| VladMarian77 a întrebat:

Salut, prietena mea crede ca are "candida" e o afectiune la vagin si ar trebui sa se duca la doctor dar ii e frica sa nu o trimita la ginecolog si sa ii spuna mamei ei ca nu mai este virgina. Stiti cumva daca se spune lucrul asta parintilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa mearga la o farmacie, acolo va primi tratament (atat intern, cat si extern), care trebuie urmat riguros.
De asemenea, SI TU trebuie sa-ti faci tratament, altfel ramai purtator si o re-infectezi si pe ea.

| Bondarel99 a răspuns:

Doctorul o sa o întrebe daca este sau nu și spre binele ei ar trebui sa spună adevarul pentru a-i da tratamentul potrivit.
Și dacă îl roagă pe doctor sa nu discute aceste probleme cu mama ei, așa o sa facă.

| SkyPilot a răspuns:

In teorie nu este spus, dar practica difera de la un medic la altul.
Si da, o sa ii faca trimitere, putini medici de familie se hazardeaza sa dea un tratament fara analizele adecvate.

| ibaal a răspuns:

Da' cati ani are de trebuie sa mearga cu mamica de mana la ginecolog!?
Mergi tu cu ea!
Plus, daca ma-sa intreba, ginecologul vede si zicelaughing
candida este destul de des intalnita, sunt si tratamente pe care le poate lua de la farmacie fara reteta. Asta daca chiar are candida...nah,ea stie ce simptome prezinta. Oricum e bine sa o vada un doctor. Daca merge la cel de familie, si merge cu maica-sa, o va intreba cel mai probabil daca a intretinut relatii sexuale...si hop, afla si soacra-ta big grin

| Atim a răspuns:

Dacă e vorba de părinți, bănuiesc că ea este minoră. Candidoza nu se face neapărat în urma unui contact sexual, o poate lua si dintr-o toaletă publica, nu trebuie neapărat să îi spună mamei cum stă pe plan sexual, e de ajuns să îi spună ca vrea să meargă la ginecolog pentru ca suspectează că ar avea asta. Ginecologul îi va face o examinare și îi va da un tratament. Eu când am avut mi s-au prescris niste pastile si niste capsule vaginale. Singura diferența a fost ca mi s-a spus sa cumpăr 2 cutii de pastile, sa ia și soțul meu, iar pe durata tratamentului (2-3 săptămâni, nu mai țin minte), era interzis orice contact sexual. Ginecologului nu îi pasa dacă fata mai e sau nu virgina, ce discuta cu el rămâne între ei. Mama poate aștepta și în sala de așteptare, nu e obligatoriu sa între în cabinet

| Sunciel a răspuns:

In mod normal doctorul ar trebui sa discute problemele cu ea, nu cu mama ei.Pentru astfel de probleme poate merge singura, fara mama.