nu credeam ca poti fi mai dus... papaglii efectiv stau pe loc, nu fac nimic, pisicile se joaca, vaneaza, se urca pe pereti
Supa ta zicea ca are 5 pisici. O faci depresiva? Hal de prieten esti tu
rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru Dormeo):

Stau pe loc? Se vede ca nu le cunosti comportamentul, ai mei sunt cvazi-dresati, unul dintre ei are o personalitate deosebita, sta pe deget, asculta, e sociabil, cand intru la baie e primul care vine aproape de gratii sa vada cine e si multe altele, daca aveam rabdare mai multa il faceam sa vorbeasca, le stiu comportamentul perfect.
Stii foarte bine ca m-am referit strict la tine, n-are 5, nu mai schimba subiectul

| Dormeo a răspuns (pentru Drimmero):

Tu recitesti vreodata ce scrii?

''Stau pe loc? Se vede ca nu cunosti comportamentul. Al meu sta pe deget!'' rolling on the floor)))

Nu schimb subiectul ti-ai facut prietena depresiva

| Drimmero a răspuns (pentru Dormeo):

Esti dusa de-a binelea...intelegi si tu la fel ca victoria in punga.

| Dormeo a răspuns (pentru Drimmero):

''acum 31 minute | Drimmero a răspuns (pentru Dormeo):
Stau pe loc? Se vede ca nu le cunosti comportamentul, ai mei sunt cvazi-dresati, unul dintre ei are o personalitate deosebita, sta pe deget ''

Tu citesti ce scrii? rolling on the floor

''cand intru la baie e primul care vine aproape de gratii sa vada cine e''

1. si pisicile te asteapta in geam si reactioneaza cand intri in casa
2. tii papagalii in baie? rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru Dormeo):

Ce papagali iti stau tie pe deget in afara de cei care sunt invatati/dresati, majoritatea sunt salbatici si zboara, face mai multe dar n-are sens sa zic tot, aproape ca-l facusem sa vorbeasca.

1. Majoritatea pisicilor pe care le-am vazut la prieteni/rude stateau intr-un colt si doar mancau.
2. Dar unde sa-i tin, fac multa galagie si mizerie, in camera n-as putea sa-i tin ca ii apuca nebunia spontan, i-am mai avut acolo si erau numai gainati si fulgi pe jos + boabe imprastiate.

| Dormeo a răspuns (pentru Drimmero):

1) alea sunt pisici abuzate sau care nu primesc afectiune
2) trist

| Drimmero a răspuns (pentru Dormeo):

1. Ce abuzate ca erau mai rasfatate decat propriile lor persoane.
2. Deloc, e cald acolo si le place, se odihnesc mai bine ca e liniste, le mai dau drumul prin casa periodic

| Dormeo a răspuns (pentru Drimmero):

1. o pisica care primeste afectiune se alinta non stop, eu de doua ori am dat atentie la o pisica pe scara blocului si ma asteapta zilnic acum sa o mangai, ii tremura coada cand ma vede de fericire
daca sunt hranite ca niste balene nu inseamna ca stiu ce e aia afectiune
2. trist

| Drimmero a răspuns (pentru Dormeo):

Ia-o acasa daca nu e a nimanui.
2. De ce? Au toate conditiile acolo si e liniste pentru ei, se pot odihni cum trebuie.

| jorjache a răspuns:

Ai încredere și răbdare
Sunt bărbați fix cum vrei tu, doar ca încă nu i-ai întâlnit

| IoanVL a răspuns:

Citind descrierea, deja am început să visez frumos... Am glumit, doar știi că de multe ori lucrurile serioase se spun în glumă happy
O să scriu și eu un răspuns, și s-ar putea să nu fie cel pe care îl dorești, dar cu siguranță e cel corect.
Legătura dintre soț și soție e una pe viață, Dumnezeu nu îngăduie despărțirea decât în cazuri de imoralitate (adulter). Decât să cauți un bărbat, doi, trei, etc. care în final să se dovedească mai răi decât soțul tău, mai bine cauți o cale de împăcare cu el. Și decât să te rogi să găsești bărbatul potrivit, mai bine te rogi să-i dea Dumnezeu înțelepciune soțului tău și să-i lumineze mintea să înțeleagă unde a greșit și ce a pierdut. Presupun că aveți și amintiri frumoase împreună...