| maria12345678910111213141516171819 a întrebat:

De la ce varsta credeti ca se poate crea o relatie intre o fata si un baiat
?

14 răspunsuri:
| deeea28 a răspuns:

Daca vorbim de o relatie de amicitie, ea poate fi la orice varsta. Daca vorbim de o relatie de cuplu care include si sexul, trebuie sa vorbim de o varsta mai mare, cum ar fi macar 16 ani... Varsta ideala se zice ca e atunci cand amandoi au suficienta maturitate. Parerea mea e ca daca ai prea multa maturitate, tu ca fata s-ar putea sa n-o mai faci. Sexual, cu putina cunostinta de cauza, cred ca o relatie sexuala merge pe la 16-17 ani. Dar o relatie adevarata care sa tina si chestii de astea si in care sa iubesti cu adevarat, dupa 20 de ani. Gandeste-te asa: cand vrei o relatie, vrei sa reziste. Daca rezista, nu duce decat intr-un loc, la casatorie. Daca ajungi la casatorie, trebuie sa te intrebi asa: sunt eu pregatita sa spal, sa calc, sa fac mancare, sa am grija de mine si de sotul meu si eventual de un viitor copil? Daca raspunsul tau e da si la 18 ani, atunci iti urez succes. Parerea mea: nici la 20 de ani nu esti apt sa ai o familie din nici un punct de vedere. Nici financiar si nici mental. Cine zice ca nu-i asa, nu stie la ce se inhama. Laptele si mierea de la inceputul unei relatii nu dureaza mai mult de...sa zicem.5 ani. Dupa aia vine greul. Sunt cupluri care fata are 18 ani si sunt casatoriti, dar ii sustine parinti financiar si cu alte treburi casnice, dar din punctul meu de vedere nu-i ok, fiindca ei tot nu au maturitatea aia sa isi asume raspunderea unul pentru celalalt.

| MishikiCrisy a răspuns:

Merge si de la 12 ani (primul cuplu de la scoala de la noi a fost in una din cele 4 clase de a 6-a), dar e cam aiurea, pe la 14-15 e cel mai bine.

| Crucified a răspuns:

15-16.

| Crucified a răspuns:

Dar partenerii să n-aibă diferenţa de vârstă nici de 5-6, nici de 10, nici de 20. Dacă eşti pe perioada adolescenţei, diferenţa de vârstă n-ar trebui să depăşească 4 ani (părerea mea). Şi te rog frumos, nu mă lua cu "dragostea nu are vârstă".

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
O varsta concreta nu exista ci amandoi trebuie sa aiba un pic de caracter si sa fie ceva dezvoltati, la fete acest lucru se intampla cam pe la 13 ani ( sunt mai precoce) iar la baieti cam la 15. Poti avea si o relatie inainte dar asta nu te va asigura ca va rezista toata viata.
In orice caz iubirile adevarate se simt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, despre ce fel de relatie este vorba, daca este de amicitie il sustin pe MeConstatine cu toate ca le cam da nas fetelor laughing iar daca este de prietenie ( nu care sa includa sex/dragoste ) de la 15-16 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Merge de la 18 ani.
Chiar de la 18 ani in sus merge.
Este timp, nu trebuie sa se grabeasca niciodata!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O relatie serioasa vine cam pe la 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macar 15 sa aiba.

| Hieer a răspuns:

thinking Cred ca acest lucru..se poate crea la orice varsta.

Sper ca te-am ajutat!

| BlitzLikeXd a răspuns:

Cam de la 15 ani in sus happy

| Ankutzaaa a răspuns:

Nu conteaza varsta!

| ioanaAn a răspuns:

Atunci cand exista iubire adevarata si nu vrajeala. Varsta nu prea conteaza.

| Mikitzu66 a răspuns:

16 este varsta legala