| anonim_4396 a întrebat:

De ce fetele își încep viața sexuală înaintea băieților?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Unul din motive,fara sa glumesc deloc,ar fi ca fetitele se joaca cu papusi(care au fata umana) iar baietii cu masini(care nu pot fi insufletite).
Ele isi iubesc papusile si se comporta cu ele ca si cum ar fi vii,le vorbesc,le mangaie,li se destainuie,dorm impreuna.
Cand anii trec si un baietel le atrage atentia cu ceva,dragostea lor naiva de copil,paraseste papusa de plastic si trece asupra acelui baietel.
Care, pentru ca s-a jucat cu masinute si pistoale, nu are sensibilitatile fetitei.
Si o refuza.
Si atunci fetita, nestiind ce sa-i mai ofere, apeleaza la hormoni....si se ofera pe ea insasi.
Aici este momentul in care educatia ar trebui sa-si spuna cuvantul.
Educatia data de parinti, educatia obtinuta la scoala...
Pentru ca naive sunt toate fetele.
Dar fete cu principii, responsabilitate si demnitate gasesti mai greu...
happy

| OnuOnulică a răspuns (pentru greece12):

Multumesc pentru raspuns ai mare dreptate. happy

| greece12 a răspuns (pentru OnuOnulică):

...nu stiu cata dreptate am, in schimb, am o fetita.
Care, din fericire, inca se joaca cu papusile!
happy

| OnuOnulică a răspuns (pentru greece12):

Ma bucur pentru tine sper sa fie sanatosa si fericita si sa aveti grija de ea doamna. happy

| greece12 a răspuns (pentru OnuOnulică):

Este ocupatia mea centrala, sa stii!
Si datoria mea de om, mama si femeie.
happy

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Cineva cu testosteron se joaca,, cu masini, arme, chestii ce tin de violenta.

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.
Si descopera fata umana a lucrurilor abia cand i se da cu ea in cap...sau in suflet.

| VreauMiere a răspuns (pentru anonim_4396):

Si fetele au testosteron, dar in cantitati mai miciwinking

| anonim_4396 explică (pentru VreauMiere):

Sunt una din fetele cu testosteron, imi plac filmele cu lupte, ma jucam cu masini, pistoale, ma bateam cu baietii. Noi avem mai mult estrogen, de asta suntem mai putin Yeti fata de baieti. Un metrosexual foarte finut si sensibil, are cantitati mai mari de estrogen. Estrogenul il iei si din soia, poate avea un mic efect asupra unui bautor de sex masculin. Da' hormonii nu-ti fac caracterul pe deplin, asta trebuie sa se stie.

29 răspunsuri:
| stejara2 a răspuns:

Fetele își încep viața sexuală înaintea băieților fiindca se maturizeaza trupeste mai devreme decat baietii, intra in pubertate incepand cu 11 ani, uneori cazuri rare de la 9 ani, pe cand baietii in jurul varstei de 16 ani, rare cazuri 13-14 ani...
Si din punct de vedere psihologic, mai este o cauza: concurenta: fiind prea multe, ajung sa creada ca oferindu-se si sexual cuceresc definitiv un baiat anume.

| OnuOnulică a răspuns (pentru stejara2):

Ai mare dreptate mersi mult happy

| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

Ti se pare posibil?

| Felys a răspuns:

De proaste, pica in plasele baietilor mai mari, pe cand un baiat nu il prea e solicitat insistent sa o faca

| PedoBarbie a răspuns:

Deoarece fetele se dezvoltă mai repede atât fizic cât şi psihic.

| Alcyon a răspuns:

Pentru ca multe umbla cu baieti mai mari ca ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fetele se maturizeaza mai repede de la o varsta frageda si de aia! P.S cel mai scurt si concret raspuns big grin

| DimLight a răspuns:

Bai astia de mai sus au venit cu pareri inventate de creierul lor, eu iti spun ca statistic fetele eu mai multe sanse sa fie "***" decat baietii de parteneri de sex opus si din cauza asta. *** statistica vorbeste, e doar o opinie

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Au motoare mai puternice.

| an0therkid a răspuns:

