| CatatinSTF a întrebat:

Ar putea intr-o zi Brazilia, sa-si schimbe limba din portugheza, si sa treaca la spaniola, avand in vedere ca magioritatea vecinilor ei, vorbesc spaniola?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Spaniola sau portugheza sunt strans legate, un spaniol intelege un portughez ca si noi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar putea Romania sa isi schimbe intr-o zi limba din romana in rusa avand in vedere ca in ucraina si moldova se vorbeste rusa?

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu ar vrea sa treacă pe spaniola ca nu are motive.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu! Dacă toți vecinii noștri (mă rog, mai puțin ungurii și moldovenii) vorbesc o limbă slavă, ar trebui să adopte și România o limbă slavă ca limbă națională?
Nu contează ce limbă vorbesc vecinii (și, apropo, în Guyana Franceză nu se vorbește spaniolă, deci nu "toți vecinii") ci compoziția etnică a țării.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred. N-ar avea motive.

| UnderPressure a răspuns:

Nu.