| Roxana_2583 a întrebat:

Credeti ca diferenta de varsta intr-o relatie poate fi un dezavantaj sau un avantaj?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un avantaj.
iubitul meu e cu 4 ani mai mare si intelege cum gandesc si tot ce am eu in minte, in plus e matur si nu se supara din orice. Si e un avantaj pentru mine pentru ca nu am avut certuri pana acum, in 8 luni si o zihee hee, si mai e si un avantaj ca invat de la el lucruri bune big grin.

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Dragostea nu are varsta. Dar asta depinde bineinteles de mentalitatea ambilor parteneribig grin

| Frogie a răspuns:

Depinde cat de mare este diferenta de varsta intre doua persoane. Dar sa stii ca dragostea trece peste orice. De multe ori este un avantaj, deoarece persoana mai in varsta are mult mai multa experienta si gandeste mai matur astfel persoana de langa ea va avea multe de invatat din asta. Acum depinde si de fiecare in parte.

| cornculapte a răspuns:

Nu cred ca e un dezavantaj. Depinde in ce sens. Adica cine este cel mai in varsta, femeia sau barbatul.
Modelul unei relatii in care femeia trebuie sa fie mai tanara decat barbatul s-a nascut probabil din faptul ca femeia este mereu cu 2 ani mai matura decat barbatul, deci ca sa fie la acelasi nivel, barbatul ar trebui sa fie mai mare, dar asta difera de la persoana la persoana si nu e ceva batut in cuie. De asemenea, barbatul obisnuia sa fie 'cel care aduce banii in casa' si era cel mai responsabil, in momentul in care se casatoreau, barbatul o lua pe femeie sub aripa lui protectoare, deci era ceva normal ca barbatul sa fie mai in varsta decat femeia pentru ca nimeni nu-si putea inchipui cum o femeie ar putea intretine sau proteja un barbat.
In concluzie, nu cred ca este nici una nici alta.

| CHILIPIR a răspuns:

Nu intotdeauna depinde si de persoane

| dany_7259 a răspuns:

Pai acum totul depinde de gandirea fiecaruia...in unele cazuri este un avantaj in unele un dezavantaj! de exemplu eu a 14 ani si am stat cu un baiait de 21 si nu am reusit sa ajungem la un numitor comun asa ca mai bine ne-am despartit! si mai am o prietena cate tot la fel are 14 ani si sta cu un baiat de 22 dar ei se inteleg foarte bine au facut un an impreuna! acum nah...fiecare crede ce vrea dar eu una cred ca depinde foarte multi de cat de mult sunt maturizatzi amandoi!