Se dezvolta mai repede si se indragostesc mai repede(total gresit in cazul meu, inca ma "bat" cu baietii pe mancare, sau care sa intre primul' in clasa, dar dau sfaturi bune pentru altii)

| PsychologistT a răspuns:

Fetele incep sa se dezvolte mai devreme decat baietii. De la varsta fragede au menstruatie, apar semnele maturizarii.

| koko3475 a răspuns:

E simplu. Fetele se maturizeaza mai repede ca baietii!

| koko3475 a răspuns:

P.S. mai lasati va rog principiile. Ochii vad inima cere! Am auzit batrani vorbind care "se plangeau" ca nu si-au trait viata. principiile astea cu un singur sot/soata e falsa. 90% din cei ce nu au mai avut parteneri inainte de casatorie, au dupa. Asa ca e preconceputa "moralitatea". Care e de fapt "chestia" sa fii cuminte? Ce e asa mare lucru sa faci sex, atata timp cat nu sunt urmari de genul sarcina nedorita? Asta e viata oameni buni. Dragostea!

| darriya a răspuns (pentru koko3475):

(nu stiu daca ai copii)dar daca ai avea o fata ti-ar placea sa stii ca face sex si cu ala si cu ala,? nu cred doar daca ai avea mintea ca a ei ai accepta asta.nu toti gandesc ca si tine sau ca mine, dar nu e chiar asa cum spui tu "ce e asa mare lucru sa faci sex".pai sunt multe "chestii"care nu trebuie sa iti lasi corpul sa-ti fie batjocorit de barbati, ca pe tarziu vei intalni un baiat bun si ala va auzi cu cine ai umblat si nu-i va placea, iar tu(fata) iti vei da cu pumnii in cap din cauza ce ai facut cand nu aveai minte.

| koko3475 a răspuns (pentru darriya):

Gresit. am copii am si fata. lasa sa-si traiasca fiecare viata. toti facem sex. e preconceput noi cand suntem tineri sa ne-o rupem si apoi sa le umblam copiilor pe urme sa "fie cuminti"

| darriya a răspuns (pentru koko3475):

Crezi ca toti sunt la fel de zici ca "noi ne-o rupem"? ...ai fata,si ai lasa-o sa umble asa? ti-ar placea? pai tocmai, daca tu ai umblat, ar trebui-i sa faci in asa fel in cat sa nu faca si copiii tai ce ai facut tu in tinerete, trebuie sa le dai o educatie, nu sa-i lasi de capul lor.sa-si traiasca viata de in limita bunului simt.

| koko3475 a răspuns (pentru darriya):

Pai uite cum e. fiica mea are stabilitate financiara si profesionala foarte bune. si da! am invatat-o sa-si traiasca viata, daca nu exista alte consecinte, adica sarcini sau suferinta. am invatat-o sa fiestapana pe viata ei. decat sa se marite si dupa doi, trei, cinci ani sa o macine curiozitatile firesti si naturale de a incerca alti barbati, cred ca e mai sanatos sa o faca inainte. in ce lume traim? nu este legatura intre profesie, bani si sex daca sunt facute cum trebuie. minte sanatoasa in corp sanatos.

| darriya a răspuns (pentru koko3475):

Nu prea cred c-ai minte sanatoasa o data ce te lasi calarita si de ala si de ala, de acolo pleaca totul de la"minte"...da nu baga pe toti in aceeasi oala cu macinatul, ca nu toate femeile care sunt maritate se mai calaresc si cu altii.

| koko3475 a răspuns (pentru darriya):

Eh...asta e cu semne de intrebare si repet... fara sa jignesc. m-i se pare natural

| BîlcStefan a răspuns:

Din lipsa de educare sexuala in scoli, daca am invata in scoli educatie sexuala ar scadea numarul de fete care raman gravide in timpul liceului, poate fi si din cauza familie, poate ar o familie dezorganizata si atunci nu-i pasa de prerea lor.Nu stiu ce sa mai zic este un subiect sensibil.

| GeorgeTulcea a răspuns:

Eu cred ca deoarece au mai multe ocazii. La 15 ani, sa zicem, o fata are mult mai multe oferte de a face sex, decat un baiat, deoarece toti baietii sunt tentati sa faca sex cu o fata virgina, dar mai putine fete sunt tentate sa faca sex cu un baiat virgin. Funda? big grin