| Atti12 a întrebat:

De ce sexul este asa important mai mereu? Sexul nu e facut doar pentru reproducere? De ce se foloseste si in alte scopuri? Exista lucruri in viata mult mai importante si mult mai faine decat sexul. Deja a devenit ceva super tabu in zilele noastre, de parca daca nu ar mai exista sexul, viata nu ar mai avea farmec.

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fara sex multi nu pot trai pe pamant, si femeile isi smulg parul din cap. O afacere buna sexu asta pentru a obtine interese fie de la ea sau el

| Ofiintă a răspuns:

Pentru că este o necesitate fizică.
Indiferent de faptul că tu nu îți dorești să dai naștere unui copil, corpul tău îți dă niște semnale în scopul reproducerii.

| wannabe a răspuns:

Iti recomand sa asculti ce are de spus un om de stiinta biofizican care a cercetat problema https://www.youtube.com/watch?v=jbIRvAPevt8

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! E facut pentru reproducere doar pentru cei credionciosi si cu frica ca daca simt cumva sa faca sex in afara casatoriei sau pentru propria lor placere, ii pedepseste dumnezeu.
Nu este cel mai important dar in general ocupa locurile de sus pe lista lucrurilor importante. Si sa stii ca depinde foarte mult de la persoana la persoana cat e de important. Poate unii il considera cel mai important pentru ei si nu vad nimic rau in asta, asa cum unii nu il vad important, fiind bun doar pentru reproducere.happy
Nu a devenit tabu pentru ca nu era catalogat ca ceva normal nici inainte. Cred ca nu realizezi ca e tabu de pe vremea lui Stefan cel Mare si nu o sa se schimbe asta prea curand, cand oamenii inca il considera bun doar pentru reproducere.

| Adry05 a răspuns:

Creează conexiune între parteneri... și vezi că nu știi ce înseamnă t

| RoCkKiD a răspuns:

E adevarat ca scopul principal e reproducerea dar pentru oameni are mult mai multe roluri.

-Reduce stresul
- prodce endofine care ajuta cu alte dureri resimtite de organism
-Reduce sansa de boli cardiovasculare
-intareste sistemul imunitar
-te ajuta sa dormi mai bine
-Intareste relatia dintre parteneri. Cand faceti sex si partenerul iti atinge sanii creierul tau secreta acelasi hormon care intrareste relatia dintre mama si fat
-Oamenii nefiind foarte monogami din fire inseamna ca lipsa sexului e posibil sa te lase fara partener
- imbunatateste stare de bine

| RAY a răspuns:

Sexul este o nevoie a organismului uman, celule tale vor sa duca mai departe adn ul tau,astfel suntem programati genetic,asta e scopul biologic al vieti sa spun asa, desigur ca omul fiind o fiinta evoluata are nevoie si de alte lucruri, parerea mea este ca iubirea este mai importanta decat actul sexual singur, practic iubirea aduce un plus satisfaceti sociale si sexuale a omului, sexul este o parte dintr un mare puzzele, avem nevoie de multe lucruri, vezi piramida lui malow, desigur ca nu stai cu o fata doar pentru sex, sunt de acord ca in ziua de azi mai mult se vrea sex decat ceva serios

| Violleta2022 a răspuns:

Sexul este o necesitate in viata unui adult, nu doar pentru a se reproduce ci si pentru ase descarca emotional, a elimina niste endorfine care iti dau stare de placere, d e relaxare, balansandu-ti starile emotionale si completand sentimentul de dragoste farta de partner.
Propabil esti foarte-foarte micut de varsta si inca nu ai ai avut prima experinat sexuala, ca sa intelegi ce se intampla cu corpul tau.
Sexul nu mai este tabu de peste 30 de ani, cel putin de cand internetul a luat amplaore, thenologia s-a dezvoltata si asa au aparut mii de articole, publicatii, site-uri explicative, informationale sau chiar site-uri porno.
Explozia lor din ultimii 30 de ani, a dovedit clar ca subiectului sexului NU este tabu, dimpotriva, este extrem de usor de discutat despre el.
Sexul nu se poate masura sau compara cu lucruile faine, pentru ca este o necesitate fiziologica foarte normala si sanataoate atat la oameni cat si la animale, si dupa cum am spus, nu doar pentru reproducere ci si pentru sanatatea si echilibru psihic.

