| AlexisAlexx a întrebat:

am nevoie de sfatul vostru! Deci prietena mea cea mai buna s-a impritenit cu o fata ( Y ) care o influenteaza negativ si face muuulte prostii, mai multe ca mine si eu am devenit putin geloasa de cand ea isi petrece timpul cu ( Y ) si nu stiu ca eu i-am mai reprosat de cateva ori ca de ce sta cu ea, ca nu e o fata de incredere dar ea nu ma asculta. deci vorbeste si cu mine dar eu vreau sa o am doar pentru mine, iar fata aia parca incearca sa mi-o "fure"! Si imi face in ciuda de fiecare data, cum ar fi, pune o stare pe facebook cu ea si zice ca se simte extraordinar si pune poze cu ea. la descrire : Best friend, te iuuubesc si asa mai departe! Nu stiu ce sa ma fac! Si cand ii zic asa, spune ca sunt nesimtita, geloasa si eu ma supar putin dar apoi imi trece pentru ca o iubesc si chiar e o prietena buna, ma asculta intotdeauna si ii zic TOTUL! Ce sa ma fac? Dau FUNDA

1 răspuns:
| Diana0727 a răspuns:

Buna! Eu zic ca ar trebui sa petreci cat mai mult timp cu prietena ta si sa ii arati cat inseamna prietenia voastra pentru tine prin gesturi marunte (de exemplu sa ii trimiti un mesaj frumos despre prietenia voastra intr-o zi oarecare, fara un motiv). Ai mai putea sa faci multe poze dragute cu prietena ta cand va intalniti si sa le pui si tu pe facebook. De ce sa faca numai noua ei prietena asta? Nu te-as sfatui sa intri intr-o competitie cu acea fata, dar daca nu poti evita asta incearca sa nu isi dea seama si prietena ta, pentru ca nu ii va placea sa fie pusa la mijloc si s-ar putea supara. Inteleg cum te simti, si eu am trecut prin asta cu prietena mea cea mai buna. sad Iti spun sincer, daca ea nu vrea sa se indeparteze de acea fata, nu poti sa o convingi. In schimb, poti sa te apropii tu de prietena ta si mai mult. Iesiti impreuna cat de des posibil. In oras, in parc, la strand, ca tot e vara. Si incearca sa o convingi pe prietena ta sa nu isi aduca pe nimeni cu ea (stii la cine ma refer). Si inca ceva: incearca sa nu o mai bagi in seama pe asa-zisa prietena a prietenei tale! Daca vrea sa te enerveze, pleaca de acolo, sau daca posteaza poze care te deranjeaza si iti spune lucruri urate pe facebook ignor-o, fa-o sa creada ca tu nu o consideri o amenintare, ca nici macar nu iti pasa de persoana ei! Asta sigur o va scoate din pepeni!winking
Sper ca te-am ajutat, bafta! happy