| robertciclism a întrebat:

De ce nu imi acorda prietena suficienta libertate?

Tocmai am avut o cearta cu prietena mea care mi-a reprosat ca am indraznit sa plec 20 minute din fata laptopului sa imi fac o inghetata. Ideea e ca suntem impreuna de aproape 1 an si 6 luni si nu stiu daca am reusit sa ies de 5 ori cu baietii la bere sau in oras in tot timpul asta. In fiecare zi mergeam la ea pe la 4-5 dupa amiaza si plecam pe la 11 seara si din cauza asta a avut probleme si cu vecinii si cu proprietarul unde sta ea la chirie.
Am incercat sa ii zic ca vreau si eu putina libertate, dar s-a suparat de fiecare data si mi-a tot reprosat ca nu o iubesc.
Eu o iubesc foarte mult, dar nu inteleg de ce este asa. Nu am preocupari asa cum au ceilalti baieti, nu umblu cu alte fete, nu am intrat in cluburi niciodata, nu ma droghez, vreau doar putin timp si pentru mine. Nu mi-am inselat niciodata prietenele dar ea ma baga in aceeasi oala cu majoritatea baietilor din ziua de azi.
Este si foarte suparacioasa, se supara din orice. Tin sa mentionez ca pe durata verii si pana in septembrie, cand incepe sesiunea de toamna, ea este plecata in Republica Moldova, caci de acolo este.
Iar acum, cand i-am zis de libertate, mi-a spus ca o sa dispara din viata mea si n-o sa ma mai deranjeze niciodata, cu alte cuvinte, nu mai vrea sa fie cu mine. De ce exagereaza asa?
Imi tot zice ca sunt egoist, ca nu stiu s-o apreciez, ca nu o iubesc, dar i-am spus de atatea ori ca o iubesc si am fost un baiat cu bun simt tot timpul. Dar ea nu intelege niste chestii elementare de care un barbat are nevoie.
Nu vreau sa ma despart de ea, o iubesc prea mult ca sa o fac.
Ce pot face s-o conving c-o iubesc dar ca am nevoie de libertate?
Ajutati-ma, va rog. Nu mai stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna,probabil e prea geloasa si te vrea doar pentru ea,sau nu are suficienta incredere in tine. Faptul ca e asa inseamna ca te iubeste,dar totusi oricine are nevoie de putina liberitate,oricat ai iubi o persoana,nu poti sa stai lipita de ea.
Explica-i ca o iubesti dar sa nu te tina asa din scurt, mai ales ca sa te catalogheze ca fiind ca alti baieti.
Chestia asta aduce frustrare in timp, si ve-ti avea certuri apoi se poate ajunge la despartire.Intr-o relatie trebuie sa stii limita,trebuie nici sa lasi persoana iubita prea libera,dar nici sa nu o tii din scurt,ca te saturi la un moment dat si daca de pe acum face asa,imagineaza-ti sa te casatoresti cu ea,nu ai voie nimic sa faci mai ales ca baiat,orice baiat ar mai iesi nu neaparat la alte fete, dar ar mai iesi la o terasa cu prietenii, ar vrea sa fie putin mai liber sa mai respire.Nu trebuie sa te lasi chiar asa,ca daca te iubeste te va intelege,ca si ea banuiesc ca mai iasa cu prietenele la un suc, sau mai merge la shoping, etc.

7 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Wow, cat de corect ai scris. sunt aproape surprinsa, e ceva extrem de rar pe TPU.

| alylove15 a răspuns:

Nu cred ca ai vreo sansa sa o convingi vrea sa fi doar al ei adica tot timpul tau sa fie petrecut cu ea, este posibil ca in trecut sa fi acordat libertate si sa fi fost inselata asa ca pe tine vrea sa te pastreze si sa fi doar a ei chiar daca zici ca nu ai insela-o, nu poate sa fie sigura cu u nu o vei insela tot timpul va exista un semn de intrebare.

| mona a răspuns:

Ei na...lasa ca nu te paraseste,a zis asta ca sa te tina langa ea,fata te iubeste mult ca daca ar putea te ar lipi de ea cu,, picatura,, ca sa fie sigura ca esti langa ea.

| irinnnnnaaaaaa a răspuns:

Scuze ca iti zic asta, dar prietena ta este inchisa la minte! Cunosc si eu molodovence, si toate sunt asa! Si multi baietii le.au zis, ca sunt intr.un fel anume(nu zic). Asta nu e relatie.pe bune.Ei ii e frica sa nu te piarda, te vrea doar pentru ea. Explicai, ca si tu ai anumite mom cand vrei sa fii singur.In plus ea nu ar fi trebuie sa iti reproseze ca nu o iubesti,ci tu,deoarece daca te iubea cu adevarat nu iti cerea sa va despartiti, ci doar sa gasiti o cale de rezolvare.Ea nu stie ca, daca te tine din frau la un moment dat o sa te piarda.Greseste enorm! Poate ar trebui sa luati o pauza.Dar ea, in tot acest timp de un an si 6 luni a fost mereu asa? Cum ai putut sa rezisti.Acum sincer, doar nu e ultima fata de pe pamant si la un mom dat aceasta relatie se va sfarsi.Ai uitat un detaliu, varsta.
Nu mai stiu ce sa zicthinking

Răspuns utilizator avertizat
| robertciclism explică:

Stiti ce m-a intrebat adineaori? Daca sunt dispus sa renunt la libertatea mea, de dragul relatiei noastre.
I-am raspuns ca nu vreau sa renunt la TOATA libertarea mea. Insa ea mi-a zis ca libertatea nu e pe bucati, ca nici ea nu e pe bucati...

| robertciclism explică:

Tocmai mi-a zis, dupa raspunsul meu pe care il stiti deja, ca zarurile au fost aruncate si ca ma iubeste dar nu poate merge mai departe.
Eu fac 23 de ani in septembrie iar ea a facut in iunie 21 de ani. Eu o iubesc prea mult sa renunt la ea.
Borcanelcumiere, am rezistat 1 an si 5 luni pentru ca o iubesc, nu pentru ca sunt eu mai rezistent din fire. Da, sunt si mai rezistent dar si foarte ambitios si incapatanat.

Cu alte cuvinte, tocmai ati asistat la o despartire (aproape) LIVE.
Imi pare rau ca a trebuit sa impartasesc cu voi experienta mea neplacuta.