| Atti12 explică (pentru Violleta2022):

Daa, micut la 28 de ani laughing

| TheGentleman a răspuns (pentru Violleta2022):

Animalele își manifestă dorința sexuală doar în anumite perioade, numite perioade de rut. Chiar dacă masculii sunt oricând disponibili, femelele sunt receptive doar în acele perioade laughing

Iar când au pui, dorința sexuală dispare vreme de 2-3 ani (depinde de specie) până ce puii sunt înțărcați și alungați sau, după caz, uciși, moment în care reintră în călduri rolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheGentleman):

Explica-i asta celui care a pus intrebarea, nu mie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Atti12):

Probabil ca esti inca virgin sau in imposibilitatea de a face sex, de aceea nu stii ca sexul se face si din necesitati fiziologice, nu doar pentru reproducere.

| Sofer a răspuns:

Pai este important pentru ambi parteneri și se folosește pentru plăcere și satisfacție. Te scapă și de stres.

| cristimihailov a răspuns:

Daca gandesti invers si anume sexul este pentru orice dar biserica il minimalizeaza?

A murit Isus virgin? Ce crezi? Biblia sugereaza ca da. Dar crezi ca fiind star crezi ca nu a avut oferte?

| mastadont a răspuns:

Sexul nu are doar funcția de reproducere ci este esențial pentru psihicul uman pentru că produce o stare de bine și eliberează mintea de stres. Sexul cimentează orice relație între doi oameni, este acel moment în care nu mai ai inhibiții față de partener, ești gol și te arăți așa cum ești, fără haine, fără machiaje, fără masca socială pe care toți o purtăm zi de zi. Sexul cu același partener este minunat pentru că, în timp, partenerii încep să se cunoască tot mai bine unul pe altul și este din ce în ce mai bine pentru amândoi. Sexul nu este doar pentru a ne reproduce, este o artă și un mod prin care ne putem cunoaște pe noi înșine și pe partener.

| Dalmore a răspuns:

Ce viață tristă trebuie să ai ca să pui așa întrebare laughing)

| Endoryus a răspuns:

Nu suni a religioasa frigida chiar deloc, serios!

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca s-a trastornat (viciat) in paradis din cauza pacatului. Acolo am inceput sa pierdem autocontrolul, electivitatea si stapanirea. Am inceput sa devenim sclavii sexualitatii (s-a nascut anxietatea existentiala). Daca in paradis eram in armonie cu fiarele, acum nu mai suntem. Hesiod spune ca Pandora a devenit o dizgratie pentru omenire (tocmai de aceea Dumnezeu ii imbraca goliciunea). Sexul a devenit impur asemenea drogurilor care ne ataca libertatea si ne murdaresc, tocmai de aceea trebuie sa ii impunem limite.
Deci nu este o demnitate ci o mizerie umana (rationalistii se lupta cu empiristii care nu ne considera oameni ci animale).
Creatia este facuta a posteriori de Dumnezeu din praf si cenusa pentru cei de-o conditie umila. Ca daca ii trimiti pe ingeri pe pamant ii injosesti. Oamenii in loc sa il sanctifice pe Dumnezeu venereaza focul, pielea, copacii si caramelele. Creatia va ajunge la nonexistenta asa cum era atunci cand Dumnezeu s-a hotarat sa o faca din nimic, ea este efemera. El ii spune omului sa o stapaneasca, insa el se injoseste si devine sclav, trist.

| TheGentleman a răspuns:

