| JustMeCata a întrebat:

De ce trebuie sa suferim atat de mult din iubire? Chiar unii nu vad ce mult tinem la ei? Tot timpul cei care iubesc cu adevarat sufera.

14 răspunsuri:
| Niros19 a răspuns:

Daca iubesti pe cinen trebuienu o suferi, dar daca te uiti la cel gresit inseamna ca suferi degeaba

| ania a răspuns:

Nu suferim din iubire ci din prostie. Dacă am urma tiparul prescris de Dumnezeu pentru relațiile cu sexul opus adică să nu intrăm într-o relație decît atunci când suntem deschiși la a ne căsători cu persoana respectivă și reciproc și a nu face sex înainte de căsătorie, ne-am feri de multă suferință pe care ne-o facem cu mâna noastră și pe urmă ne tot lamentăm și căutăm pe cine să dăm vina.

| RAY a răspuns:

Mereu intro relatie cineva va suferi si altu isi va bate joc,asta e iubirea, putem face ceva nu stiu, in ziua de azi doar interes e ma refer interes fianciar din partea fetelor, sa stai cu una 1, 2 ani si apoi sa te lase pentru unu cu banii sa vezi ce bine e, atunci tot ele se dau sfante, asta e cata

| Marian_Sandu_1990 a răspuns (pentru RAY):

Ateismul Tin sa te contrazic in ceea ce zici tu, nu toate relatiile implica iubire din partea unuia si bataie de joc din partea altuia. Mai sunt si persoane care iubesc si asteapta sa fie iubite. Cat despre interes, mereu exista interes din partea ambelor persoane, tu ai interes sa te culci cu ea sa fii fericit, ea sa-i cumperi haine. Si nu este vorba de interes financiar cat despre comoditatea pe care ti-o ofera banul. Zi-mi mie ca daca tu ai fi sarac nu ti-ai dori o prietena cu masina ca sa nu mergi mereu cu metroul sau tramvaiul, nu ai vrea sa poata sa te scoata la o pizza in loc sa stai sa mananci acasa fasole, si tot asa, chiar daca tu ai bani ti-ai dori sa aiba si ea cat de cat ca sa nu depinda numai de tine, deci sunt diferente interesul reciproace care nu privesc numai partea materiala

| RAY a răspuns (pentru Marian_Sandu_1990):

1 am exagerat, majoritatea
2 da fara banii nu poti trai, sunt constient de asta, eu m-am referit la faptul ca unele fete stau cu tine doar din interes fara sa tina la tine, eu asta vad marian, poate sunt toate sfante si eu nu vad bine, dar barbati de toate varstele s[un ca femeile sunt materialiste toti gresesc

| Marian_Sandu_1990 a răspuns (pentru RAY):

Sunt si femei materialiste dar sunt si barbati care sunt pe interes, n-am zis ca toate femeile sunt sfante cum nu toti barbatii sunt sfanti, unii inseala altii vor bani si tot asa, asta e lumea si asa e de cand lumea si pamantul si cu femeile si barbatii...acuma asta e ce sa-i faci trebuie sa cauti pana o gasesti pe cea care ti se potriveste si tu sa i te potrivesti ei.

| Cristiann25 a răspuns:

Nu e adevarat ce a zis sorin "daca iubesti pe cine nu trebuie o sa suferi"! Mereu o sa suferi daca pui suflet intr-o relatie.De ce? Pentru ca nimic NU dureaza pe VIATA! Sunt rare cazurile cand cei doi raman impreuna mai ales cand au 15-20 de ani. Daca nu mai pui suflet si te distrezi n-o sa mai suferi!

| OchiiCaprui a răspuns:

Suferim ca suntem prosti nu ca iubim...

| LoveYourEyes a răspuns:

Daca iubirea nu e reciproca..treci peste, stiu ca e greu dar asta e! Fi tare. Tine mine, roata se intoarce.winking

| Marian_Sandu_1990 a răspuns:

