| anonim_4396 a întrebat:

De ce toate fetele isi incep viata sexuala de mici?
Asta ma dispera cel mai mult angryangry

Răspuns Câştigător
| answer a răspuns:

Diaa si muuulte altele crede ca tot ce "e la moda" e si bun, dar niciuna nu-si pune intrebari de genul: "oare tot ce este mai vechi e rau? oare batranii nostri nu erau mult mai sanatosi din toate punctele de vedere cand se bazau pe principiile stravechi?" Pe multi auzi vorbind despre varsta optima in care sa-si inceapa viata sexuala, iar daca le raspunzi cu o varsta cat mai inaintata, te cred dusmanul lor si nici nu iti iau in seama raspunsul pentru ca sunt altii care le raspund ceea ce ar vrea si ei sa auda! Asa ca, draga Raluca, foarte bine faci ca iti traiesti copilaria, un lucru pe care atat de multi il regreta cand ajung la un momet dat in viata! Bucura-te de inocenta si lasa-te purtata de principii sanatoase si ai sa vezi la un moment dat invidie din partea altora care vor crapa ca tu nu esti ca ele, ci ca esti mult mai sus ca ele si net superioara!

Imi povestea o fata de 16 ani despre presiunea pe care grupui o pune pe ea ca sa inceapa si ea ceea ce multe "prietene" de-ale ei au inceput cu mult inainte! Si am intrebat-o un lucru: de ce sa te simti presata cand tu de fapt le-ai fost superioara, reusind sa rezisti tentatiei pana la varsta asta? asa ca nu e deloc o rusine in asta...e o virtute pe care societatea a cam dat-o uitarii; apropo misterioasa: ai tot respectul din partea mea.

17 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Crezi ca pe mine nu?
Incerc sa-i explic fiecarei inconstiente la ce se expune,in ce primejdii isi pune sanatatea,ce riscuri exista cu rezultatul sa nu asculte niciuna si dupa catva timp sa o vezi sau plangand disperata ca a fost parasita sau intreband isteric daca e sau nu insarcinata!
Se creeaza o generatie noua, a viitoarelor bolnave de cancer de col uterin, a femeilor incapabile sa mai aiba copii...
Foarte grav si foarte serios.
Dar ele continua sa se grabeasca!

| elasexygagica a răspuns:

Esti invidioasa ca nu ai cu cine face sex?love struck

| Paula007 a răspuns:

Din prostie/ignoranta!

| lplostonyou a răspuns:

Te dispera sau esti cumva geloasa pe ele ca fac sex in timp ce tu nu o faci? happy

| misterioasahug a răspuns:

Buna!
pai asta se datoreaza prostiei laughing
si proastei informari a sexualitatii, si baietilor
etc etc
dar sa stii ca termenul de "toate" nu e folosit corect in intrebarea ta, sa stii ca sunt fete care raman virgine pana la casatorie (eu intru in categorie)
winking

| Balmung a răspuns:

Prostia aia de prejudecata: ca daca nu mai sunt virgina, sunt mai matura, mai coapta si ma plac baietii. Ca nu pot avea prieten daca nu intretin relatii sexuale cu el, eventual daca nu il satisfac. Ele nu s egandesc ca se distrug psihic, ca mai tarizu vor regreta enorm decizia facuta. Ca nu vor mai fi caste pentru sotul lor.Ca isi pot pune sanatatea in primejdie.Ca pot raamne insarcinate. Pur si simplu sunt inconstiente.

| LifeIsAJoke a răspuns:

De proaste logic.laughing

| ramkat a răspuns:

Am o intrebare. De fapt 2 intrebari: cati ani ai? pe tine te deranjeaza ca ai vrea sa o faci si tu si poate nu poti sau ca sunt ele asa proaste? Fetele isi incep viata sexuala de mici pentru: ca parinti lor, in special mamele nu se ocupa de educatia lor sexuala pe care ar trebui sa o faca pe la 12-13 ani, pentru ca au dreptul de a vedea si asculta tot felul de tampenii care le deregleaza grav comportamentul! O mai fac si pentru ca au un coeficient de inteligenta scazut si ca scoala mai nou nu mai reprezinta ceva "misto". Intr-un cuvant din cauza parintilor si din dobitocenie!

| Loove_6052 a răspuns:

happy parerea mea. Chiar daca poate suna putin ''imposibil'' in majoritatea cazurilor, ''vina'' (putin cam mult spus ) apartzine parintzilor big grin nu pentru ca nu le educa oh go on ci pentru ca in majoritatea cazurilor happy parintii nu au o relatzie suficient de stransa cu fata respectiva, astfel exista acea distanta care nu le perimite discutzia deschisa ( suna absurd dar ), daca parintzi ar explica mai multe despre viata sexuala ( de la riscurile expuneri pna la posibile boli ) nu ar mai exista acea curiozitate care este piesa cheie in inceperea vietzi sexuale tongue ( sti tu big grin curiozitatea a ucis pisica puppy dog eyes ) happysi cum au mai spus si altii happy nu toate fetele sunt la fel :X ^w^ [fundita? big grin]

| Alis_5793 a răspuns:

De proaste. Exista biaeti care la vrajesc bine, exista multe discutii sexuale azi si de aceea, curozitatea de a o face.

| coliflor a răspuns:

Tu sa nu faci ca ele si cu asta basta, fi diferita.

| lumy5 a răspuns:

Pentru ca li se pare ca sunt mai interesante, sau ca e la moda

| sefata a răspuns:

Un sfat de la sefa ta happy
Eu mi-am inceput viata sexuala la 17 ani! Cam devreme dar asa am vrut eu happy Am o prietena care are 23 de ani si e virginahappy Fiindca a vrut sa se pastreze pana nu stiu cand.Si nu a mai luat-o nimeni happy Si tu misterioasa : pun pariu ca ai 12 ani si spui asta acum asa sa pari maica tereza si peste 2-3 ani... in baie la scoalahappy

Răspuns utilizator avertizat
| Diiaaa_3397 a răspuns:

Pentru ca numai suntem pe vremea lu mamaieta fata.

| Maaria a răspuns:

Buna!
Sa stii ca nu toate fetele sunt la fel, si nu toate isi incep viata sexuala de mici, dar majoritatea cam asa fac si isi distrug copilaria pentru ca pe moment ele nu-si dau seama ce consecinte pot avea loc dupa inceperea vietii sexuale de la o varsta atat de frageda.
Ele pot sa o faca chestia asta si din ambitia de a afla cum este, sau de ai arata baiatului pe care il iubeste ca tine la el cu adevarat sau poate ca nu a fost invatata de catre parinti ca e periculos ceea ce urmeaza sa faca si o mai pot face din cauza persoanei iubite, daca baiatul ii spune mereu ca tu nu ma iubesti, si ca sa te cred trebuie sa-mi poti demonstra iar fetele fiind naive cedeaza foarte usor iar apoi regreta acest lucru enorm, cunosc eu un asemenea caz i s-a intamplat unei prietene de-a mea.

| ZERO_4286 a răspuns:

Depinde de anturaj mai mult tongue