| DCSHOE a întrebat:

De ceva timp (mai precis de cateva luni) am inceput sa invat limba portugheza (cea vorbita in Brazilia)... Pronuntia mea este corecta, dar as vrea ca pe viitor sa dobandesc accentul de acolo.

Am un amic cu care vorbesc in fiecare weekend cate 2 ore la microfon... Alte alternative aveti? Sau macar sunt ceva sanse sa dobandesc acest accent avand in vedere ca nu imi permit prea curand sa ajung in Brazilia?

Răspuns Câştigător
| Mihaela0011 a răspuns:

Accentul se dobindeste printre nativii acestei limbi. Avand in vedere ca n-ai posibilitatea de a pleca in Brazilia, poti exersa mai mult audiind fisiere mp3 cu noutati, texte, filme in limba dorita.Succes!

2 răspunsuri:
| Sfatosul2012 a răspuns:

Frate aci ii dragoste & sex... nu filologie!

| andraeva a răspuns:

Accentu' nu poti sa-l dobandesti 100%. Poti tu sa faci orice, ca tot se simte un pic ca nu esti de-al lor.