Ania, raspunsul tau e prea bisericesc si incerci sa oferi persoanei in cauza o cale care ti-a folosit tie, dar nu e benefica pentru toti. Cata si chiar daca nu iubesti o persoana acea persoana tot te poate face sa suferi in alte moduri, deci nu-ti fac griji, sa nu crezi ca daca stai cu cineva 1 an, si nu-l iubesti cum zici tu, nu suferi, intervine obisnuinta de a fi cu acea persoana zi de zi si tot vei suferi sau iti va parea rau ca nu mai esti cu ea, nu exista persoana sa nu sufera oricat de egoist si egocentrist ar fi. Iubire fara suferinta nu exista + nu alegi tu pe cine iubesti, vei suferi pana vei gasi mare iubire care sa te iubeasca inapoi la fel cat tine sau mai mult, si care nu va dori sa te faca sa suferi ca te iubeste prea mult, si tu la randul tau la fel, si tot o vei face, si te va face, sa suferi fara sa vrea si fara sa vrei, prin lucruri care tie ti se par normale si ei i se par anormale, si veti discuta, si nu o vei mai face sa sufere din acel motiv, dar vei gasi altul si tot asa. Crezi ca ania, dupa ce s-a casatorit nu a suferit deloc? Din cauza sotului ei? O gluma proasta, a mers mai inainte, nu a lasat-o sa intre pe usa prima, nu exista persoana perfecta oricine greseste iar greselile noastre ii afecteaza pe altii si-i fac sa sufere, daca nu te omoara stai linistit ca-ti va trece cu timpul o rana sentimentala. ania, casatorita fiind ar trebui sa ai sfaturi mai bune pentru unii copii, dar vezi tu, avand doar o singura relatie cum spui tu, cum sa stii tu prea multe despre iubire? Cand de fapt si de drept nu stii ce inseamna dragostea cu mai multe persoane sa poti face diferenta, sau sexul, crezi ca exista altul mai grozav decat sotul tau? Nu vei sti pana nu incerci, acum crezi ca el e cel mai bun pentru ca doar pe el l-ai avut, daca esti un om simplu te multumesti cu putin si cu ce ai, dar crede-ma ca sunt si mai buni ca el in lumea asta, sau poate pentru tine e suficient sau mai mult de cat iti trebuie ceea ce-ti ofera el.

| JustMeCata explică (pentru Marian_Sandu_1990):

Multumesc mult Marian pentru raspuns. Porblema este, cand iubesc o persoana cred ca ea este cea mai buna si as face orice sa fiu cu ea. Mi s-a intamplat de mai multe ori ca eu sa iubesc si la persoana respectiva sa nici nu-i pese de mine.

| ania a răspuns (pentru Marian_Sandu_1990):

Ar fi fost bine dacă eu aș fi urmat calea pe care o prescire Dumnezeu, ce am scris mai sus plus prima poruncă din cele 10 și anume de a nu avea alți dumnezei înafară de Creator adică de a nu idolatriza nimic și pe nimeni.Și eu înainte de a fi cu soțul meu am idolatrizat pe cineva și chiar dacă n-a fost nimic fizic, insuccesul acelei relații m-a devastat complet, mi-am pierdut și credința în Dumnezeu, am plâns vreo 2 ani aproape zilnic și n-am scăpat de aceea depresie sentimentală decât după ce mi-am cerut iertare de la Dumnezeu că l-am întristat prin idolatria mea și mi-am dat seama că am suferit așa de mult din propria mea prostie. E adevărat că suferi și după ce te căsătorești nu numai eu ci șu soțul meu a suferit din cauza mea de multe ori, din cauza egoismului, mândriei, lipsei respectului din partea mea.Răspunsul meu se referea la suferința din cauza unei despărțiri sau a disfuncționalităților unei relații incerte, ca la asta am înțeles eu că se referă întrebarea.O femeie are nevoie de siguranță și protecție pentru a se simți liberă și fericită într-o relație și dacă încerci numai de probă, fără căsătorie să vezi dacă ești fericit împreună cu cineva, poate că nu-ți dai seama că tocmai nesiguranța aduce tensiune și nefericire în cuplu.
Nu cred că pentru a aprecia sexual un partener te ajută dacă poți face diferență între mai mulți.Strict fizic cred că te poți potrivi cu oricine, doar pe acolo se naște un copil și dacă exisă bunăvoință, dorința de a face pe plac celuilat, sunt și mute cărți pe tema asta ai toate șansele că ai o relație fizică foarte bună. Noi ne bucurăm foarte mult amândoi că nu avem amintiri și comparații legate de alte persoane în ce privește relația fizică și că am păstrat aceșt dar fantastic doar pentru noi.