De acord cu tine, dar ce așteptări poți avea de la niște obsedați sexual cu mintea puternic influențată de pornografie și filme? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E facut pentru reproducere dar noi il facem ca un sport. Sa fim in forma. Sa simtim ca incam atragem persoane de sex opus. Este o parte a vietii de care nu putem face abstractie. Drept ca unii nu vad altceva intr-o relatie, cat de bun e ala sau aia la pat. Daca nu imi place ii dau papucii imediat. Conexiunea dintre persoane e mai mult decat atractie fizica. Si de aia se plictisesc oamenii si cauta noi experiente amoroase. De aia inseala pentru ca nu se placeau decat fizic si nu se iubeau in rest. Nu doreau sa stea impreuna decat atata timp cat sexul era bun. Cum vine altul mai bun cum sare in barca/patul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A devenit ceva super tabu din cauza oamenilor tampiti ca tine, care considera ca sexul are unicul scop de reproducere.
Da, normal ca exista lucruri mai importante ca sexul.Si exista lucruri mai importante si ca ciocolata, dar nimeni nu-ți zice sa nu mai
mănânci, nu? Desi mancarea e făcută doar pentru supraviețuire si ciocolata nu e un aliment de baza.Nu dai dovada decât de prostie si ipocrizie.
Cât despre lucruri mult mai faine, ma întreb care-s alea laughingSexul ocupa unul din primele locuri.Dar ăla de calitate.Nu sexul pe lumina stinsă de care ai parte tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sexul nu e făcut doar pentru reproducere, ci și pentru plăcere...că altfel nu era chiar așa iubit. Este ceva care întărește relația soț-soție, contopirea lor în toate sensurile. big grin

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Poate nu stiai, dar sexul, si hormonii pe care corpul ii creeaza in timpul actului sexual, fac ca o persoana activa din punct de vedere sexual sa aiba o imunitate mai buna si de asemenea sa aiba rezultate mai bune, cu pana la 30%, la teste si examene. Este dovedit stiintific.
Sexul e foarte important. Altfel am fi niste persoane irascibile, ne-am da in cap pe unde am apuca. Creeaza o stare de fericire.
Sexul nu e un subiect tabu.

| Atti12 explică (pentru Octavian81):

Corect, dar altii de ce sunt virgini si la 50 de ani? Aia nu sunt oameni?

| Octavian81 a răspuns (pentru Atti12):

Ciao! Sunt si ei oameni. Este alegerea fiecaruia dintre noi cand isi incepe viata sexuala, sau sa nu o inceapa deloc. Sut persoane care nu simt nevoia sa isi inceapa viata sexuala, sau se tem ca ii va durea primul contact sexual, sau unii care jura ca la casnicie sa fie puri din punct de vedere trupesc, adica virgini.
Cei care sunt virgini la varsta indicata de tine sunt in general calugari, calugarite si unii preoti, carora li se impune puritatea trupeasca.
Ei nu sunt oameni?

| Lule a răspuns:

Sa faci sex e ceva normal si sanatos pentru organismul tau. Tu si partenerul tau veti decide cat de mult si in ce fel doriti sa aiba loc acest act sexual.
Nu este facut doar pentru reproducere, daca era doar in acest scop atunci noi femeile am fi intrat in calduri la fel ca toate mamiferele, in schimb noi oamenii ne excitam cand dorim sa facem sex, nu trebuie sa asteptam o anumita perioada a lunii sa avem dorinta de a o face. Daca era doar pentru reproducere nu aveai nevoie de cineva care sa te atraga, faceai copil cu oricine, fara sa ai nevoie de dragoste din partea mascului si dupa aceea te descotoroseai de el pentru ca rolul lui se termina odata cu inseminarea, de asta suntem noi diferiti de animale.
Cred ca nu cunosti termenul de "tabu", deoarece din propozitia ta reiese ca lumea vorbeste numai despre asta, iar tabu inseamna exact opusul. Si nu, viata nu are farmec fara sex, viata nu ar mai avea loc fara sex. Tot instinctul acesta sexual ne ajuta in alegerea partenerului, te uiti sau te atrage un baiat pentru ca e chipes, nu pentru ca stie el sa-ti rezolve o integrala sau ca stie matematici speciale.