| anonim_4396 a întrebat:

De ieri, 19.01,a inceput sa ma doara undeva in partea de jos,pe labii,langa vagin. E o durere nou aparuta si ma doare cand ma spal,ma sterg sau ating. Sunt racita la burta de o saptamana,dar am mai fost si inainte si niciodata nu m-a durut in halul asta. Am o colega care a avut 'candida' si mi-a explicat care sunt simptomele si ce ar trebui sa imi apara daca as avea si eu la fel. Nu mi-a aparut substanta aceea branzoasa,dar ma gandesc ce ar putea fi. Mentionez ca nu am facut sex neprotejat,decat o data, dar doar 10 minute, pentru ca imi e frica de urmari. Voi merge peste 2 saptamani la ginecolog si vreau sa stiu daca pot trata (in cazul in care am ceva) inainte de termen, pentru ca sunt minora si abia am reusit sa dicut cu mama despre faptul ca nu mai sunt virgina si nu imi doresc sa am alte probleme. DAU FUNDA! Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Jameson a răspuns:

S-ar putea sa fie o boala specifica femeilo, dar eu nu ma pot pronunta in aceasta privinta, deoarece sunt baiat. Imi place medicina studiez pe cont propiu. Am citit si cate ceva referitot la bolile genitale ale femeilor pentru a ma putea ferii si a ma proteja in contactele sexuale, dar acum nu imi vine nimic in minte specific sintomelor tale. Indicat ar fi sa citesti pe internet despre bolile genitale la femei si sa identifici la tine. Eu ma refer ca ar putea fi o infectie la fel cum apare de la o muscatura sau de la o alergie care doare la atinge, si la fel ma gandesc ca daca spui ca esti racita sa ai o infectie in zona respectiva care sa fi pornit din cauza racelii. Daca nu ai avut contacte sexuale recente neprotejate nu cred ca este o boala genitala. Vei afla cand vei merge la medic. Multa sanatate si ai grija de tine. Tu esti cea mai importanta.

10 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Fuguta la medic Acum. nu peste doua saptamani!

| andreia297 a răspuns (pentru VadTot):

Nu am cum sa merg mai devreme. Mama lucreaza tot timpul iar singura nu pot sa merg, fiind minora. Ce pot sa fac?

| VadTot a răspuns (pentru andreia297):

Vorbeste cu mama ta. Spune i ce simptome ai! Eu zic ca trebuie sa mergi la ginecolog cat de curand! Ai o prietena majora. mergi la un ginecolog privat!

| andreia297 a răspuns (pentru VadTot):

Ai idee cumva ce ar putea fi?! Adica daca e doar o infectie sau ceva mai complicat?

| VadTot a răspuns (pentru andreia297):

Pai poate fi orice. de aceea este bine sa mergi la medic!

| Jameson a răspuns:

Ar putea fi o infectie, Eu zic sa mergi la medic cat de curand, sanatatea nu este de neglijat. Lasa la o parte fricile de mama si trebuie sa te inteleaga, ca tu esti mai importanta decat ideile ei ca nu mai esti virgina si mai stiu eu ce suparari o sa aiba mama ta pe tine. Nu amana, mergi la medic. Gandeste la sanatatea ta si la tine.

| andreia297 a răspuns (pentru Jameson):

Voi merge cat de curand. Dar de la ce poate fi aceasta infectie? Adica. as fi putut sa o iau de undeva sau. nu stiu. Ma sperie, pentru ca ma doare si nu vreau sa fie ceva grav sau o boala specifica femeilor.

| andreia297 a răspuns (pentru Jameson):

M-am uitat pe internet la simptome insa nu sunt la fel ca cele de la anumite boli genitale. Intr-adevar,majoritatea bolilor au mancarimi si dureri,insa substanta care curata vaginul,specific feminina capata culoare si miros ciudat,lucru care la mine nu se intampla. Pe langa asta,prietena mea care a avut o boala genitala,mi-a spus ca la nivelul vaginului ar trebui sa gasesc o substanta branzoasa,care la mine nu exista. Vreau doar sa ma asigur ca nu e o boala genitala specific feminina. Mama mea a inteles oarecum cu greu ca mi-am inceput viata sexuala si nu vreau sa se supere sau sa ne certam pentru ca am facut o boala genitala. Imi e foarte greu sa ii spun, pentru ca ma gandesc totusi ca ar putea sa nu ma mai lase cu prietenul meu, lucru de care ma tem dinainte sa-i recunosc ca mi-am inceput viata sexuala. Crezi ca nu e o boala genitala?! Nu stiu, am nevoie de parerea oricui, inainte de cea a medicului.

| Jameson a răspuns (pentru andreia297):

Daca nu se gasesc simptome specifice unei boli, inseamna ca nu este o boala genitala. Referitor la relatia ta cu mama ta. Orice ai face ea trebuie sa iti fie alaturi de tine, sa lase la o parte principiile de pe vremea ei si sa iti fie alaturi sa te sprijine. Nu mai gandi negativ incearca sa vorbesti deschis cu mama ta despre problema ta, si mergi la un consult. Daca vrei vorbim mai deschis iti pot lasa o modalitate de contact, lasa-mi mesaj aici si o sa iti las un id.

| andreia297 a răspuns (pentru Jameson):

Mi-ar poacea, dar nu stiu cum putem sa procedam.

| Jameson a răspuns (pentru andreia297):

S-ar putea sa fie o boala specifica femeilo, dar eu nu ma pot pronunta in aceasta privinta, deoarece sunt baiat. Imi place medicina studiez pe cont propiu. Am citit si cate ceva referitot la bolile genitale ale femeilor pentru a ma putea ferii si a ma proteja in contactele sexuale, dar acum nu imi vine nimic in minte specific sintomelor tale. Indicat ar fi sa citesti pe internet despre bolile genitale la femei si sa identifici la tine. Eu ma refer ca ar putea fi o infectie la fel cum apare de la o muscatura sau de la o alergie care doare la atinge, si la fel ma gandesc ca daca spui ca esti racita sa ai o infectie in zona respectiva care sa fi pornit din cauza racelii. Daca nu ai avut contacte sexuale recente neprotejate nu cred ca este o boala genitala. Vei afla cand vei merge la medic. Multa sanatate si ai grija de tine. Tu esti cea mai importanta.