| Marian_Sandu_1990 a răspuns (pentru ania):

Ania ma repet, tu oferi 1 raspuns care ti-a mers tie. Nu toata lumea e cu biserica si etc, si nu stau sa fac polemica pe tema asta, ideea e ca nu un act te tine impreuna sau 2 vorbe rostite in fata cuiva, unui preot sau cineva de la primarie, asta nu te tine impreuna in fond si la urma urmei tot dragostea conteaza si iubirea, faptul ca tu te-ai potrivit cu sotul tau e una, dar nu inseamna ca acel act va tine impreuna, daca e asa, inseamna ca sunteti prea naivi. Pot sa-mi jur iubire enterna cu persoana iubita in fata celui mai bun prieten si asa pot zice ca am avut un martor si se aseamana cu, casatoria, dar asta conteaza prea putin. Pai si suferinta dupa ce te casatoresti se poate transforma intr-o despartire si dupa suferinta din despartire. Iar tu compari faptul de a iubi pe cineva cu a-l idolatriza, cum zici tu de prima ta relatie esuata, in acest moment iti iubesti sotul deci dupa cum zici tu, intr-un fel sau altul e idolatrizare, deci iar idolatrizezi o alta persoana care nu e Dumnezeu, vezi ca religia se cam bate cap in cap in anumite puncte de vedere. + Din cate stiu eu de la religie relatiile de iubire pura care nu sunt pe interes sunt acceptate de Dumnezeu...

| ania a răspuns (pentru Marian_Sandu_1990):

Eu cred că pe toți ne-a creat același Dumnezeu și toți dacă încălcăm principiile și porucile Lui date pentru protecția noastră, avem de suferit.
Legat de ideea că nu un act te ține împreună.De vreo 3 luni soțul meu discuta la o bere cu prietenii după fotbal cu un preiten și încerca să-i explice că nu are binecuvântarea lui Dumnezeu dacă nu e căsătorit cu prietena lui.Acesta îl contrazicea vehement și încerca să=i explice ce sublimă și profundă, sufletească, nu doar fizică e relația cu prietena lui cât de mult se iubesc și că un act nu are nici o importanță. Peste vreo 2 luni, il vede cam plouat și îl întreabă ce mai face și e foarte mirat de răspuns.-M-ai ții minte ce am discutat mai demult legat de căsătorie? Prietena mea m-a părăsit, a conversat cu unul pe net în America, a mers acolo și în mai se căsătoresc!(ei locuiau deja de vreo 2-3 ani împreună).Era complet debusolat și preitena pe deasupra mai și conversa cu el pe net( îi plăcea probabil jucul duplicității) și îi scria că totuși el rămâne marea iubire a vieții ei( bănuiesc că fără știrea viitorului mire).( nu vreau s-o judec neapărat pe ea, poate și el dacă găsea una mai tânără, mai frumoasă mai știu eu cum o părăsea el).
Nu cred că pe noi ne ține în primul rând împreună un act, n-am intra în panică dacă am pierde cumva certificatul de căsătorie.Ne-am simțit atrași reciproc de fizicul, inteligența, temperamentul, felul de a fi al celuilalt dar eu îi sunt foarte recunoscătoare soțului meu că de la prima întâlnire programată în doi( mai discutaserăm în prezența altora sau în intâlniri întâmplătoare ) a spus că ar dori să ne cunoaștem în vederea căsătoriei.Pentru noi e important că am promis înaintea oamenilor și înaintea lui Dumnezeu să fim loiali și fideli unul altuia și știm că asta depinde în continuare doar de noi, din partea lui Dumnezeu avem tot concursul. Cred că e un liant special faptul că fizic ne-am așteptat unul pe altul o tinerețe întreagă(aveam 23-24 de ani. Cred că poți iubi pe cineva și fără a-l idolatriza, pentru soți principala poruncă în Biblie e să-și iubească soțiile iar pentru soții să-i respecte.Nu cred că credința și siubirea se bat cap în cap. credința de ajută să ai înțelepciune și energie pentru ați iubi partenerul de căsătorie.